Kapat

İnteraktif vergi dairesi nedir, hangi işlemler yapılabilir?

İnteraktif vergi dairesi; hayatımızın her alanında yaşanan dijital dönüşüm süreçlerinin bir gerekliliği olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmetlerin elektronik ortama taşındığı ve işlemlerin online olarak yapılabildiği bir sistemdir.

29.09.2022

İnteraktif vergi dairesi nedir, hangi işlemler yapılabilir?

İnteraktif vergi dairesi; hayatımızın her alanında yaşanan dijital dönüşüm süreçlerinin bir gerekliliği olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmetlerin elektronik ortama taşındığı ve işlemlerin online olarak yapılabildiği bir sistemdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından sunulan hizmetlerin, kuruma gitme gerekliliği duyulmadan, hızlı ve güvenilir bir şekilde elektronik ortamda gerçekleştirilmesine olanak sağlayan interaktif vergi dairesi uygulaması; tüm gerçek ve tüzel kişilere zaman gözetmeksizin her an işlem yapabilme ve takip edebilme olanağı sunan dijital bir platformdur.

Gelişen teknolojinin takipçisi olarak hayatımızı kolaylaştırmak ve bilgilerin elektronik ortamlarda ulaşılabilirliğini, raporlanmasını hatta saklanabilirliğini sağlamak amacıyla uygulamaya alınan interaktif vergi dairesi; tüm vergi mükelleflerinin 7 gün 24 saat boyunca 60’dan fazla işlemi zahmetsizce yapılabilmelerine imkan tanımaktadır.

İnteraktif vergi dairesi uygulaması, vergi dairlerinde kişiler veya kurumlar tarafından bizzat başvurular ile takip edildiğinde zaman ve bilgi kaybına yol açabilen evrak takiplerini, her an erişilebilir bir sistem üzerinde kullanıcıya sunmaktadır. e-Devlet üzerinden edinilecek bir şifre veya ivd.gib.gov.tr internet sitesinden oluşturulacak kişiye özel şifre ile kullanıma sunulan sistemde; sicil ve sorgulama işlemlerinden araç bilgilerine, e-tebligatlardan ödeme emirlerine hatta beyanname işlemlerine kadar birçok işlem ve sorgulama yapılabilmektedir.

Sistem üzerinde yapılabilecek diğer işlem ve sorgulamalardan bazıları ise şöyle sıralanabilir;

* Borç durumu sorgulama, ödeme işlemleri

* e-Fatura, e-arşiv fatura işlemleri

* e-Yoklamalar

* Vergi ceza ihbarnameleri indirim ve uzlaşma talepleri

* Ödeme emirleri

* e-Haciz bilgileri

* e-Vergi levhası sorgulama 

* İşletmelere ait yönetici ve ortaklık bilgileri

* Vergi borcunun taksitlendirilmesi ile ilgili talepler 

* Gümrük çıkış beyanname talebi 

* İade ve mahsup talepleri

* Mükellefiyet yazısı talepleri

* Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ile ilgili dilekçe ve talepler

* Gayrimenkullerin elden çıkarılması ile ilgili dilekçeler 

İnteraktif vergi dairesi girişi nasıl yapılır?

Vergi daireleri ziyaret edilerek yapılabilecek resmi ve kapsamlı birçok farklı işlemi, elektronik ortamda daha hızlı, güvenilir ve kolay bir yöntemle çözmeye olanak sağlayan interaktif vergi dairesi uygulamasına ulaşım, ivd.gib.gov.tr internet sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Sistem; tüm vergi mükelleflerinin talep ettikleri hizmetlere ve yaşanan yanlışlıklar neticesinde oluşan tüm sorunlara hızlı ve etkili çözümler sunmanın yanı sıra her kesim tarafından kullanılabilmesi amacıyla kullanım kolaylığı ön planda tutularak hayata geçirilmiştir.

İnteraktif vergi dairesine ilk kez giriş yapmak ve sistemin sunduğu hizmetlerden kolaylıkla faydalanmak isteyenler için tek şart e-devlet şifresine sahip olmaktır. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sistem üzerinden takip edilebilen yönlendirmeler ve telefonlara gelen mesajlar aracılığıyla yapılacak birkaç doğrulama işlemi neticesinde kullanıcı kodu ve şifre oluşturulmaktadır.

Vergi kimlik numarasını bilen ve daha önce sisteme giriş yaparak şifre oluşturmuş kullanıcılar ise interaktif vergi dairesi giriş işlemlerini herhangi başka bir işleme gerek kalmadan ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden yapabilmektedirler.

Giriş ve şifre işlemlerinin birkaç dakikayı aldığı ve kolay kullanım imkanı sunan sistem; kullanıcılarından herhangi bir şifre ve kullanıcı adı talep etmeden de bazı işlemleri gerçekleştirmeleri adına olanaklar sunmaktadır. İnteraktif vergi dairesi giriş şifresi oluşturmadan vatandaşlık numarası veya evrak numarası ile takip edilebilecek işlemlerden bazıları ise şunlardır:

·          MTV veya tapu harcı ödemeleri

·         Belge numarası üzerinden gerçekleştirilen ödemeler

·         Pasaport harçları ile ilgili ödemeler

·         TC kimlik kartı veya sürücü belgesi harcı ile ilgili ödemeler

·         Gümrük çıkış beyannamesi sorgulaması

·         e-Vergi levhası sorgulaması

·         Yabancılar için vergi kimlik numarası sorgulama

·         İsme özel düzenlenmiş e-Arşiv fatura görüntüleme ve sorgulama işlemleri

İnteraktif vergi dairesi e fatura nasıl kesilir?

İnteraktif vergi dairesi e-fatura nasıl kesilir sorusuna cevap vermeden önce,  mükelleflerin e-fatura kesebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na gerekli başvuruları yapmış, mali mühür / elektronik imza işlemlerini tamamlamış ve bu konuda yetki sahibi olduklarına dair izin belgelerini almış olmaları gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

e-Fatura ile ilgili gerekli başvurular sonucu GİB’den onay almış olan mükellefler, sistem üzerindeki e-fatura portalı kanalıyla vergi usul kanunu gerekliliğinde olan bilgileri eksizce girerek fatura oluşturabilir ve bu faturaları sisteme kaydı yapılmış kullanıcıları ile paylaşabilirler.

e-Faturalar interaktif vergi dairesinin sistemi üzerinden girilebileceği gibi GİB tarafından e-belge oluşturmaya yetki verilmiş, konusunda profesyonel ve güvenilir özel aracı firmaların sundukları hizmetler ve oluşturdukları entegre yazılımlar kanalıyla da kesilebilir.

İnteraktif vergi dairesi yapılandırma nasıl yapılır?

Belirli dönemlerde yürürlüğe alınan vergi yapılandırmalarına başvurular; belirtilen başvuru süreleri içinde yapılmak ve sistemin talep edeceği tüm bilgileri eksiksiz girmek kaydıyla yine GİB bünyesinde yer alan interaktif vergi dairesi portalı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.  

İnteraktif vergi dairesi e arşiv kullanımı nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan ve kesilen fatura miktarının belirli bir standardın üzerinde olması veya fatura kesilecek son kullanıcının vergi mükellefi olmaması durumunda kullanımı zorunlu tutulmuş olan e-arşiv faturalar da; yine interaktif vergi dairesi sistemi üzerinde oluşturulmakta, paylaşılmakta ve raporlamaları yapılabilmektedir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?