Kapat

Beyanname sorgulama nedir, nasıl yapılır?

Resmi ve mali işlerde yazı ile bir durumu bildirmek üzere hazırlanan belgelere beyanname denir. Beyannameler kullanım alanlarına göre çeşitli şekillerde hazırlanır. Beyannameler işlerin takibini kolaylaştırır ve belirtilen tarihler arasında verilir.

23.08.2022

Beyanname sorgulama nedir, nasıl yapılır?

Resmi ve mali işlerde yazı ile bir durumu bildirmek üzere hazırlanan belgelere beyanname denir. Beyannameler kullanım alanlarına göre çeşitli şekillerde hazırlanır. Beyannameler işlerin takibini kolaylaştırır ve belirtilen tarihler arasında verilir. Beyannameler kurumlar tarafından hazırlanabileceği gibi kişiler tarafından da hazırlanabilir. Peki beyannameler elektronik ortamda sorgulanıp oluşturulabilir mi?

Beyanname sorgulama nasıl yapılır?

Daha önceleri kuruma gidilerek verilen beyannameler günümüzde elektronik ortamda hazırlanabiliyor. Peki pek çok kişinin merak ettiği "E-beyanname nedir?" E-Beyanname Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesi üzerinden gerekli formun eksiksiz doldurulmasıyla talep edilebilir. Beyannameyi elden teslim edemeyecek kadar mazereti olanlar ve 60 yaş üstü bireyler 189 numaralı hat üzerinden iletişme geçebilirler. 

Gümrük beyanı nedir?

Türkiye'de dış ticaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen tüm kişi ve kurumların ülkeye soktuğu ve çıkardığı malları bildirmesi gerekir. Bunun resmi olarak yazılı bir şekilde bildirilmesine gümrük beyanı denir. Gümrük beyanında belirtilen bilgilere göre eşyaların dış ticaretinde hangi kanunların uygulanacağı belirlenir. Beyan edilen mal ve eşyanın türüne göre de vergiler belirlenir. Türkiye'de 1 Ocak 1996 yılından beri Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan gümrük kuralları uygulanmaktadır.

Gümrük beyannamesinde hangi bilgiler yer alır?

Gümrük beyannamesinde yer alacak bilgiler ilgili gümrük mezuatında açıkça belirtilmiştir. Gümrük beyannamesinde yer alan bilgiler ise şöyle sıralanabilir;

1. Taşınan eşyanın hangi ülkeler ve firmalar arasında taşındığı

2. Eşyanın cinsi, nasıl taşındığı ve miktarı

3. Tarife sınıflandırması, gümrük kıymeti ve gümrük rejimi gibi bilgiler yer alır.

Gümrük beyanname tescili neden önemlidir?

Gümrük beyanınızın yapılması kadar bunun kayıtlara aktarılması  da son derece önemli bir husustur. Gümrük beyanının gümrük idaresince kayıt altına alınmasına beyanname tescili denir. Peki beyanname tescili neden önemlidir?

İlk olarak gümrük mezuatı hükümleri uygulanırken gümrük beyannamesinin tescil  edildiği tarih dikkate alınır. Tescil beyannamesi hazırlanan eşya ile ilgili her türlü vergi ve cezai işlemlerde beyanname tescilindeki firma ve kişler sorumlu olur. Kanunlar bu açıdan bağlayıcı hükmündedir. Eğer beyanname tesciliniz mevzuat gereğince vergi yükümlülüğü doğurursa bu vergiyi ödemeden ürün size asla teslim edilmez. Görüldüğü gibi beyanname tescili ile ilgili hükümlerin bağlayıcılığı son derece önemlidir ve dış ticaret yapacak kişilerin bu mevzuata hakim olması gerekir. 

Gümrük beyanname sorgulama nasıl yapılır?

Günümüzde her şeyin giderek dijitalleştiği bir dünyada gümrük beyanname sorgulamalarınızı da elektronik ortamda yapabilirsiniz. Gümrük beyanname sorgulamanızı en basit şekilde e-Devlet uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama butonuna "Ticaret Bakanlığı" ya da "Gümrük Beyanname Sorgulama" yazarak ilgili kıısmlara rahatça ulaşabilirsiniz. Sorgu kısmına ise beyanname numaranızı yazarak beyanname oluşturabilir ya da mevcut beyannamenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Elektronik ticaret gümrük beyannamesi nedir?

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB),  kara, deniz, havayolu ve hızlı kargo taşımacılığı ile taşınan eşyanın tüm gümrük süreçlerinin elektronik ortamda yapılması esasına dayanır. Burada beyanname işlemlerini normal prosedürlerden farklı olarak alıcı ve satıcı adına yetkilendirilmiş hızlı kargo operatörleri yapar. Böylelikle yurtdışından alınan bir ürünü gümrük işlemleriyle uğraşmadan yurtiçinden almış gibi rahatlıkla temin edebilirsiniz.  Mikro düzeyde ihracat yapan firmalar için oldukça yararlı olan bu beyanname ile gümrük beyanı maliyetleri azalır ve çeşitli vergi iade indirimleri kazanılabilir.

Eklenti programları ile beyannamelerinizi kolayca hazırlayın

E-beyannamenin , giderek yaygınlaşması ile  kullanıcılar beyannamelerini kendi bilgisayarlarında oluşturmaya başladılar. Beyanname üzerinde çeşitli eklemeler ve düzenlemeler yapmak isteyenler JRE, BDP, BDP Yardım ve Adobe Acrobat Reader gibi programları bilgisayarlarına indirerek beyannamelerini diledikleri gibi düzenleyebilirler.   

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?