Kapat

2019’da dijital dönüşümde bizi neler bekliyor?

Dijital dönüşümün temelini iş sürekliliği, müşteriler, kültür ve çalışanların beklentileri şekillendiriyor.

20.04.2022

2019’da dijital dönüşümde bizi neler bekliyor?

Dijital dönüşümün temelini iş sürekliliği, müşteriler, kültür ve çalışanların beklentileri şekillendiriyor.  Müşteri ve çalışan beklentileri her geçen gün değişip gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle sadece teknolojik gelişme anlamına gelmeyen dijital dönüşüm de hız kesmiyor.

5G hayatımızı kolaylaştırmak için geliyor

Mobil sağlayıcılar kullanıcılarına, daha hızlı, yenilikçi hizmetler sunmak ve 5G'yi her yerden erişilebilir hale getirmek için kesintisiz çalışıyor. 5G ile data transferi saniyede 10gb’a kadar çıkacak. Bunun yanı sıra cihazlar arası data aktarım süresi bir milisaniyeye kadar düşecek. Nesnelerin İnterneti de 5G ile birlikte hem hızını hem de kapasitesini artıracak. 2019, 5G ve mobil cihazlar için heyecan verici bir yıl olacak gibi görünüyor.

Chatbot’lar artık daha akıllı hareket edecek

Bugüne kadar hepimiz çeşitli chatbot deneyimleri yaşadık. Ancak doğal dil işleme ve duygu analizleriyle chatbot’lar için büyük adımlar atılmaya devam ediyor. Sürekli gelişen chatbot uygulamaları hizmet endüstrisini temelden sarsacak yenilikler getirecek. İnsan yargısına ihtiyaç duyulmayacak tüm otomatikleşmiş hizmetler artık chatbot’lar aracılığıyla verilebilecek. Bu noktada yapay zeka ve chatbot’ların işgücünü olumsuz etkileyebileceğine dair bir endişe hakim. Bu durum şirketlere iş güçlerini yükseltme, daha yetkin çalışanlar ile daha verimli iş sonuçları elde etme fırsatı tanıyacak.

Bulut evrimi büyümeye devam edecek

Artık şirketler sadece tek bir bulut uygulamasının en iyi seçenek olmayacağının farkına varıyor. Bulut uygulaması için kamuya açık ve özel bulut ile veri merkezlerinin karışımına ihtiyaç duyuyorlar. Böylece, şirketler depolama, ağ iletişimi, güvenlik gibi değişen ihtiyaçlarını karşılamak için bağlantılı bulutlar geliştirmeye başlıyor.

Blokzincir daha fazla alanda kullanılacak

Blokzincir kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlanabilir. Tüm sektörler bu teknolojik mucizeyi keşfetmeye devam ediyor. Ancak yeteri kadar kullanılmadığı da ortada. Blokzincir kullanmanın standart bir yöntemi yok çünkü herkes ihtiyaçlarına göre farklı bir şekilde kullanıyor. Finansal hizmetler alanında hem güvenlik hem de sistemsel tasarruflar açısından günümüzde aktif olarak kullanılıyor. Bunların yanı sıra devletlerin vatandaşlık hizmetlerinde kullanacağı öngörülen blokzincir, e-ticaret, dosya paylaşımı ve haberleşme gibi hizmetlerde ön planda olacak. Blokzincir 2019 yılında da heyecanla takip edilmesi gereken bir teknoloji.

Veri analitiği bütünün önemli bir parçası olacak

Veri, şirketlerin ürün, hizmet, çalışanlar, strateji gibi kritik alanlarda daha iyi kararlar alabilmelerinin anahtarı. Veriyi verimli bir iş analizine dönüştürerek pazar lideri olan çok sayıda şirket var. Elde edilen verilerin gücünü anlayan ve şirketi ileriye taşımayı hedefleyen veri odaklı kuruluşların yapması gereken çok şey var. Dijital liderler daha fazla veri için yatırım yapıyor. Önümüzdeki günlerde makine öğrenimi ve yapay zekaya yapılan bu yatırımlar ile daha etkili veri analizlerinin gerçekleştirileceğini göreceğiz.

Dijital dönüşüm dünyada inanılmaz bir hızla ilerlerken biz de eLogo olarak müşterilerimizin dönüşümüne dijital çözümlerimiz ile destek olmak için çalışıyoruz. 2019 yılında daha çok sayıda müşterimizin dijital dönüşümü için yeni çözümler üretmeye devam edeceğiz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?