Kapat

Serbest meslek makbuzu da dijitalleşiyor

Mutlaka hepiniz biliyorsunuzdur ancak hatırlatmakta bir sakınca yoktur diye düşünüyoruz; en basit tanımıyla serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için düzenlediği belgedir.

08.05.2021

Serbest meslek makbuzu da dijitalleşiyor

Mutlaka hepiniz biliyorsunuzdur ancak hatırlatmakta bir sakınca yoktur diye düşünüyoruz; en basit tanımıyla serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için düzenlediği belgedir. Bu belge muhasebeci, avukat, doktor, danışman gibi meslek sahiplerinin bir kuruluşa bağlı olmadan bağımsız olarak çalışması kapsamında mesleki faaliyeti karşılığında hak ettiği ücretin tahsil edildiğini gösterir.

Serbest meslek erbabı makbuz düzenleyebilmek için öncelikle Vergi Dairesi’ne gidip mükellefiyet açtırmalı, ardından anlaşmalı matbaadan serbest meslek makbuzunu bastırmalı ve günlük iş hayatında verdiği hizmetin karşılığında müşterisine makbuz kesmeli. Peki, artık süreç bu kadar uzun olmalı mı? Elbette hayır. Vergi Dairesi’nde serbest meslek mükellefiyeti açtırdıktan sonra e-Serbest Meslek Makbuzu ile süreci kısaltarak makbuzunuzu kesip ödemelerinizi alabilirsiniz.

Serbest meslek makbuzunuzu hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek de elbette çok önemli. Serbest meslek makbuzunda bulunması gereken zorunlu bilgileri şöyle sıralayabiliriz;

 

  • Serbest meslek erbabının adı, soyadı, vergi dairesi, Vergi Kimlik Numarası veya TC Kimlik Numarası, adresi,

  • Müşterinin adı, soyadı veya unvanı, adresi, vergi mükellefi ise vergi dairesi, VKN veya TCKN’si,

  • Alınan paranın miktarı,

  • Belgenin düzenlenme tarihi ve belge numarası.

Bu bilgilerin girilmesiyle hazırlanan e-Serbest Meslek Makbuzu muhatabının talebi doğrultusunda ıslak imzalı kağıt çıktı verilerek ya da elektronik ortamda iletilerek teslim edilmeli.

e-Serbest Meslek Makbuzu kullanılması, mükelleflerin raporlamalarını da kolaylaştırıyor. Artık mükellefler Başkanlığın yayımladığı veri formatı ve standardına uygun raporu elektronik sertifika ile zaman damgalı olarak imzalayarak Başkanlık sistemine elektronik ortamda aktarabilecek.

e-Serbest Meslek Makbuzu ile ilgili GIB tarafından yayınlanan mevzuat detayına ulaşmak için tıklayınız.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?