Kapat

SGK Hizmet Dökümü nedir?

SGK Hizmet dökümü, kişilerin çalıştıkları şirketlerin çalıştıkları süre boyunca devlete ödedikleri primi kanıtlar nitelikteki belgedir.

09.08.2022

SGK Hizmet Dökümü nedir?

SGK Hizmet dökümü, kişilerin çalıştıkları şirketlerin çalıştıkları süre boyunca devlete ödedikleri primi kanıtlar nitelikteki belgedir. SGK çalışanlarının çalıştıkları sektöre göre üç ayrı sigorta sistemi bulunur. SSK, yani A4, özel sektörde sözleşmeli çalışan kişilerin hizmet tipini tanımlar. BAĞKUR, yani 4B, bağımsız çalışan meslek grubu üyelerini kapsar. Emekli Sandığı, yani 4C ise, devlet memurlarının bağlı olduğu gruptur. Her kategorinin ödenmesi gereken primler, primlerin ödenme biçimleri ve sunulan emeklilik koşulları farklılık gösterir.

SGK Hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır?

SGK hizmet dökümü aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir:

 

 • e-Devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza veya internet bankacılığı ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • e-Devlet resmi sitesi üzerinden SGK kurum sayfasına ulaşın.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/ İşyeri Unvan Listesi araması yaparak hizmet dökümüne ilerleyin.
 • Resmi ya da özel kurumlara vermek üzere "Barkodlu Belge Oluştur" seçeneği ile belgenizi onaylı hâle getirin.
 • Masaüstünüze PDF olarak indirin veya dilediğiniz bir adrese mail olarak iletin.

Telefon ile sorgulama yapmak isteyen kişiler 170 numaralı çağrı hattını arayarak kimlik bilgilerinin ve istenen diğer gerekli bilgilerin paylaşılmasının ardından SGK Hizmet dökümüne dair bilgiler anında edinilebilir. Aynı şekilde, kişiler SGK müdürlüklerine giderek SGK Hizmet dökümünde yer alan bilgileri bizzat öğrenebilirler.

SGK Hizmet dökümü belgesinde neler yer alır?

 • Sigorta kodu (4a, 4b ya da 4c)
 • Meslek kodu
 • İşyeri kodu
 • İş giriş - çıkış tarihleri, işten çıkış kodu
 • Her ay için prim ödenen gün sayısı ve her yıla ait toplam prim gün sayısı
 • Her ay için prime esas ödeme ve her yıla ait toplam prime esas ödeme
 • Her ay için eksik gün sayısı
 • Her ay için yatırılan prim miktarı

Bir iş yerinden ayrılma hâlinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hizmet dökümünde belirtilen primlere göre ödenir. Emekli maaşı da SGK Hizmet dökümü belgesinde yer alan bilgilerin işlenmesi sonucunda emekli maaşının ilgili primlere göre ödenir. Çok geç olmadan bir hata olması durumunda yetkili kişileri bilgilendirmeniz için sistemi düzenli olarak kontrol etmenizde fayda vardır.

e-Devlet SGK Hizmet dökümü görüntüleme sisteminin yanı sıra; emekli olan kişilerin aldığı emekli maaşı miktarını görüntüleme, adres ve kişisel bilgi detaylarını güncelleme seçeneği, emekli belgesi sorgulama sorgulamalarını mümkün kılan online hizmet sayesinde SSK prim sorgulamasının yanı sıra istenen bilgilerden fazlasını görüntülemeniz mümkün hâle gelir.

e-Devlet SGK Hizmet dökümü nasıl indirilir?

SGK Hizmet dökümü, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden, e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınan bir belgedir. e-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler kategorisinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” menüsü seçilir. 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü seçeneklerinden ilgili SGK hizmet dökümü belgesi seçilerek sorgulama yapılır ve aynı sayfa üzerinden masaüstüne indirilebilir ve tıpkı SGK e-Fatura ve  SGK Teşvik seçenekleri gibi dijital olarak erişim sağlanabilir.

Barkodlu SGK Hizmet dökümü nereden alınır?

e- Devlet Kapısı → Sosyal Güvenlik Kurumu → SGK Tescil ve Hizmet Dökümü aşamalarını izleyerek internet sitesinin sağ üst köşesinde bulunan “Barkodlu Belge Oluştur” seçeneğini seçerek üzerinde SGK onaylı olduğu belirtilen ve barkod bulunan hizmet dökümü temin edilebilir.

SGK Hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümünü şahsen direkt Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek veya e-Devlet üzerinden alınabilir.

e-Devlet'e 11 haneli T.C. kimlik numarası ve şifresi girilerek giriş yaptıktan sonra arama çubuğunda 4A , 4B ve 4C Hizmet Dökümü seçeneklerinden ilgili kategori aratılır ve ilgili SGK Hizmet dökümü belgesine ulaşılabilir.

 

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?