Kapat

e-Fatura kullanıcı listesi

Hayatın her alanında yaşanan dijital dönüşümün ticarete yansıması olan e-Fatura, faturalandırma sürecine hız, kolaylık ve pratiklik kazandırır. e-Fatura söz konusu olduğunda ise e-Fatura kullanıcı listesi faturalandırma sürecinin aksamadan yürümesi adına kritik bir önem arz eder.

20.11.2023

e-Fatura kullanıcı listesi

Hayatın her alanında yaşanan dijital dönüşümün ticarete yansıması olan e-Fatura, faturalandırma sürecine hız, kolaylık ve pratiklik kazandırır. e-Fatura söz konusu olduğunda ise e-Fatura kullanıcı listesi faturalandırma sürecinin aksamadan yürümesi adına kritik bir önem arz eder.

Büyük ya da küçük fark etmeksizin her işletmenin faydalandığı e-Fatura uygulaması Türkiye’de Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Portalı ya da GİB tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörler vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Ticaret hayatını kolaylaştırmaya yönelik sunduğu avantajlar ile ön plana çıkan özel entegratörler geliştirdikleri e-Fatura programı kapsamında faturaların dijital ortamda kesilmesini, ulaştırılmasını, alınmasını ve muhafaza edilmesini sağlar.

Faturalandırma sürecine dahil olan tüm aşamaların dijital ortama taşınması şirketlerin maliyetlerini azaltmanın yanı sıra işlemlerini daha hızlı ve doğru şekilde gerçekleştirmesine de olanak tanır.

e-Fatura sistemine geçiş yapmak bazı durumlarda zorunluluktur. Burada belirleyici olan kıstaslar faaliyet gösterilen sektör ve yıllık cirodur. GİB tarafından belirlenen kıstaslar çeşitli düzenlemelerle zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bu kıstasları karşılayamayanların ise e-Faturaya geçiş yapması zorunlu değildir.

Ancak söz konusu e-Fatura düzenlemek olduğunda hem faturayı kesenin hem de faturanın alıcısının GİB Portal sistemine dahil olması gerekir. Zira kapsam dışında kalarak sisteme dahil olmayan gerçek ya da tüzel kişilere yönelik e-Fatura düzenlemek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda e-Fatura mükellefi olmayanlar için e-Fatura yerine e-Arşiv adı verilen belge türü düzenlenir. 

Dolayısıyla e-Fatura düzenlemeden önce alıcı kişi ya da kurumun GİB sisteminde yer alıp almadığının bilinmesi dikkat edilmesi gereken öncelikli konular arasında başta gelir. Bunu öğrenmenin en doğru yolu ise e-Fatura kullanıcı listesine yönelik sorgulama gerçekleştirmektir.       

e-Fatura kullanıcı listesi sorgulama nasıl yapılır?

e-Fatura kullanıcı listesi e-Fatura sisteminde kayıtlı olan ve bu elektronik fatura sistemi aracılığı ile fatura düzenleyip alan gerçek ya da tüzel kişilerin bilgilerinden oluşur. e-Faturaya geçiş yapan mükelleflerin yer aldığı e-Fatura kayıtlı kullanıcı listesi GİB tarafından oluşturulur ve düzenli bir şekilde güncellenerek yayınlanır.

Yüz binlerce e-Fatura mükellefinin bulunduğu e-Fatura kullanıcı listesine ulaşmak ve bu listede sorgulama yapmak GİB Portalı vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. GİB Portalı üzerinden e-Fatura mükelleflerine ait bilgilere de erişim sağlanabilir. GİB üzerinden e-Fatura kullanıcı listesine yönelik sorgulama gerçekleştirmek için ise Vergi Kimlik No (VKN) bilinmesi yeterlidir. 

Ancak GİB Portalında bulunan e-Fatura mükelleflerine ait yer alan bilgiler çok kapsamlı ve detaylı değildir. Sistem üzerinden sorgulama yapıldığında mükellefin sadece unvan bilgilerine ulaşmak mümkündür.

GİB haricinde e-Fatura kullanıcı listesini sorgulamak da imkân dahilindedir. Bunun için e-Fatura entegratörlük portalı hizmetlerinden faydalanmak gerekir. GİB Portalında yer alan tüm mükelleflerin güncel bilgileri ile bulunduğu e-Fatura entegratörlük portalı, e-Fatura kullanıcı listesine yönelik sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi oldukça kolaylaştırır.

Tüm bunların yanı sıra sorgulama işlemi e-Fatura entegratörlük portalı vasıtasıyla gerçekleştirildiğinde e-Fatura mükellefleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak da mümkün hâle gelir. Mükellefin unvanının yanı sıra ilk defa e-Faturaya geçiş yaptığı tarih, posta kutuları, en son posta kutusu açma tarihi ve GİB Portal ya da özel entegratör gibi hangi yöntemi tercih ederek e-Fatura kullanıcısı olduğu gibi mükellefe dair birçok bilgiye özel entegratör portalı ile ulaşım sağlanabilir.

Elde edilen bu önemli bilgiler sayesinde alıcı için e-Fatura mı ya da e-Arşiv fatura mı düzenleneceğine yönelik en doğru karara varılabilir. e-Fatura mükellefine dair sunulan ekstra bilgiler aynı zamanda e-Fatura düzenleme işini daha hızlı, doğru ve pratik bir hâle de dönüştürür.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?