Kapat

Gelir vergisi ödemenin tam zamanı

Gelir Vergisi’ni ödemenin en kolay yolu elbette Gelir İdaresi Başkanlığı (GIB) İnternet Vergi Dairesi.

18.04.2018

Gelir vergisi ödemenin tam zamanı

‘Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır’, ‘Mart ayı dert ayı’, ‘Mart çıkmadan dert çıkmaz’… Bunlar sürekli duyduğumuz sözler mart ayı ile ilgili ama elbette suç mart ayında değil. Vergi ödemeleri zamanı olduğu için pek sıcak karşılanmıyor olabilir mi? Neyse, biz mart ayını dertleriyle baş başa bırakıp Gelir Vergisi Beyannamesi’ni nasıl vereceğimize ve vergimizi nasıl ödeyeceğimize bakalım.

Gelir Vergisi’ni ödemenin en kolay yolu elbette Gelir İdaresi Başkanlığı (GIB) İnternet Vergi Dairesi. Ama öncelikle yıllık gelir vergisi beyannamesi vermekle başlamanız gerekiyor ve unutmayın, son gün 2 Nisan 2018.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda gönderebilirken, geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler ise Hazır Beyan Sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Hazır Beyan Sistemi’ne GIB internet sitesinden veya mobil uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz. Hazır Beyan Sistemi ile ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin önceden hazırlanmış beyannamenizi kontrol edip, onaylayarak gönderebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapmak için üç farklı seçeneğiniz var; T.C. Kimlik Numarası ile giriş yapabileceğiniz gibi daha önce bir kullanıcı adı ve şifre oluşturduysanız kullanıcı girişi yapabilirsiniz veya ilk defa giriş yapıyorsanız kayıt olabilirsiniz. Bir diğer alternatif de e-devlet üzerinden giriş yapmanız olabilir.

Beyannamenizi doldurduktan sonra hesaplanacak 2018 yılına ait Gelir Vergisi’ni Mart ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödeyebilirsiniz. Vergilerinizi üç farklı kanaldan ödeyebilirsiniz; vergi tahsiline yetkili banka şubeleri, bağlı bulunduğunuz vergi dairesi veya bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesi. Hazır Beyan Sistemi ile beyan ettiğiniz kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir verginizi ise arzu ederseniz GIB internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

GIB internet sitesinde Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ve ödemesi ile ilgili kazanç türlerine göre hazırlanmış rehber ve broşürlerin size yol göstereceğine inanıyoruz.

2018 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınacak vergi oranları ve gelir vergisi dilimleri:

Miktar

Vergi oranı

14.800 TL'ye kadar

%15

34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası

%20

80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, (ücret gelirlerinde 120.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL), fazlası

%27

80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, (ücret gelirlerinde 120.000 TL'den fazlasının 120.000 TL'si için 29.280 TL), fazlası

%35

 

Not: Vergisini zamanında ödeyen mükelleflere 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren %5 vergi indirimi uygulanmaya başladığını unutmayın! Detaylar için tıklayın.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?