Kapat

Neden e-Fatura?

Evrakların arasında kaybolmadan, kendinizden zaman çalmadan hatayı en aza indirerek süreçlerde kolayca ilerleyebilirsiniz.

18.05.2021

Neden e-Fatura?

e-Fatura hakkında ihtiyacınız olan cevaplar

Bugünlerde her yerde bir e-Fatura lafı duyuyor olabilirsiniz. İş dünyasının yükselen trendi dijital dönüşümün önemli adımlarından biriyle karşı karşıyasınız. Peki bu kavram size ne ifade ediyor? Değişen dünyaya ayak uydurmak için dijital dönüşüme yeşil ışık yakan işletmelerin sayısı ve elde edilen başarılar gün geçtikçe artıyor. Bu sürecin en önemli adımlarından biri olan e- fatura hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?

T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından standartları belirlenmiş kağıt fatura ile aynı hukuki özelliklere sahip elektronik ortamda hazırlanan e-fatura kullanıcılarına fatura işlemlerini eski usule göre çok daha avantajlı bir şekilde yapabilme imkanı sağlar. 

Nedir bu avantajlar?

e-Fatura çok daha hızlıdır. Aynı anda karşı tarafa ulaştırılır. Güvenlidir. Yolda, postada, kargoda kaybolmaz. Elektronik ortamda e-Logo güvencesiyle iletilir. Çok daha ucuzdur. Kağıt, kartuş, kargo masrafı yoktur. %60’a varan tasarruf avantajı sağlar. Kolaydır. Arşivleme derdiyle uğraşmazsınız sizin için entegratörünüzde 10 yıl boyunca saklanır. Doğaya saygılıdır.

 

e-Faturaya kimler geçebilir?


e-Faturaya herkes geçebilir. Kanunen yıllık cirosu belirlenen rakamın üzerinde olan firmaların bir sonraki mali yıla geçişi zorunlu olmakla birlikte avantajlarından faydalanmak isteyen her firma isteğe bağlı da e-faturaya geçiş yapabilir. Türkiye dijitalleşiyor, gelişen teknolojiler şirketleri ve devleti dönüştürüyor. e-Fatura da bu dönüşümün bir parçası Fatura maliyetlerini düşürmek, işleyişini dijitalleştirmek isteyen her işletme e- faturaya geçebilir.


Aslında bu soruyu kimler e Fatura kullanmalı diye sorarsak cevabımız kesinlikle: herkes olacaktır.

 

Neden e-Faturaya geçmeliyim?

Avantajlarından kısaca bahsetmiştik ama en önemli faydalarından biri de nakit akışı, tahsilat, ödeme vb. kolaylıklar sağlaması. Evrakların arasında kaybolmadan, kendinizden zaman çalmadan hatayı en aza indirerek süreçlerde kolayca ilerlersiniz.

Ayrıca dijital dönüşümle işlerinizi hızlı hallederken bir yandan da işinizi kağıt israfıyla dünyaya zarar vermeden, içinde yaşadığımız çağa uygun çalışma koşullarını kendiniz ve doğa için yaratacak olmanız. Arşivleme maliyetlerine girmiyoruz bile.

Başvuru süreci beni çok zorlar mı?


Sürecin kendisinin size kazandıracağı kolaylığı düşününce başlangıç aşamasını gözünüzde büyütmenize hiç gerek yok. Gerekli adımları izleyerek çok kısa bir sürede geçiş sağlayabilirsiniz. İlk adımda Kamu Sertifikasyon Merkezinden mali mühür başvurusu yapmanız gerekiyor. Mali mühürünüz geldikten sonra e-Fatura işlemlerinde kullanacağınız hesap bilgilerini edinebilmek için GİB’e doğrudan başvurmanız gerekiyor. Bunun için gerekli belgelere  www.efatura.gov.tr  adresinden ulaşılabilirsiniz.


Üstelik bu süreçte yalnız da değilsiniz. e-Logo ile başvuru sürecini en güvenli ve kolay şekilde atlatabilir, tedarikçilerinizle, kullanıcılarınızla veya diğer firmalarla finansal süreçlerinizi ve veri aktarım işlemlerinizi hızla ve güvenle yönetebilirsiniz.

 

e-Faturayı kimlere kesebilirim?


e-Fatura, e-Fatura sistemine dahil olmuş mükelleflere kesilir. Bireysel müşterilere ya da mükellef olmayan kurum ve kuruluşlara kağıt fatura veya e-Arşiv faturası kesebilirsiniz. 

 

Muhasebe süreçlerim nasıl etkilenecek? 

e-Fatura muhasebecinizle çalışma sürenizi kısaltacak, iki tarafa da iş ve zaman kazanımı olarak geri dönecek. Muhasebecinizin de bu kazanımdan memnun olacağına emin olabilirsiniz. Ay sonunu beklemeden bütün gidişata onu da ortak edebileceğiniz, hata payını en aza indireceğiniz bu sistemle iletişiminizin de kuvvetlendiğini göreceksiniz.

 

Bu süreçte nasıl destek alabilirim?


Bu süreçte sorularınızı yanıtlamak için yanınızda bir profesyonel olması işinizi kolaylaştıracaktır. e-Logo ile 7/24 aktif çalışan, hızlı ve güvenli bir sistemin yatırımını kullanıcı firma adına üstlenir. Böylelikle, elektronik fatura gönderme ve alma işlemleriniz teknik yeterliliğe sahip, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan özel entegrasyon izni almış Özel Entegratör Hizmet sağlayıcısı e-Logo'nun bilgi işlem sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilebilir.

Unutmayın, yeni fikirler ve yatırımlar için işleyişi kolaylaştırıp kafanızı rahatlatacak, önünüzü açacak ve işletmenize verim sağlayacak e- Fatura dönüşümü, bugün ajandanıza eklemeniz gereken en önemli adımlardan biri.

Umarız bu yazı, sizi geleceğe taşıyacak bu önemli adımı atmadan önce kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun giderebilmiştir. Daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?