Kapat

Kadın girişimcilere destek

Kadınların iş hayatında yer alması, finansal özgürlüklerini elde edebilmeleri ve her türlü yetenekleri ile ülkemizin de kalkınmasına katkı sağlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla bir süredir kendi işini yapmak isteyen, bir şekilde kendi çabasıyla para kazanan yetenekli ve başarılı kadınların işlerini bir nebze de olsa kolaylaştırabilmek için kadın girişimcilere destek adı altında çeşitli destekler verilir. 

21.08.2023

Kadın girişimcilere destek

5 Maddede kadın girişimcilere destek hakkında her şey

Kadınların iş hayatında yer alması, finansal özgürlüklerini elde edebilmeleri ve her türlü yetenekleri ile ülkemizin de kalkınmasına katkı sağlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla bir süredir kendi işini yapmak isteyen, bir şekilde kendi çabasıyla para kazanan yetenekli ve başarılı kadınların işlerini bir nebze de olsa kolaylaştırabilmek için kadın girişimcilere destek adı altında çeşitli destekler verilir. 

Başta devlet desteği olmak üzere birçok alanda kadın girişimcileri destekleyerek onları iş yaşamına kazandırma ve geliştirme konusunda çalışmalar devam eder. Kadın girişimcilere destekler sayesinde kadınlar, evden yaptıkları işleri ticari bir ortama taşımak için gereken maddi desteği ve kolaylığı elde ederler. Böylece devlet politikaları daha sağlıklı yürüyebilir hale gelir, ekonomik kalkınma sağlanır ve işsizlik oranları istihdam edilme yardımları sayesinde artar. Elbette bu desteklerin her birinin kendi belirli şartları da vardır. Bunlardan en uygun olan ve en avantajlı olan tercih edilerek başvuruda bulunulur. 

 • Girişimci kadınların yanında olan destekler

Kadın girişimcilere verilen birçok destek vardır. Bunların en başında elbette devlet destekleri gelir. Bu destekler son derece yararlı ve geliştirici olmaktadır. Devlet desteklerinin dışında diğer avantaj sağlayan durumlar da vardır. En çok tercih edilen genç kadın girişimci destekleri ve bilgilendirmeler şu şekildedir:

 • AKAGİM: Ataşehir Belediyesi tarafından verilen bu destekte, 50 kişi kapasiteye kadar ofis alanı tahsil edilir. Böylece, ofis arama konusunda destek verilerek kolaylık sağlanmış olunur.
 • KADİGER: Şişli Belediyesinin aracılık yaptığı KADİGER, kadınların ticarete ve yeni pazarlara kolay erişimini sağlamak için kurulmuştur. “Ticaretin Kadınları” platformunun güçlendirilmesini hedefler.
 • KOSGEB Desteği: Kadınlara ayrıcalıklı olarak hibe desteği vermektedir. İşletme yaşı 6 ay üzerinde olmayanlara veya yeni iş kuracak olanlara Halkbank aracılığı ile kredi verirler. Kadın girişimcilere destek kredisi ile kadınlar yeni işlerinde daha rahat nefes alarak ayakta kalabilmelerini kolaylaştırırlar. Aynı zamanda 30 yaş altı kadın girişimcilere de belirli bir oranda faizsiz kredi desteği verirler. KOSGEB kadın girişimcilere destek alanında en çok tercih edilen aracılardan biridir.
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu: Kadınlara destek verilirken çiftçi kadınlara destek üzerinde de ayrıca durulmaktadır. TKDK ile her türlü tarım ve çiftçilik faaliyetlerinde belirli şartlar kapsamında destek verilir. 
 • TOBB Kadın Girişimciler Kurulu: TOBB, kadınları girişimcilik konusunda eğitmek, iş kurmak ve sürdürmek gibi temel konulardan sektörel bazlı detaylı konulara kadar çeşitli eğitim, seminer ve paneller düzenleyerek girişimci kadınları desteklemeyi ve bilgilendirmeyi amaçlıyor.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Aile ve sosyal politikalar bakanlığı kadın girişimcilere destek konusunda yardımcı olan devlet kurumlarından biridir. Oldukça avantajlı krediler veren bakanlık, uzun vadede faizsiz olarak ödenebilecek olan girişimcilere oldukça fayda sağlayacak destekler sunar.

 

 • Destekleri almak kolay mı?

Kadın girişimciler için verilen destekler konusunda “Kadın girişimci desteği nasıl alınır?” gibi birçok soru merak edilir. Bu desteklerden yararlanabilmek için, hangi kurumun desteği ilginizi çekiyorsa o kurumun şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Ardından başvurunuz değerlendirildikten sonra onaylanması durumunda aldığınız destek size verilir. Böylece yeni atıldığınız iş hayatında aldığınız destekle 1-0 önde başlangıç yapmış olursunuz. 

 • Kadın girişimci destek şartları

Kadın girişimcilere verilen destekler, koşulsuz verilmemektedir. Kadın girişimcilere destek şartları sağlanması durumunda desteklerden yararlanılabilir. Örneğin bazı destekler için 40 yaş altı kadın girişimcilere destek ya da henüz kurulmamış işletmelere destek gibi şartlar yer alabilir. Kadın girişimci hayvancılık desteği ya da çiftçi desteği gibi destekler de ilgilenilen sektörle alakalı olarak verilen desteklerdir. Aynı zamanda gerçekten ilgili sektörde yer almak ve iş kurmak da gereklilikler arasındadır. Daha sonra işin kapanması ya da iflas edilmesi ise herhangi bir durum değişikliği yaratmaz. Alınan kredi, zamanında doğru şekilde ödenerek kapatılması gerekir. Aksi takdirde önce faiz uygulanarak daha sonra da çeşitli yaptırım ve cezalarla ilgili borç kapatılması sağlanır.

 • Desteklerin kesilme durumu

Devletin kadın girişimcilere destek kredisi konusunda merak edilenlerden biri de iptal edilmesi ya da çıkmaması konusudur. Ne yazık ki destekleri herkes alabilir diye bir garanti yok. Öncelikle tüm şartların sağlanması gerekir. Ardından gerçekten ticaretle uğraşılacağı ispatlanmış olmalıdır. Verilen desteğin kesilmesi ise çok söz konusu olmaz. Çünkü destekler genelde başlangıçta ve toplu kredi şeklinde verilir.

 • Kimler desteklerden yararlanamaz?

Birçok kişi, genç kadın girişimci destekleri başvurusunda bulunuyor. Ancak bunların alınabilmesi için şartların sağlanması gerekiyor. Örneğin ilgili iş gerçekten bir kadının ilgilendiği ve sahibi olacağı iş olması gerekiyor. Yaş şartlarının sağlanması da oldukça önemli. 65 yaşındaki bir kadın, ne yazık ki bu desteklerden çok da yararlanamıyor. Bir erkek, karısını göstererek bu kredileri kullanamıyor. Yani gerçekten bir kadın girişimci ile istihdam yaratma ve iş hayatına atılma durumunun söz konusu olması gerekiyor. 

Kadın girişimci destekleri oldukça popüler olarak hala tercih edilir. Bu destekler sayesinde bugün binlerce kadın, başarılı bir iş hayatı sürdürebilmekte ve kendini geliştirmektedir. Kadın girişimcilere hibe destek sayesinde bugün birçok kadın kendi güvenlerini kazanıp, iş hayatında özgürce yer almaya başlamıştır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?