Kapat

e-Haciz nedir, e-Haciz sorgulama nasıl yapılır?

e-Haciz; kişilerin devlete olan borçlarını ödemediği durumlarda maaşına el koymak suretiyle online ortamda yapılan bir işlemidir.

06.10.2022

e-Haciz nedir, e-Haciz sorgulama nasıl yapılır?

Haciz denilince pek çok kişinin aklına haciz memurlarının ev, ofis ya da mülke giderek eşyaları alıkoyma gelir. Son yıllarda uygulanan e-Haciz ise klasik haciz işlemlerinden biraz farklılaşır. Peki e Haciz nedir? e-Haciz; kişilerin devlete olan borçlarını ödemediği durumlarda maaşına el koymak suretiyle online ortamda yapılan bir işlemidir. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 55. maddesi uyarınca e-Haciz kanuni hükmünü almıştır. Böylelikle kamu kurumlarının haciz işlemleri için harcayacağı masraflar da azaltılmıştır.  e-Haciz işlemleri klasik haciz işlemlerinden farklı olarak vergi daireleri tarafından yapılır. Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) ile borçlunun tüm borç bilgileri ilgili vergi dairesine gönderilerek işleme alınır. Sizler de e-Hacizle ilgili sorgulama, kaldırma ve dilekçe işlemlerini merak ediyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

e Haciz sorgulama nasıl yapılır?

e-Haciz sorgulama işlemleri online olarak yapılabilen oldukça kolay bir işlemdir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesinden e devletinize giriş yaptıktan sonra arama butonuna "e-Haciz sorgu" yazarak üzerinize haciz olup olmadığını görebilirsiniz. E-haciz genelde banka hesaplarına konulduğu gibi araçlara ve taşınmazlara da konulduğundan bu başlıklardan birisine ya da hepsine bakmanız gerekir. Unutulmalıdır ki e-Haciz programı üzerinden yalnızca kamuya olan borcunuzdan kaynaklı haciz işlemlerini görebilirsiniz. Özel kurum ve kuruluşlara olan borçlar e-Haciz programında gözükmez.

e Haciz kaldırma işlemi 

E-Haciz kaldırma işlemi için kişinin öncelikli olarak borcunun bir kısmını ya da tamamını ödemesi gerekir. Tebliğ edilen borç 15 gün içerisinde ödenirse haciz kaldırma işlemi otomatik olarak gerçekleşir. e-Haciz kaldırma işlemleri e-Devlet üzerinden yönlendirildiğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde yer alan "ödeme ve borç işlemleri" sekmesinden yapılır. Eğer üzerinize bir haciz varsa buradan kaldırabilirsiniz.

 e Haciz nasıl kaldırılır?

Öncelikli olarak e-Haciz işlemleri devlet tarafından başlatılmadan önce kişiye borcunu ödemesi için 15 gün süre tanınır. Bu süre içerisinde borç ödenirse e-Haciz bahse bile konu olmaz. Bu 15 günlük süre içersinde borcun bir kısmı ödenir veya taksitlendirilirse aynı şekilde haciz işlemi uygulanmaz. Taksitlendirme işlemi yapılabilmesi için öncelikle hacze konu olan miktarın %20'si ödenir ve kalan tutar taksitlendirilir. Yine de haciz işleminin olmaması için borcun tamamının ödenmesi gerekir. e- Hacizle alakalı tüm borçlar ödendikten sonra ilgili kurumlara borcun ödendiğine dair gerekli bilgilendirmeler yapılır. Örneğin banka hesabınıza konulan haczi kaldırmak için hesabınızın olduğu bankaya borcu ödediğinize dair bir bilgilendirme dilekçesi yazmalısınız. Dilekçeyle beraber ilgili kurumdam haciz kaldırma işlemiyle ilgili alacağınız ıslak imzalı belgeyi de eklemelisiniz. Ayrıca kişinin maaş hesabına konulan e-Haciz miktarı net maaşın %25'inden fazla  olamaz. Hakkında e-Haciz işlemi başlatılan kişi karara itiraz etmek isterse bunu 7 gün içerisinde yapması lazım. İtiraz sonucu kişi haklı bulunursa haciz işlemi durdurulur. 

e Haciz kaldırma dilekçesi nasıl hazırlanır?

Diğer tüm resmi kurum işleriniz halletmek için dilekçe yazabildiğiniz gibi haciz işleminizin kaldırılması için de dilekçe yazabilirsiniz. Öncelikli olarak dilekçeniz yazmak istediğiniz kuruma ithafen yazılmalıdır.  Hitaptan sonra sağ köşeye dilekçe tarihi atılır. Eğer e-Hacizin banka hesabınızdan kaldırılmasını istiyorsanız müşteri numaranızla başlayarak bağlı bulunduğunuz vergi dairesini belirtmeniz gerekir. Daha sonra ilgili kanun maddesi uyarınca hesabınıza haciz konulan tarihi belirterek bahse konu olan borcunuza dair yaptığınız ödemenin miktarını belirtmelisiniz. Dilekçenizi "Yaptığım ödemeye istinaden e-Hacizin kaldırılmasını talep ediyorum." şeklinde bitirebilirsiniz. Sağ alt köşeye adınızı ve soyadınızı ekleyerek dilekçe hazırlanmış olur. Borç ödenip dilekçe incelendikten sonra ortalama 2-4 gün içerisinde e-Haciz kaldırılmış olur. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?