Kapat

İzin belgesi nedir, nasıl alınır?

Yabancı uyruklu kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için herhangi bir işlem yapmak isterken ihtiyaç duyulan belgelere izin belgesi denir.

19.12.2022

İzin belgesi nedir, nasıl alınır?

Yabancı uyruklu kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için herhangi bir işlem yapmak isterken ihtiyaç duyulan belgelere izin belgesi denir. Farklı bakanlıklar tarafından verilen izin belgesi birden fazla çeşitlilik gösterir. Çalışma izni, oturma izni, seyahat izni gibi birçok belge çeşitliliği yer alır.

İhtiyaç ve gereksinimleriniz doğrultusunda izin belgesi işlemlerini e devlet üzerinden gerçekleştirebilir, PTT’den aldığınız e devlet şifrenizle birlikte kısa süre içerisinde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.Adalet, çevre, tarım ve hayvancılık, eğitim gibi bakanlıkların başvuru bölümlerine e devlet üzerinden kısa sürede ulaşabilirsiniz. İhale, mevzuat, seçmenler ve diğer konularda izin belgesine ihtiyaç duyuyorsanız Devlet ve Mevzuat bölümünden bu belgeye ulaşabilirsiniz.

Günlük yaşamda ihtiyacınız olacak genel bilgi ve veri kaynaklarından e devlet üzerinden yararlanabilir, bu sistem üzerinden güvenli bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili tüm bilgilerin yer aldığı sistem çalışma, seyahat, yol gibi birçok izin belgelerini kullananlara sunar.

Seyahat izin belgesi

Pandemi döneminde ortaya çıkan tedbirler kapsamında ulaşım araçları ile şehir değiştirme yapmak isterken seyahat iznine ihtiyaç duyulur. Seyahat izin belgesi almak için Alo 199 Vefa Sosyal Destek hattına ulaşabilir, bu alandan başvurunuzu yapabilirsiniz. E devlet şifreniz varsa e devlet internet sitesi üzerinden de izin belgesini temin edebilirsiniz. E devlet ekranında yer alan seyahat izin belgesi başvuru formunu doldurarak kimlik numaranız ile birlikte işleminize devam edebilirsiniz.

Başvuru sırasında sizin ile birlikte seyahat etmek isteyen kişi varsa onun bilgilerini de bu alana kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. İçişleri Bakanlığının sayfasında yer alan seyahat izin belgesi Türk vatandaşı ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan diğer vatandaşların erişimini mümkün kılar.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu tarihlerde İçişleri Bakanlığının sunduğu seyahat izin belgesini almanız gerekir. Yapmış olduğunuz başvuru ilgili kurul tarafından değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucunda olumlu ve olumsuz geri dönüş yapılır. E devlet üzerinde kayıtlı ve onaylanan telefon numaranız varsa sonuç size SMS olarak gönderilir. Başvurunuzun kabul durumunda otogar veya havaalanından seyahat edebilirsiniz.

E devlet izin belgesi

E devlet üzerinden farklı bakanlıkların erişimine ulaşabilir, bu alandan bakanlıklara kısa süre içerisinde başvuru yapabilirsiniz. Bakanlıklar tarafından sunulan izin belgesine e devlet üzerinden kısa sürede ulaşabilirsiniz. Çalışma izni almak istiyorsanız yabancı uyruklu vatandaşlar için de bu uygulama geçerli olur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlara hizmet veren e devlet sistemi herhangi bir şirkette çalışma yapmanız için iş ve istihdam amaçlı belgeler sunar.

İşveren ile sözleşme yaparken ihtiyaç duyduğunuz çalışma izni belgesine e devlet üzerinden sahip olabilirsiniz. Yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye sınırları içerisinde güvenli bir şekilde çalışabilmesi için çalışma izin belgesine ihtiyaçları olur. Başvuru işlemini oturum izni alarak gerçekleştirebilirsiniz. Yabancı uyruklu kişilerin izin belgesini doldurduktan sonra pasaportuna baskı basılır. Bu yazılı baskı ile birlikte Türkiye cumhuriyeti'ne giriş yapmaları mümkün olur.

Gerekli izinleri aldıktan sonra ülke içerisinde ikamet iznine başvurabilir, kimlik numarası ve şifre ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan tüm vatandaşla farklı bakanlıkların sunduğu izin belgelerine kısa süre içerisinde sahip olabilir. Başvuru ekinde sorulan tüm bilgileri eksiksiz doldurarak ihtiyaç duyduğunuz belge için onay alabilirsiniz.

Yol izin belgesi

Şehirler arası seyahat etmek için yol izin belgesine bazı durumlarda ihtiyaç duyulur. İzin belgesi bulundurma zorunluluğu taşıyorsanız yol izin belgesini e devlet üzerinden alabilirsiniz. E devlete ulaşımınız yok ise Alo 199 hattı üzerinden yol izin belgesinin başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen yol izin belgesi başvuru durumları gerekli durumlarda kişilerden talep edilir.

