Kapat

Esnaf kredisi nedir, nasıl alınır?

Esnaflar kredisi veya kefalet kredisi, esnafların ekonomik anlamda zorlandığı veya girişim için paraya ihtiyaç duyduğu zamanlarda başvurup alabildiği düşük faizli kredi türüdür. Bu krediyi almak için resmi olarak esnaf olmanız gerekir. Esnaflar dışındaki herhangi bir meslek bu krediden yararlanamaz.

22.09.2022

Esnaf kredisi nedir, nasıl alınır?

Kredi son zamanlarda oldukça sık başvurulan bir banka hizmetidir. Fakat normal kredilerin faizleri yüksektir ve ödeyememe durumunda esnafların işletmesini de tehlikeye sokar. Düşük faizli esnaf kredisi esnaflara ödeme konusunda kolaylık sağlar. Esnaflar aldığı paraya daha yakın bir ücreti geri öderler.

Elbette bu krediyi almak için belirli şartları sağlamak gerekir. Bu şartları sağladıktan sonra ve hem bağlı olduğunuz kooperatifin hem de bankanın incelemeleri tamamlanınca kredi almaya hak kazanırsınız. Daha sonrasında düşük bir faiz oranıyla aldığınız toplu nakit parayı geri ödeyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi nedir?

Esnaflar kredisi veya kefalet kredisi, esnafların ekonomik anlamda zorlandığı veya girişim için paraya ihtiyaç duyduğu zamanlarda başvurup alabildiği düşük faizli kredi türüdür. Bu krediyi almak için resmi olarak esnaf olmanız gerekir. Esnaflar dışındaki herhangi bir meslek bu krediden yararlanamaz.

Esnaf vergisi aylık değil, 3 ayda bir ödenir. Neredeyse en uzun vadeli kredilerden biridir ve kredi üst limiti de oldukça yüksektir. Kredi miktarına kooperatif inceleme sırasında ödeyebilme imkanınıza ve geçmiş ekonomik faaliyetlerinize göre karar verir.

Esnaf kefalet kredisi kooperatife gitmeden direkt bankaya başvurularak da alınabilir. Böyle durumlarda bir vergi levhasına sahip olmanız, en az 6 aydır ticari faaliyette bulunuyor olmanız gerekir. Yıllık mali bilançonuzu da bankaya bildirerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnaf kredisi nasıl alınır?

Esnaf kefalet kredisi almak için bazı şartlara uyuyor olmak gerekir. Bunlardan biri 1 yılı aşkın süredir bir esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmaktır. Birden fazla odaya kayıtlı olmak ise esnaf kredisi almanıza engeldir. Ayrıca ikametgahınızın ya da iş yerinizin kayıtlı olduğunuz kooperatifin alanı içerisinde bulunması da bir diğer şarttır. Banka kredi notunuzun yüksek olması ve vergi borcunuzun olmaması da şartlar arasındadır.

Bu şartları yerine getiren kişiler bağlı oldukları kooperatiflere yazılı dilekçe ile başvurabilir. Bu süreçte kooperatifin kurulu başvuruyu ve başvuranı gözden geçirerek kredi verilip verilmeyeceğine ve verilirse ne kadar verileceğine karar verir. Bu süreç genellikle yaklaşık 2 hafta içinde tamamlanır. Onay alındıktan sonra başvuran esnaf bankaya yönlendirilir ve banka tarafından bir kez daha incelemeye tabii tutulur.

Esnaf kredisi faiz oranları

Esnaf kredisi hesaplama için bulunduğunuz senenin vergi oranını bilmeniz gerekir. 2022 yılında esnaf kredisi için belirlenmiş vergi oranı %9,5'tur. Bir yıllık kredilerde ise aylık esnaf kredisi faiz oranı %0,79 ile sabitlendi. Tabi faiz oranı kredi miktarına ve vadesine göre değişiklik de gösterebilir.

İş Bankası, Garanti, Akbank, Yapı Kredi, Deniz Bank, Halkbank gibi bankalar esnaflara kredi sağlayan bankalardır. Kooperatif yönlendirmesiyle ya da bireysel olarak bu bankalara başvurabilirsiniz. Bu bankalarda faizler farklılık göstermektedir. Son verilere göre en yüksek esnaf kredisi faiz oranı %3,25 ile Deniz Bank'a aittir.

Esnaf kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Aylık esnaf kredisi hesaplama yaparken anaparayı aylık faiz oranına çarpmayı içeren bir işlem yapmak gerekir. Aylık esnaf kredisi hesaplama formülü "Anapara x (Aylık Faiz Oranı (1 + Aylık Faiz Oranı)^Vade )/ ((1 + Aylık Faiz Oranı)^Vade-1)" şeklindedir. Fakat esnaf kredisi 3 aylık ödendiği için 3 ayda bir ödenmesi gereken tutarı işlem sonucu çıkan miktarı 3 ile çarparak bulabilirsiniz.

Esnaf kredisi üst limiti 2021 yılında 275 bin Türk lirası iken 2022 yılında bu miktar 350 bin Türk lirasına yükselmiştir. Bu limit yeni iş yeri veya ticari araç gibi nedenlerle başvurulduğunda 500 bin Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

Siz de bir esnaf odasına kayıtlı bir işletme sahibiyseniz esnaf kredisinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi sayesinde işletmenizi kurtarabilir, bulunduğunuz dükkanı satın alabilir hatta işletmenizi büyütebilirsiniz. Yapacağınız işleme göre bankalar size uygun miktarı sağlayacaktır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?