Kapat

Sağlık sektöründe dönüşüm başladı

Teknolojiyi insan hayatını iyileştirmek için kullanan kurumların başında SGK geliyor.

08.05.2021

Sağlık sektöründe dönüşüm başladı

SGK’dan beklenen e-fatura atılımı geldi

Dünyanın ve ülkelerin gelişiminde rol oynayacak teknolojik devrimlerin ilk önce o ülkelerin büyük kurum ve şirketlerinden gelmesi beklenir. Kamu bu kurumları takip eder ve dönüşüm tepeden yayılarak herkesin yararına gerçekleşir. İşte ülkemizde de bunun sevindirici örnekleri gün geçtikçe çoğalıyor.

Yazılarımızda e-Fatura’nın her şeyin kolaylaştığı ve verimin önem kazandığı dünyamızda hızla geleceğin uygulaması olacağından sık sık bahsediyoruz. Bunun en yakın örneği Türkiye’deki 40.000’in üzerinde sağlık kuruluşunu çok yakından ilgilendiriyor. SGK 1 Ekim 2017 itibariyle e-fatura uygulamasına geçti. Bu tarihten itibaren, SGK ile çalışan eczane, hastane gibi sağlık kuruluşlarından e fatura mükellefi olanlar artık SGK’ya e-fatura göndermekteler.

SGK dönüşümü başlatıyor

Sağlık galiba bireysel olarak en çok önem verdiğimiz dolayısıyla toplumu da en çok ilgilendiren ve refahı en çok yükselten alanlardan biri. İşte bu sebeple ülkemizde de sağlık sistemindeki bürokrasiyi azaltmak için atılan adımlar gün geçtikçe iyileşme getiriyor. Teknolojiyi insan hayatını iyileştirmek için kullanan kurumların başında SGK geliyor. En son adımı ise sektördeki herkese örnek teşkil ediyor. e-Fatura ile birlikte dijital dönüşüm adına bir adım daha atıyor.

SGK’nın yaptığı açıklamada kurumun etkin, adil, kolay erişilebilir ve çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmek amacı ile yenilikçi, insan odaklı, bürokrasiden uzak bir anlayışla hizmet sunduğunun ve sosyal güvenlik alanında hizmet alanlar ile tüm paydaşların ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tuttuğunun altı çiziliyor.

Sağlık sektöründe dönüşüm başlıyor

SGK’nın bu kararına paralel olarak yaklaşık 20.000’ini eczanelerin oluşturduğu 40.000’in üzerinde sağlık kuruluşunda dönüşüm hızla başladı. SGK’nın atmış olduğu bu adımla sektörün önde gelen isimleri de maliyetlerini düşürecek hızlarını ve verimliliklerini artıracak bu uygulamayı devreye sokmak için çalışmalarına başladı.

Peki bu sistem sağlık sektörüne nasıl katkıda bulunacak?

Her şeyden önce dijitalleşerek değişime ayak uyduran Türkiye’nin öncü sektörlerinden birinin bir parçası olacaklar. Kâğıt faturaya göre maliyetleri %60 oranında azalacak ve bu karlılığı büyük oradanda artıracak. En önemli kar kalemlerinden biri de zaman biliyorsunuz. Süreçlerin kısalmasıyla verimlilik gözle görünür şekilde artacak. Ayrıca bir başka sevindirici haber, bu uygulamayla birlikte SGK’nın kontrol sürelerinin kısalması ve kurumların SGK ödemelerini erken tahsil edebilmeleri de gündemde.

Değişimin gerisinde kalmayın

Değişim heyecan veriyor biliyoruz. Hele eğer sağlık sektöründeyseniz bu adımla birlikte heyecanın yanında kafanızda da sorular oluşmaya başlamış olmalı. e-Fatura ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bloğumuzdaki diğer yazılarda bulabilirsiniz.

Endişelenmeyin, değişimin gerisinde kalmamanız için en efektif ve kolay geçişi sizler için tasarlayan e-logo, bu heyecan verici gelişmeyle birlikte bir an önce bu uygulamaya geçmek isteyenlerin yanında. Sağlık sektörü üyeleri için onların ihtiyaçlarına en uygun şekilde hazırlanmış çözüm ve paketleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?