Polis ve jandarma ekipleri tarafından kontrol edilen yol izin belgesi belirli şartlar sağlandığında kişilere verilir. İnternet üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapmanıza olanak sağlayan e devlet sistemi izin belgesini kolay bir şekilde almanıza olanak sağlar. Bu belgeye sahip olarak gerekli yerlere seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan sağ üst köşede bulunan başvuru butonuna tıklayabilir, buradan gerekli izin belgesini doldurabilirsiniz. İzin belgesini doldurduktan sonra başvuru sürecini takip etmeniz gerekir. Başvuru sonucu olumlu ve olumsuz olarak başvuran kişiye bildirilir. Eğer yol izin belgesini şahsi araç için istiyorsanız aracınıza ait bilgileri de başvuru belgesine eklemeniz gerekir.

Ato izin belgesi

Ankara ticaret odası tarafından verilen izin belgesi kimlik numarası ve kimlik bilgileriyle ile alınabilir. Ankara Ticaret Odası üzerinden çalışma izin belgesi almak istiyorsanız gerekli belgeyi doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Çalışma izin belgesinde ticaret sicil no, firma ünvanı, ilgili kaymakamlık, görevli olduğu işyeri, mail adresi gibi kişisel bilgiler yer alır. İzin belgesini talep eden kişinin yetkili olduğuna dair imza sirkülerinin bulunması gerekir.

2 nüsha olacak şekilde izin belgesi düzenlenir. Bu belgeyi eksiksiz doldurarak Ankara Ticaret Odası'na teslim edebilirsiniz. İşyerinizi Ankara Ticaret Odası'na bağlı olarak yürütmek ve tanımlamak istiyorsanız İl Umumi Hıfzıssıhha kurul kararı ve tarihiyle birlikte başvuru belgelerini teslim etmeniz önem taşır.

Belgede yer alan bilgilerin doğruluğu teyit edilir ve başvuru değerlendirilir. Herhangi bir aykırılık tespit halinde ceza işlemi uygulanır. Umumi Hıfzıssıhha kanununun 282. maddesi gereği idari para cezasına çarptırılır.

Çalışma izin belgesi

İçişleri bakanlığı tarafından düzenlenen çalışma izin belgesi en az 6 ay süresince ikamet eden kişiler tarafından alınabilir. İkametin olmadığı durumlarda yabancı uyruklu kişilerin çalışma izin belgesi alması mümkün olmaz. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğine giderek vize başvurusunda bulunabilir. 16 haneli referans numarasını alarak işverenine bildirebilir. Referans numarasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı üzerinden çalışma izin belgesine başvuruda bulunabilir.

Çalışma izin belgesinde bulunurken işyeri kaydını oluşturacak olan yerin SGK tarafından elektronik imzasının bulunması gerekir. Başvuruların tamamını e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilir, e imza yardımı ile tamamlayabilirsiniz .Dilekçe ve başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.

Yabancı uyruklu vatandaşlar e devlet kısmında yer alan yabancı sekmesinden başvurularını tamamlayabilir. Başvuru sonucu bakanlık tarafından bildirilir. Çalışma izni alacak olan kişinin bilgileri dökümanlarda doğru ve eksiksiz olarak yer almalıdır. Başvuru sonrasında bakanlık tarafından istenen ek evraklar doldurularak ilgili kurumlara başvurulabilir.

İzin belgesi nasıl alınır?

Farklı bakanlıklar tarafından farklı amaçlı izin belgesi istenir. Bakanlıkların istediği izin belgelerinin tümüne e devlet sistemi üzerinden ulaşabilir, Alo 199 hattı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. E devlet sisteminden başvuru yapabilmeniz için kimlik numarası ve şifreye ihtiyaç duyulur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu kimlik numarası ve PTT üzerinden alınan şifre ile birlikte tüm başvurularınızı e devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı uyruklu vatandaşlara verilen referans numarası ve şifre ile birlikte yabancı uyruklu vatandaşlar da e devlet sistemini kullanabilir. Bu sistem üzerinde çalışma, yol, seyahat ve farklı amaçlı izin belgeleri yer alır. Gerekli bilgileri doldurarak izin belgesini tamamlayabilir, başvuruya gönderebilirsiniz. Başvuruya göndermeden önce şartları taşımanız önem taşır.

Www.turkiye.gov.tr adresinden ilgili bakanlığın sistemine girerek burada yer alan bilgileri okuyabilir, eksik ve gerekli noktaları temin ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonucunuz olumlu sonuçlandığında belgeyi yazıcıdan çıkartabilir veya PDF formatında kaydedebilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?