Kapat

Mali müşavir nasıl olunur? Mali müşavir nedir?

Mali müşavirlik, günümüzde en çok tercih edilen prestijli mesleklerden biridir. Alınan eğitimlere ek olarak staj ve yeterlilik sınavıyla oldukça yoğun bir çaba ve emek gerektiren bu meslek ortalama olarak iyi bir gelir sunar.

27.05.2022

Mali müşavir nasıl olunur? Mali müşavir nedir?

Mali müşavirlik, günümüzde en çok tercih edilen prestijli mesleklerden biridir. Alınan eğitimlere ek olarak staj ve yeterlilik sınavıyla oldukça yoğun bir çaba ve emek gerektiren bu meslek ortalama olarak iyi bir gelir sunar. Peki mali müşavirliğin ne olduğu, alt dalları ve ortalama maaşları hakkında neler biliyorsunuz? Bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

 

Mali müşavir nedir?

Üniversitelerin kamu, işletme, hukuk, siyasal bilimler, iktisat, bankacılık ve maliye gibi bölümlerinden mezun olup gerekli staj ve sınavların ardından elde edilen unvana mali müşavir denir. Mali müşavirlerin bu unvanı kazanabilmesi için bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olmaları gerekir. İş ve ticaret hayatına yeni atılan kişiler, muhasebe defteri, vergi işlemleri, rapor, bütçe ve finans gibi verileri düzenlemeyi bilmediğinden mali müşavirlerden destek alırlar.

 

"Mali müşavir ne iş yapar?" diye soracak olursanız mali müşavirler ister gerçek ister tüzel kişilik olsun ticari alanda faaliyet gösteren tüm kurumların muhasebe ve vergi süreçlerini yönetirler diyebiliriz. Muhasebe işlemleri sayesinde kurumlar kar edip etmediğini, şirket bilançolarını ve şirketin mali durumunu öğrenerek çeşitli kararlar alırlar. Mali işlemleri hatasız ve eksiksiz yaptıkları için şirketler ve kişiler mali müşavirlere her zaman ihtiyaç duyarlar.

 

Mali müşavir olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Bu mesleği seçecek kişilerin aklına gelen ilk soru, "Mali müşavir nasıl olunur?" sorusudur. Mali müşavir olmak için gerekli bazı asgari koşullar ise şöyle sıralanabilir:

 • Üniversitelerin hukuk, işletme, maliye, iktisat, kamu yönetimi, siyasal bilimler ve bankacılık bölümlerinden herhangi birisinden lisans ya da yüksek lisans derecesiyle başarılı şekilde mezun olmak.
 • 3 yıl mali müşavir stajyeri olarak çalışmak.
 • Bahsi geçen müşavirlik kanununda belirtilen suçlardan herhangi birini işlememiş olmak.
 • TC vatandaşı olmak.
 • Kamu hakkına erişebilir olmak ve daha önce memuriyetten ihraç edilmemiş olmak.
 • Bakanlık tarafından yapılan sınavlarda başarılı olup gerekli ruhsat ve izinleri almak.

 

Serbest muhasebeci mali müşavir ve mali müşavir arasındaki farklar nelerdir?

Serbest muhasebeci mali müşavir ve mali müşavir arasındaki temel farklar görev ve yetki sınırları söz konusu olduğunda açığa çıkar. Bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olan müşavirler 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'na göre ya serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM) ya da yeminli mali müşavir olur. Peki bu iki tip müşavirlik arasındaki temel farklar nelerdir?

 1. Meslekte 10 sene görev yapıp bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olanlar yeminli mali müşavir olurlar.
 2. Yeminli mali müşavirlik muhasebe alanında alınabilecek en üst rütbe olduğundan yetki ve sorumlulukları daha kapsamlı olur.
 3. Yeminli mali müşavirlerin muhasebe defteri tutmaları kanunen yasak iken serbest muhasebeci mali müşavirler defter tutabilir.
 4. Aynı şekilde yeminli mali müşavirler e-defter de tutamazlar. Serbest muhasebeci mali müşavirler 3568 sayılı meslek kanununun 2. maddesine göre e-defter tutabilirler.
 5. Yeminli mali müşavirlerin her koşulda tam tasdik yetkisi bulunurken serbest muhasebeci mali müşavirlerin böyle bir yetkisi bulunmaz. Bu tasdik yetkisiyle yeminli mali müşavirler devlet adına tüm kurumların vergi beyannamesi ve finansal kayıtlarının doğru olup olmadığını denetleyebilir.
 6. Adından da anlaşılacağı üzere yeminli mali müşavirler mesleği icra etmeye başlamadan önce görev ve sorumluluklarıyla alakalı bir yemin ederler ancak serbest muhasebeci mali müşavirlerin böyle bir yemin etmeleri gerekmez.

 

Mali müşavir maaşı 2022 ortalamaları

Yeminli mali müşavirlerin, serbest muhasebeci mali müşavirlerin ve stajyer mali müşavirlerin aldıkları maaşlar farklılık gösterir. Yeminli mali müşavirler meslekteki kıdem ve tecrübesine göre ortalama 7 bin TL ile 17 bin TL arasında değişen bir maaş alır. Yeminli mali müşavirlerin bulundukları bölgelerde kendilerine gelen taleplere ve iş yoğunluğuna göre kazandıkları ücretler değişebilir. Serbest muhasebeci mali müşavirler ise 6500 TL ile 9500 TL civarlarında değişen bir ortalama maaş alırlar. Tıpkı yeminli mali müşavirler gibi serbest muhasebeci mali müşavirlerin de büro işleri yoğunluğuna göre ücretleri artıp azalabilir. Stajyer mali müşavirler ise genelde asgari ücret düzeyinde bir gelir elde ederler.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?