Kapat

Gelir idaresi başkanlığı (GİB) borç ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı adıyla kurulan ve her türlü vergi ve diğer gelirleri tahsil etmekle görevli olan kurumdur. GİB Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan bir devlet kurumudur.

14.08.2023

Gelir idaresi başkanlığı (GİB) borç ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı adıyla kurulan ve her türlü vergi ve diğer gelirleri tahsil etmekle görevli olan kurumdur. GİB Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan bir devlet kurumudur. 2005 senesinden beri vatandaşın birçok vergi, ceza ve benzeri ödemeleri konusunda hızlı ve kolay çözümler sunarak kısa sürede halledilmesini sağlar. 

GİB üzerinden borç ödemenin nasıl yapılacağı, sorgulama, borç bilgileri gibi detaylarla ilgili de oldukça fazla arama yapılmaktadır. GİB web sayfasından kolaylıkla yapılabilen bu işlemler sayesinde, vatandaş da işlerini kolay ve kısa sürede halledebilmenin memnuniyetini yaşıyor. GİB üzerinden ödeme yapmak ise oldukça kolay. Web sayfasına girerek “Borç sorgulama ve ödeme” sekmesine girilir. Ardından ödeme yapacağınız türü seçerek banka kartı ya da kredi kartı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB vergi borcunu ödeyemeyenler ve geciktirenler için yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımlar, cezaların zamanında ödenmesi ve gecikme olmaması için uygulanır. Benzer şekilde bazı durumlarda da erken ödemeden doğan indirimler uygulanabilir. Örneğin trafik cezaları erken ödenmeleri durumunda %25 indirimli olarak ödenir. Yaptırımlar ise gecikme faizi uygulama, fazla vergi alma, çeşitli sebeplerden dolayı ödenmeyenlerde 3 katına çıkarılma gibi yaptırımlarla karşılaşılabilir. 

GİB Borç sorgulama

GİB borç ödeme işlemleri online şekilde yapıldığı için oldukça avantaj sağlayan bir durumdur. Online olarak borç ödemenin yanı sıra GİB borç sorgulama ekranı kullanılarak mevcut borç olup olmadığı da öğrenilebilir. Borç sorgulama yapmak için internet tarayıcısından GİB portalına girilerek, borç sorgulama ekranına gelinir. Burada adınıza yer alan ve henüz ödenmemiş borçlarınızı görerek ödeme yapabilirisiniz. Buradan birçok çeşitte borç sorgulama yapılabilir. GİB borç sorgulama KYK ekranına gelerek kyk borçlarını sorgulayabilirsiniz. 

GİB vergi borcu sorgulama hizmeti sayesinde vatandaşlar, unuttukları ya da haberlerinin olmadığı borçları da öğrenebilir. Bu borçlar öğrenildiğinde vatandaş dilediği zaman ödemesini yapabilir ya da borcu yoktu belgesi alabilir. GİB borcu yoktur sorgulama yapmak için de son derece kullanışlı bir platformdur. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olmasından dolayı güvenilir bir ödeme hizmeti de sunan bu kurum, borcu yok sorgulamalarında da vatandaşa hizmet verir. GİB kyk borç sorgulama e-Devlet üzerinden de yapılabilen bir sistemdir. Ancak GİB üzerinden tüm borçlar sorgulandığı için daha fazla tercih edilir.

GİB üzerinden borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar henüz yeniyse birtakım tereddütler yaşayabilir. Ancak 2005 senesinden beri oldukça yaygınlaşan ve birçok insanın online ödeme yöntemine dönmesinden dolayı da hızla öğrenilen bir kurum olmuştur. Bu yüzden vergi dairelerindeki borç ödeme ve vergi ödeme gibi yoğunlukları da ciddi ölçüde azaltan GİB ya da interaktif vergi dairesi, vatandaşların borç sorgulama konusunda da yanlarında olmaktadır. Böylece vatandaş, haberinin olmadığı bir borç olduğunda ya da ceza geldiğinde burada sorgulama yaparak haberdar olabilir. Bu durumda da gecikmeden dolayı uygulanabilecek ceza, faiz ya da yaptırımlara maruz kalmamış olur. Aynı zamanda taksitlendirilmiş ve yapılandırılmış borçların ödenme işlemleri de GİB üzerinden kolaylıkla yapılır.

GİB ödenebilecek borçlar

GİB sitesinde yer alan borç ödeme sistemi, hem vatandaşın kolay bir şekilde borçlarını ödeyebilmesini sağlıyor hem de bu vergi ve gelirlerin kolay ve kısa sürede tahsil edilmesini sağlıyor. GİB üzerinden GİB borç ödeme hizmeti ile ödenebilecek olan borçlar ise şunlardır:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi.
 • Gelir Vergisi.
 • Trafik Cezası.
 • Öğrenim Kredisi.
 • Katkı Kredisi.
 • Değerli Kâğıt Bedeli.
 • Pasaport Harcı.
 • T.C. Kimlik Kartı Harcı.
 • Tapu Harcı.
 • Veraset Vergisi.
 • Yapılandırılan Borçlar.
 • Yurtdışı Telefon Kullanım Harçları.

Vatandaşların kolayca GİB Üzerinden ödeyebilecekleri borçlardır. Oldukça yaygın olan ve her gün birçok vatandaşın bu alanlarda ödeme yapması göz önüne alınırsa GİB hizmeti vatandaşlar için oldukça kolaylık sunmuştur. Hem zamandan tasarruf ederek hem de daha kontrollü bir şekilde borç ödeme ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir hale gelinmiştir. 

Uzun yıllardır kullanılan bu yöntem sayesinde vatandaşlar oldukça kolay işlemlerini yaparlar. Böylece vergi dairelerinde zaman kaybetmeden, bulunduğunuz yerden kolayca borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. gib.gov.tr borç ödeme sayfasına gelerek tüm bu borçları sorgulayabilir ya da ödemesini yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle GİB sitesine kendiniz giriş yapmanız gerekir. GİB toplu borç ödeme seçeneğini kullanarak birden fazla alandaki borçlarınızı da tek seferde kolayca ödeyebilirsiniz. GİB borç ödeme anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapılabilirken ödeme esnasında çeşitli ödeme kolaylıkları da sunabilirler.

GİB borç ödeme nasıl yapılır?

Özellikle online işlemlere çok alışkın olmayanlar tarafından sıkça sorulan “GİB borç ödeme nasıl yapılır?” sorusunun cevabı merak edilmektedir. GİB sitesinden borcunuzu ödemek istediğinizde öncelikle internet tarayıcınızdan GİB web sitesine girmeniz gerekir. Ardından kullanıcı girişi yaparak size ait olan sayfanızı açarsınız. Buradan borç sorgulama yapmak istiyorsanız sorgulama ekranına gelerek mevcut borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bildiğiniz borçları ödemek istiyorsanız da borcunuzun türünü seçerek ödeme adımına girebilirsiniz. 

HGS borç ödeme GİB üzerinden yapılabildiği gibi GİB MTV borcu ödeme ya da 4/b borç ödeme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. “4/b borç ödeme nasıl yapılır?” gibi soruları soranlar oldukça fazladır. GİB portalı üzerinde yer alan ödeme seçeneklerinden dilediğinizi seçerek ödemenizi yapabilirsiniz. Aynı şekilde “GİB KYK borç ödeme nasıl yapılır?” sorusunu merak edenler de kolaylıkla öğrenim kredisi ve katkı kredisi öde seçeneğine gelerek borç ödemesini gerçekleştirebilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?