Kapat

Vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

Devlet tarafından kişi ve kurumlara verilen kamusal hizmetlerin karşılığı olarak alınan ücrete vergi adı verilir. Vergiler birçok çeşitlilik gösterir. Ödenmeyen durumlarda vergi borcu olarak devletin sisteminde kayıt altına alınır.

05.01.2023

Vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

Devlet tarafından kişi ve kurumlara verilen kamusal hizmetlerin karşılığı olarak alınan ücrete vergi adı verilir. Vergiler birçok çeşitlilik gösterir. Ödenmeyen durumlarda vergi borcu olarak devletin sisteminde kayıt altına alınır. Vatandaşlar tarafından ödenen vergi borçları sorgulama işlemiyle öğrenilebilir. Vergi borcunun olup olmadığını ve tutarı öğrenmek adına e devlet kapısı üzerinden ya da gelir idaresi başkanlığının resmi web sitesi üzerinden borcunuzu sorgulatabilirsiniz. Birkaç adımla birlikte sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Vergi borcu sorgulama işlemi için e devlet sisteminden yararlanabilir ya da internet web sitesini kullanarak vergi borcu sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Gelir idaresi başkanlığının sahip olduğu web sitesi üzerinde ilgili form bulunur. Sorgulama formunu uygun bir şekilde doldurduktan sonra vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. E devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız e devlet resmi giriş sayfasını açmanız ardından TC kimlik numarası ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekir.

Giriş işlemini yaptıktan sonra e devlet sisteminin ana sayfasında yer alan arama butonuna Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama yazıp işleme devam edebilirsiniz. Karşınıza çıkan Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan güncel ve toplam borçlarınıza bu alanda ulaşabilir, gerekli sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. İnternet tarayıcısı üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı internet ve vergi dairesi yazarak resmi web sitesine girebilir karşınıza gelen formda gerekli bilgileri doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

TC ile Vergi Borcu Sorgulama

TC kimlik numarası ve şifreniz ile birlikte e devlet sistemine giriş yaparak arama butonundan yararlanabilir, vergi yazmamız dahilinde karşınıza çıkan GİB sistemiyle vergi borcu sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sisteme herhangi bir ek bilgi girmenize gerek bulunmaksızın bu alandan sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E devlet yönlendirmesiyle erişmiş olduğunuz bölümde gecikmiş ve mevcut borçlarınız yer alır. Anapara ve faiz detaylarıyla birlikte borcunuzun detayına ulaşabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi internet üzerinden kişinin sahip olduğu tüm vergi borcunu gösterir. Sisteme giriş yaparken şifre ve TC kimlik numarası yeterli olur. Bu alanda sorgulamayı tamamladıktan sonra kredi kartınız ile birlikte güvenli ödeme yapabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç sahipleri tarafından yıllık olarak vergi ödemesi gerçekleştirilir. Yıllık vergi borçları ve hatalı kullanımından dolayı ortaya çıkan idari para cezaları araç sahipleri tarafından ödenir. Gerçekleşen ödemelerin düzenli bir şekilde takibinin yapılabilmesi ve borcun faiz eklenmeden ödenebilmesi için sorgulama alanları bulunur. Faiz eklenmeden araç vergi borcu sorgulaması yapabilir ve borcunuzu kısa sürede ödeyebilirsiniz.

Araç borç sorgulaması araca ait borçları öğrenmenize olanak sağlar. İnternet tarayıcısından yararlanarak sorgulama işlemini yapabilir, güvenli ödeme adımlarından yararlanabilirsiniz. Aracınıza ait ceza borcu bulunuyorsa sorgulama işlemine dair tüm detayları bu alandan inceleyebilirsiniz. İnternet üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız aracınıza ait plaka gereklilik gösterir.

Plaka araç borç sorgulama işlemini yaparak gereken borç bilgilerini hızlı ve pratik şekilde öğrenebilir, ödemenizi bu alandan gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin ardından şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

  • MTV ve vergi borçları,
  • Trafik cezası borçları,
  • Otopark borçları,
  • HGS geçiş ihlali ceza borçları.

Adınıza kesilen borçları günü geçmeden ödemek için bu alanları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda plaka üzerinden sigorta borcu sorgulama yapabilir, e devlet, trafik sigortası, poliçe sorgulama alanından sigortanızın varlığını kontrol edebilirsiniz.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Sahip olduğunuz ev ya da arsa için vergi ödemesi gereklilik gösterir. E devlet üzerinden ilgili belediyelere başvuru yapabilirsiniz. Ev vergi borcu sorgulaması yapmak istiyorsanız ilgili belediyeye başvuruda bulunabilir, sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda www.turkiye.gov.tr üzerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ev vergi borcunun olup olmadığını öğrenmek için e devlet üzerinden sorgulama işlemini kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz evin ya da arsanın vergisini ödemeyi unuttuğunuzda biriken borçlarınızı yapılandırarak kolay bir şekilde ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Ev vergi borcunuzu yapılandırabilmek için ilgili belediyeye başvuruda bulunabilir, e devlet üzerinden yapılandırma talebi oluşturabilirsiniz. Belirli tarihlerde yapılandırma süreçleri ortaya çıkar. Bu tarihleri göz önünde bulundurarak son başvuru tarihini kaçırmamanız önem taşır.

Şirket Vergi Borcu Sorgulama

Şirketlerin sahip olduğu vergi borcu şirketin devlete ödemesi gereken vergi miktarını ortaya çıkarır. Şirketin borçlu olduğu vergi miktarı şirketin toplam gelirine bağlı olarak hesaplanır. Şirketin toplam gelirinden giderler ve kesintiler düşülür. Buna bağlı olarak ortaya çıkan hesap vergiye tabi edilir. Şirketin ödemesi gereken vergi borcu oranı şirketin gelirine bağlı olarak değişim gösterir. Şirketlerin gelirleri üzerinden kurumlar vergisini düzenli olarak ödemesi gereklilik gösterir.

Kurumlar vergisine ek olarak KDV, stopaj gibi vergileri de şirketler öder. Gelir ve giderlerinin doğru bir şekilde takibi yapılarak ve vergi indirimlerinden yararlanarak şirketlerin vergi borcu ortaya çıkarılır. Verginin yükümlülüklerini dikkatli bir şekilde şirketlerin yönetmesi gereklilik gösterir. Vergi miktarın ödenmemesi ceza ve faizleri ortaya çıkarır. Şirketinizin vergi borcunu sorgulamak için interaktif vergi dairesini kullanabilirsiniz.

İnteraktif vergi dairesinin sahip olduğu web sitesine giriş yapabilir ya da e devlet üzerinden kısa süre içerisinde sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üzerinden borcunuzu sorgulayabilir, kullanıcı bilgilerinizle giriş yapabilir, vadesi geçmiş borç, vadesi gelmemiş borç ve toplam borçları bu alandan inceleyebilirsiniz.

Web sitesinde yer alan ödeme ve borç işlemleri borç ödeme detayı şirket borcunu sorgulamanıza olanak sağlar. E devlet üzerinden giriş yaparak da şirket vergi borcu sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?