Kapat

2017'nin dijital dönüşüm trendleri

Şirketinizi yaşadığımız çağın koşullarına uygun hale getirebilmek için dijital dönüşüme sıcak bakıyorsanız, Forbes’un dijital dönüşüm için belirlediği yeni dönem trendlerini bilmek kararlarınızı alırken size yol gösterebilir.

19.04.2021

2017'nin dijital dönüşüm trendleri

Bu yıl özellikle ülkemizde dijital dönüşümün kendisinin başlı başına bir trend oluşturduğunu söylemeliyiz. Devlet desteği, kamu kurumlarının hızlı dönüşümü ve sizi dönüşüme hazırlayacak 3. Partilerin ve altyapıların gitgide gelişmesiyle koşullar da bu trendin arkasında. Şirketinizi yaşadığımız çağın koşullarına uygun hale getirebilmek için dijital dönüşüme sıcak bakıyorsanız, Forbes’un dijital dönüşüm için belirlediği yeni dönem trendlerini bilmek kararlarınızı alırken size yol gösterebilir.

 

Müşterinizle hiç bu kadar yakın olmadınız

Dijital dönüşüm bugün, her şeyi online yapan bir müşteri kitlesinin alışkanlıkları sonucu şekilleniyor. Dolayısıyla aslında dönüşüme açık şirketler müşterinin kendi ürün ya da hizmetleriyle ilgili ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak adımlarını atmalı, önceliklendirmelerini buna göre yapmalı. Neyse ki yine dijital dönüşüm sayesinde müşteri ihtiyaçlarını anlamak, ürüne karşı istek ve tavrını ölçmek her zamankinden daha kolay. Bu sebeple dijital dönüşümün önemli bir parçası olan sosyal medya entegrasyonu ve SEO zaman geçtikçe daha da önem kazanıyor.

Müşterinizle temasa geçtiğiniz her nokta çok önemli, örneğin müşterilerin sizi nasıl bulduğu, size nasıl ulaştığını analitiği kullanarak ölçerek temas noktalarınızdaki trafiği ayarlamak sizi çok ciddi şekilde rekabette öne geçirebilir.

Unutmayın artık müşteriniz çok yakında, şimdi yapmanız gereken sürekli iletişim halinde olabilmek.

 

Teknoloji kadar onu adapte edebilmek de önemli

Dijital dönüşümün en önemli yapıtaşlarını oluşturan teknolojik altyapılar her gün daha da gelişiyor. Bu hızlı gelişim biraz da kafa karışıklığı getiriyor beraberinde. Hangi teknolojinin sizin yapınıza biçilmiş kaftan olduğunu bulmak hayati önem taşıyor. İşletmenizi hafifletmek için bir adım atarken, kendinize bir boy büyük bir yapıyla süreci daha da hantallaştırabilir ya da bütün ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir sistemle zaman kaybediyor olabilirsiniz.

Fikirden uygulamaya ne kadar hızlı geçerseniz pazarı ve iç işleyişinizi dönüştürmek için o kadar çok vakit bulabilirsiniz. Bu sebeple size en uygun çözüm için bir uzmanla çalışmalısınız. Dijital dönüşümün trendlerinden biri size en uygun paketi bulabilecek bir partnerle ilerlemek ve şirketinize özel yeni bir yapı geliştirmek.

 

Dönüşüm içten başlamalı

Doğru teknolojiyi uygulamak için doğru partneri bulmanız kadar kendi bünyenizde de bu konuda doğru insanları görevlendirebilmeniz önemli. Unutmayın dönüşüm içeriden başlamalı. Bu süreç için dijital dönüşümle ilgisi olmayan herhangi bir insanı görevlendirdiğinizde süreci uzatabilir ve anlamsızlaştırabilirsiniz.

Çalışanların bu duruma adapte olabilmesi için dijital dönüşümle ilgili derneklerin kurslarını takip edebilirsiniz. Departman ayırmadan şirketinizde herkesin aynı kültüre gelebilmesi için bir eğitim ve adaptasyon dönemi geçirmelisiniz.

Uzak işgücü giderek yayılıyor

Maliyet açısından bünyenizde ne kadar sayıda yetenekli insan barındırabilirsiniz? İşte dijital dönüşüm size bu özgürlüğü de sağlıyor. Bugün mobil teknoloji ve bant genişliği sayesinde bir çok yetenek farklı şirketlere hizmet verebilmek ve daha özgür çalışmak için uzaktan çalışmayı tercih ediyor. Hatta dört bir yana dağılıp bir yandan dünyayı gezip bir yandan çalışmanın tadını çıkarıyorlar. Peki bu size ne kazandırıyor? Hem farklı bakış açılarıyla çalışabilme özgürlüğü yakalıyorsunuz hem de dönemsel ihtiyaçlar için sürekli istihdam maliyetinden kurtuluyorsunuz. İki taraf için faydalarına baktığımızda önümüzdeki yıllar bu trend uygulamada gitgide hız kazanacağa benziyor.

 

IOT, yapay zeka, artırılmış gerçeklik; artık daha sık duyacaksınız

Dijital dönüşümde, yeni buluşlar bizi geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Müşterilerle kurulan ilişkiden iç iletişime kadar birçok noktada çok daha yakın temas sağlayacak teknolojiler gitgide çoğalıyor. Bütün bu teknolojileri yakından takip edip ilk kullananlardan olmak değerli. İlk olmanın yanında teknolojiyi bütün iş süreçlerine dahil edip kültürünüzün bir parçası haline getirmek de önem taşıyor.

Internet Of Things – nesnelerin interneti daha verimli ve daha yalın işletmeler yaratmak için hayatımızda. 2020'ye kadar tahmini 50 milyar IOT sensörü bulunacağı öngörülüyor. Bu da aslında eski yapılarına bağlı şirketlerin rekabette tutunmalarını ciddi şekilde zorlaştırıyor. Yapay zeka da yine aynı şekilde önümüzdeki yıllarda hızla hayatımıza girmeye başlayacak ve büyük rekabet avantajları yaratacak. Profesyonellerle iş birliği içinde çalışarak karmaşık problemleri dahi çözebilecek bir yapay zeka entegrasyonundan bahsediliyor.

Sürecin içine bir kez girdiğinizde, trendleri de kendinize hızla adapte edebildiğinizi göreceksiniz. Çünkü önemli olan bu dönüşüme start verebilmek ve şirket kültürünüzün bir parçası haline getirebilmek.

Hızla gelişen ve değişen dünyada bakalım bizi daha neler bekliyor.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?