Kapat

2022 e-Defter geçiş hadleri

e Defter zorunluluğu, 2021 yılı vergi mükelleflerinin ödedikleri vergi oranlarına göre belirlenir. Öncelikle 2021 yılında vergi dönemleri içerisinde 4 milyon TL  ve üstü vergi borcu çıkan gerçek ve tüzel mükellefler 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Defter'e geçmek zorundadır.

20.07.2022

2022 e-Defter geçiş hadleri

Günümüzde kişisel ve kurumsal işlerde dijital dönüşümün bir parçası olarak elektronik dönüşüm uygulamaları sıklıkla kullanılır. Resmi prosedür işlemlerini kısaltmanın yanında iş takibi ve hesap verebilirlik olanağı da sağlayan e dönüşüm uygulamalarından birisi de e Defter uygulamasıdır. E-fatura zorunluluğundan sonra 2022 yılında e-Defter'e geçişte  kurumlar tarafından yapılması zorunlu işlemlerden birisi. Peki e-Defter nedir, nasıl başvurulur, avantajları nelerdir ve 2022 e-Defter zorunluluğu nedir? gibi sorulara yanıt verme zamanı.

e-Defter nedir?

E-Defter, Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu kapsamında belirlenen hüküm gereğince firmaların büyük defterlerini ve yevmiye defterlerini elektronik ortamda tutma zorunluluğu kapsamında hazırlanan elektronik uygulamaya denir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen formatta hazırlanan e-Defter kurumla doğrudan paylaşılmaz. E-Defter beratı denilen özet bilgiler kurumla paylaşılarak gerekli denetim sağlanmış olur. 

 2022 e-Defter zorunluluğu nedir?

e Defter zorunluluğu, 2021 yılı vergi mükelleflerinin ödedikleri vergi oranlarına göre belirlenir. Öncelikle 2021 yılında vergi dönemleri içerisinde 4 milyon TL  ve üstü vergi borcu çıkan gerçek ve tüzel mükellefler 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Defter'e geçmek zorundadır. Bunun haricinde e Defter geçiş hadleri şöyle açıklanabilir;

 1. 2022 yılı ve bunu takip eden vergi dönemlerinde 3 milyon TL ve üzeri bir vergi mükellefiyeti bulunanların 1 Temmuz 2024 tarihine kadar
 2. Gayrimenkul ve motorlu taşıt işiyle uğraşıp 2020 ve 2021 yılında 1 milyon TL brüt gelir elde edenlerin 1 Ocak 2023'e kadar
 3. 2021 ve sonrasındaki dönemde 10 milyon TL üzeri vergi mükellefiyeti bulunanlar e-Defter'e 1 Ocak 2023'e kadar
 4. E-ticaret işiyle uğraşıp 2020 ve 2021 yılında 1 milyon TL brüt gelir elde edenlerin 1 Ocak 2023 ve 2022 döneminde 500 bin TL brüt gelir elde edenlerin 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e-Defter'e geçmesi gerekir. 
 5. Şirketlerin tam bölünme, birleşme ya da başka değişikliklerden dolayı ortaya çıkan yeni sahipleri eğer vergi mükellefi ise e-Defter'e geçmeleri zorunludur.
 6. E-Fatura mükellefi olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin aynı zamanda e-Defter mükellefi de olduğu unutulmamalıdır.

e-Defter'e geçiş nasıl yapılır?

Gerçek ya da tüzel kişiler https://www.edefter.gov.tr/anasayfa.html üzerinden gerekli bilgileri doldurarak yapılır. Başvuru yapabilmek için tüzel kişilerin mali mühür, gerçek kişilerin ise mali mühür ya da e-imza ile yaptıkları işlemi onaylamaları gerekir. İşleminiz başarılı olursa e-posta adresinize bilgilendirme maili gelir. Eğer başvuru esnasında sıkıntı yaşarsanız Java Console'daki bilgileri  edefter@gelirler.gov.tr adresine mail olarak gönderebilirsiniz.

e-Defter başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

E-Defter başvurusu esnasında teknik sorunlar yaşamanız olası olduğundan dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar kısaca şöyle sıralanabilir;

 1. e-imza ve mali mühürlerin bilgisayarın işletim sistemlerine uygun olması gerekir.
 2. Bilgisayarınızın Java 32 bit aygıtına sahip olmalı.
 3. Kart bilgilerinizi girerken Türkçe karakter kullanmamalısınız.
 4. Defterler elektronik ortamda hazırlandığı için uluslararası standartlara uygun olarak XML formatında ve UTF-8 dil kodlaması ile oluşturulması lazım.
 5. Yevmiye defterleri oluşturulurken defter boyutunun maksimum sınır aşmamasına dikkat edilmesi gerekir.

e-Defter uygulamasına geçiş yapmanın avantajları neler?

E-Defter uygulamasının başta zaman olmak üzere ekonomik ve hukuki bazı kolaylıklar sağlar. Genel olarak e defter uygulamasının avantajları şunlardır;

 1. Öncelikle her vergi dönemi için sayfalarca harcayacağınız kağıdı kullanmayarak onlarca ağacın kurtulmasını sağlayabilirsiniz.
 2. E-Defter  uluslararası standartlar esas alınarak hazırlandığından çok uluslu şirketler veya yabancı ülkede faaliyet gösteren birimleriniz için kolay bir çözüm sunar.
 3. Defterlerin fiziki baskısı, taşınması, saklanması ekstra yer ve bütçe gerektirdiğinden bu masraflardan kurtulursunuz.
 4. Elektronik ortamda e-Defterlerde meydana gelen hataları düzeltmek daha kolay ve hızlı olabilir.
 5. Büyük Defter ve Yevmiye Defteri hazırlamak için gerekli personel masrafı ve zamandan e-Defter'e geçiş yaparak bilgisayar tabanlı hesaplama programlarıyla kurtulabilirsiniz.
 6. E-Defterleri elektronik ortamda 10 yıl saklayabildiğiniz için geçmişe dönük bir probleme hızlıca müdahale edebilir ve arşivleme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

eLogo ile sorunsuz bir şekilde e-Defter dönüşümünüzü tamamlayın

E-dönüşüm hizmetlerinin öncüsü eLogo,, tüm ERP ve yazılımlarla kolayca entegre olabilen e defter uygulaması ile sizlere büyük kolaylıklar sağlar. Büyük Defter ve Yevmiye Defteri tek bir uygulamada birleşerek mikro ve makro ölçekte kayıtlarınızı tutmaya yardımcı olur. eLogo güvencesiyle satın alacağınız e-Defter uygulaması para ve zamandan tasarruf etmenizin yanında gelişmiş güvenlik sistemiyle de işinizi güvence altına alır. Yaşadığınız tüm teknik sorunlar ve aklınıza takılan tüm sorunlar için eLogo ile iletişime geçebilir, dijital dünyada bir adım önde olabilirsiniz. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?