Kapat

ESBİS nedir? Esbis ile neler yapılır?

İş hayatına dair tüm verilerin dijital ortama taşındığı ve hem bireysel hem de kurumsal işlemlerin birçoğunun dijital kanallarla yürütüldüğü çağımızda, esnaf ve sanatkarlar için geliştirilen sistemin adı “ESBİS”tir.

23.08.2022

ESBİS nedir? Esbis ile neler yapılır?

İş hayatına dair tüm verilerin dijital ortama taşındığı ve hem bireysel hem de kurumsal işlemlerin birçoğunun dijital kanallarla yürütüldüğü çağımızda, esnaf ve sanatkarlar için geliştirilen sistemin adı “ESBİS”tir. Bu sistem temel olarak esnaf ve sanatkarlara, yani ilgili meslek gruplarına dahil olan işletmelere ve kişilere, ticari ve bürokratik birçok işlemi internet üzerinden yapabilme imkanı tanır. “Tam anlamıyla ESBİS nedir?” Diye merak ediyorsanız; Esbis’in açılımı şu şekildedir: “Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi”. 2005 yılında yürürlüğe giren yasanın ardından geliştirilen bu sistem sayesinde çeşitli sektörlere ilişkin istatistiki veriler dijital bir ortamda toplanır. Tüm esnafları tek bir çatı altında toplayan Esbis sayesinde devlet kontrolleri daha kolay ve düzenli bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Aynı zamanda esnafın da işlemlerini daha hızlı yapabilmesi ve sorunlarını direkt olarak devlete kolay bir şekilde iletebilmesi sağlanmıştır.

Esbis ile neler yapılabilir?

Esbis ticaret faaliyetlerine ilişkin olarak, esnaf ve sanatkarların başlangıç, değişiklik ve sonlandırma işlemlerini kolayca yapabildiği bir sistemdir. Bu sistemde yapılabilen işlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. “Tescil” olarak bilinen ticarete başlama, mevcut ticari durumdaki değişiklikleri ifade eden “tadil” ve ilgili faaliyetlerin bırakılması anlamına gelen “terkin” işlemleri Esbis üzerinden yapılır. 
 2. Sicil işlemlerinin takibi için yayınlanan “esnaf ve sanatkarlar sicil gazetesi” de yine Esbis’de yayınlanır. Bu sayede esnafların sicil faliyetlerinin takibi kolaylaşır. 
 3. Önceden hemen her işlemde istenilen ikametgah, vergi levhası gibi evraklar ve nüfus bilgiler sistemde güncel olarak saklanır. Bu nedenle esnafın yapacağı işlemlerde tekrar evrak hazırlığı yapması gerekmez. 
 4. Esnaflar bu sistem üzerinden önceden yaptırmış oldukları sicil işlemlerini, güncel borç bilgilerini kolay bir şekilde takip edebilir. 
 5. Aynı zamanda kendi meslek grubundaki diğer faaliyetleri de sistem üzerinden gözlemleme imkanına sahip olur. 
 6. Esnaf açısından sağladığı avantajlara ek olarak devlet işlerinde de birçok kolaylık sağlayan bir sistemdir. Bakanlık ve müdürlükler, Esbis sayesinde çeşitli istatistikler oluşturup; raporlar hazırlayabilir. 
 7. Farklı yerleşim yerlerindeki esnaf sayıları, açılan ve kapanan iş yerlerinin sayısı, unvan değişiklikleri ve meslek grupları hakkındaki istatistikler hakkında devletin analiz yapması ve bu analizlerin sonucunda daha geliştirici ve yenilikçi çözümler üretebilmesi kolaylaşır.

Esbis kayıt nasıl yapılır?

Esbis e devlet senkronizasyonu ile çalışan bir sistemdir. Birkaç basit adımı takip ederek Esbis’e kolayca kayıt olabilirsiniz. Sisteme dahil olmak için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Esbis giriş işlemi için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı gibi çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz. 
 2. Eğer e-devlet şifreniz yoksa bu şifreyi Ptt şubelerinden temin edebilirsiniz. 
 3. Giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Esbis” yazıldığında ilgili menüler sıralanır. Bunlardan kayıt ile ilgili olan başlığı seçerek kayıt işlemine başlayabilirsiniz. 
 4. İstenilen veriler girildikten sonra Esbis’e kaydolmak ücretsizdir. Kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Kayıt işleminde herhangi bir ücret ödememenize karşın; Esbis üzerinden yapacağınız çeşitli işlemlerde ödeme yapmanız gerekebilir. Bu tür işlemlerde sistemin anlaşmalı olduğu bankanın internet bankacılığı uygulaması veya ATM’lerinden gerekli ödemeleri yapabilirsiniz. Esbis’te aktif olarak işlem yapabilmek için sisteme girmiş olduğunuz bilgilerin tamamen doğru ve eksiksiz olması gerekir. Bilgilerinizin doğruluğunun denetlenmesi ve güvenilir bir veri bankası oluşturabilmek açısından Esbis’te çapraz sorgulama tekniği gibi profesyonel yöntemler uygulanır. Bilgilerinizin daima güncel kalması ve işlemlerinize devam edebilmeniz için sistemin sizden istediği veri doğrulamalarını tamamlamanız gerekir. Bunun yanında sisteme yeni eklenen özellikleri keşfetmek ve bu özelliklerden yararlanabilmek için yapılan güncellemeleri daima takip etmenizde yarar vardır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?