Kapat

Geksis nedir?

Açılımı "Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade İşlemleri" olan Geksis, ülke genelinde birliğin sağlanması amacıyla ortalama bir standart belirlenmesi ve iadelerin elektronik ortamda kontrolünün sağlanarak yetkili birimlere raporlanarak bildirilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan bir elektronik sistemdir.

21.12.2022

Geksis nedir?

Açılımı "Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade İşlemleri" olan Geksis, ülke genelinde birliğin sağlanması amacıyla ortalama bir standart belirlenmesi ve iadelerin elektronik ortamda kontrolünün sağlanarak yetkili birimlere raporlanarak bildirilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan bir elektronik sistemdir.

Geksis yani internet vergi iade dairesi aracılığıyla vergi iade talebi için sisteme giriş yapan mükelleflerin elektronik ortamda iade talep dilekçesi oluşturması gerekir. Elektronik ortamdan iletilemeyen belgeler ise dilekçeye ek olarak dosya halinde vergi dairesine iletilmelidir. Geksis kontrol raporunun oluşturulabilmesi için mükelleflerin standart iade talep dilekçelerini de bağlı olduğu vergi dairesine iletmeleri gereklidir. Tüm gerekli belgeler tamamlandıktan sonra mükellefler, internet vergi dairesi üzerinden Geksis Kontrol Raporu'na ulaşabilirler. Vergi beyannamesini elektronik ortamdan iletmek zorunda olmayan mükellefler ise vergi iade taleplerinde bu sistemi kullanmak zorunda değildir. 

Geksis girişi nasıl yapılır?

Sisteme giriş, dört aşamadan oluşmaktadır. Geksis girişi nasıl yapılır sorusuna en doğru cevabı uygulama verir. Uygulamadan yararlanmak için ilk olarak bağlı bulunan vergi dairesinden "kullanıcı kodu", "parola" ve "şifre" alınmalıdır. 

Birinci aşamada, internet sayfasından İnternet Vergi Dairesi ana sayfası açılarak bağlı bulunan vergi dairesinden alınan "kullanıcı kodu", "parola" ve "şifre" bölümleri doldurularak giriş butonuna basılır. 

İkinci aşamada, eğer ilk kez iade talebi oluşturulacaksa ekrandan "Gelir/Kurumlar Vergisi İade Talebi Girişi" (Geksis) seçeneğine tıklanır. 

Üçüncü aşamada, eğer oluşturulma sürecinde olan ya da hala onaylanmamış bir iade talebi varsa  "Daha Önce Girilen Gelir/Kurumlar Vergisi İade Talepleri” seçeneğinden takip edilebilir. 

Dördüncü ve son aşamada ise, "İade Hakkı Doğuran İşlem Türü" bölümünden yapılmak istenen işlem ne ise ona yönelik çıkan menülerden seçim yapılarak adımlar sırasıyla takip edilip son kez gözden geçirilerek "Onayla" butonuna basılır ve iade talep girişi tamamlanmış olur. Eğer onay yapılmazsa Geksis kontrol raporu oluşturulmadan sadece sisteme kayıt yapılmış olur. Bu nedenle gerekli bilgiler kontrol edildikten sonra onaylama işlemi yapılmalıdır. Ayrıca süreci beklerken kaydedilen bilgiler gözden geçirilmek istenirse bu bilgilere "Daha Önce Girilen Gelir/Kurumlar Vergisi İade Talepleri" kısmından erişim sağlanabilir. 

Geksis iade işlemleri

Geksis iade işlemleri yaparken girilmesi gereken bilgiler ve doldurulması gereken listeler mevcuttur. Sisteme giriş aşamalarından sonra, dördüncü aşamada tamamlanması gereken bu bilgiler, iki kısma ayrılır.

  1. Geçici vergi türünde olan iadelerde, "Dönem Tipi"," Dönemi", "İade Türü" seçeneklerine giriş yapılır.
  2. Hem geçici vergi hem kesinti yoluyla ödenen vergilerden doğan iadelerde ise, yukarıda verilen seçeneklere giriş yapıldıktan sonra eğer iade nakit olarak talep edildiyse var olan banka/katılım bankası teminat bilgisi ve yeminli mali müşavir bilgilerinin girilmesi gerekir.

Eğer kesinti yoluyla ödenen vergilerin iadesinde beyannamede birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinden kaynaklı bir kesinti mevcutsa "evet" butonuna tıklayarak gelen liste doldurulmalıdır.

Liste doldurulduktan sonra vergi iade talebi onaylanır ve onay sürecini takip eden bir gün içinde mükellef, sistemden Geksis Kontrol Raporu'nu görüntüleyebilir. Mükellefin vergi iade talebi onayının çıktısını iade yapacak olan kuruma iletme zorunluluğu yoktur. 

Geksis iade talebi girişinde, "Beyannameden Getir" seçeneğine tıklandığında karşılaşılan tutar, iadenin talep edildiği tutar değildir. Bu tutar, yıllık beyannamede iadesi gereken geçici vergi ve gelir/kurumlar vergisi tutarını gösterir. İade talep edilen tutar ise standart iade talep dilekçesinde belirtilir. 

Özetle Geksis'in kuruluş amacı, raporlama ve analiz sürecinde bir uygulama birliğinin sağlanması ve standartların belirlenmesiyle iade talep eden mükelleflere kolaylık sağlanarak vergi iade işlemleri sürecinin Geksis sistemi aracılığıyla daha kolay ve hızlı sonuçlanmasıdır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?