Kapat

İhracat nedir, nasıl yapılır?

İhracat; bir ülkeden diğerine mal ve hizmetlerin döviz cinsinden satılması olarak tanımlanır.

20.09.2022

İhracat nedir, nasıl yapılır?

İhracat; bir ülkeden diğerine mal ve hizmetlerin döviz cinsinden satılması olarak tanımlanır. İhracatı devletler yapabileceği gibi şirketler ve bireyler de yapabilir. İhracatın yapılabilmesi için iki ülke arasındaki anlaşmalar, ülkelerin gümrük prosedürleri ve uluslararası anlaşmalar belirleyici olur. Bu yazıda sizlere ihracatın nasıl yapıldığı, konsinye ihracat, e-ihracat ve ithalat ve ihracat arasındaki farklar anlatılacaktır. 

İhracat nasıl yapılır?

İhracat hem şirket bünyesinde hem bireysel bazda yapılabilir. İhracatın gerçekleşmesi için uyulması gereken bazı yasal prosedürler bulunuyor. Peki, ihracat nasıl yapılır? İlk olarak şirketinizin gümrük işlerini yönetecek bir gümrük müşavirlik şirketine vekaletname vermelisiniz. Daha sonra ihracat yapabilmek için satış yaptığınız mal ya da hizmet türüyle ilgili faaliyetlerde bulunan bir ihracatçı birliğine kayıt olmanız gerekir. İhracatçı birliğine ilk üyelik bedelini ödedikten sonra aylık üyelik ücretini ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Yaptığınız her ihracattan ihracatçı birliği %001 oranında ödeme tahsil eder. Müşterinizle anlaştıktan sonra göndereceğiniz ürünün nakliye ve kargolama işlemlerinin ücreti size ait olur. 

Seçeceğiniz teslim şekli ve ödeme türü ihraç ettiğiniz ürünün teslim edilme süresini, müşterilerinizle olan ilişkilerinizi ve ticaretin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini etkiler. Lojistik planlamanızı yaptıktan sonra ürünler teslim edilene kadar tüm süreci takip etmeli ve gerekli yerlerde hukuki desteği almalısınız. Ayrıca ihracatın bir engel çıkmadan gerçekleşmesi için malları gümrüğe teslim etmeden ve ederken hazır bulundurmanız gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler şöyle sıralanabilir;

  1. Öncelikle ihraç etmek istediğiniz ürünlere dair faturalandırma yapmalı ve gümrükte faturaların aslını sunmalısınız.
  2. İhraç edilecek ürünün gümrük çıkışının sağlanabilmesi için gümrük müşaviri tarafından EUR1 ya da ATR tarzı taşımacılık evrakı oluşturulmalıdır.
  3. Gümrük transferi ardından eşyanın deniz ya da hava yolu ile taşımacılığı için konşimentonun hazırlanması gerekir. 
  4. Karayolu taşımacılığı için CRM belgesi hazırlanabilir. 
  5. Lojistik esnasında ürüne ve şirkete ait tüm detaylar belgelendirilerek hazır bulundurulmalıdır.
  6. Türkçe hazırladığınız tüm belgelerin İngilizce versiyonları da hazır bulundurulmalıdır. 

Konsinye ihracat nedir?

Konsinye ihracat, malın mülki haklarını devretmeden daha önceden tespit edilen fiyatla ya da günün şartlarına göre ithalatçıya gönderilmesine denir. Konsinye ihracatta ihracatçı bir malın satış bedelini talep etmeden ithalatçıya gönderir. Hazırlanan özel sözleşmeye göre ithalatçı günü geldiğinde anlaşılan şartlarda ödemesini yaptığı taktirde ürünü alır ancak ödeme yapmadığı taktirde ürün yine ihracatçıya iade edilir. İhracatçılar genelde pazar paylarını genişletmek için konsiye ihracat yoluna başvurabilirler. 

e İhracat nedir, çeşitleri nelerdir?

İhracatın internet üzerinden gerçekleşmesi durumuna e-ihracat denir. E-ihracat fatura kesme kolaylığı ve KDV indirimi sağladığı için pek çok işletme ve kurum tarafından da tercih edilir. E-ihracat iki farklı şekilde yapılabilir.

1. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapmak: Yerli ve yabancı pek çok e-ticaret sitesi üzerinden ihracat işlemlerinizi gerkelştrebilirsiniz. 

2.  Kendi web sitenizi kurmak: Kendi markanıza ait web sitesi kurarak aynı şekilde ihracat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey dijital pazarlama ve SEO süreçlerinin iyi yönetildiği bir web sitesi kurmanın zahmetli ve maliyetli olduğudur. Kendi e-ticaret sitenizi mobile uyumlu olarak tasarlayabilir ve satış kanallarınızı artırabilirsiniz.

İthalat ve ihracat arasındaki fark nedir?

İthalat ve ihracat arasındaki en temel fark, ithalat yurt dışından mal ve hizmet temini iken ihracat yurt dışına mal ve hizmet satmayı ifade eder. İthalat yurt içinde bulunmayan ya da ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetlerin teminine odaklanırken ihracat üretim ve ihtiyaç fazlası ürün ve hizmetlerin satışına odaklanır. İthalat ülkeden döviz çıkmasına sebep olurken ithalat döviz girdisi sağlar. İthalatın pazarda genişleme hedefi yokken ihracat pazarda sürekli genişlemeyi hedefler. İthalat üretimi teşvik etmezken ihracat üretimi teşvik eder. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?