Kapat

Brütten nete maaş nasıl hesaplanır?

Brütten nete maaş hesaplama aşamalarına geçmeden önce bu iki tür maaş sisteminin tanımlamasını yapmak gerekir.

16.06.2022

Brütten nete maaş nasıl hesaplanır?

İş hayatında yer alan kişilerin sıklıkla merak ettiği brüt ve net maaş kavramları her ne kadar karmaşık gibi görünse de aslında basit bir hesaplama ile elde edilebiliyor. Genellikle maaşını brüt maaş olarak alan ve net maaşını öğrenmek isteyenlerin yapmak istediği bu hesaplamada birçok parametreyi bilmeniz gerekir. Bu parametrelere göre aylık net maaşın ne kadar olacağını öğrenebilmek için brütten nete maaş hesaplama uygulamaları kullanılarak daha hızlı sonuçlar elde edilebilir.

Brütten nete maaş hesaplama nasıl yapılır?

Brütten nete maaş hesaplama aşamalarına geçmeden önce bu iki tür maaş sisteminin tanımlamasını yapmak gerekir. İşveren tarafından ödenen toplam maaş miktarına brüt maaş denir. Bu ödenen miktarın içinde işveren ve işçi tarafından ödenen vergi ve tüm yasal kesintiler yer alır. Doğal olarak net ücret ya da net maaş sorgulaması yapıldığında başta gelir vergisi olmak üzere tüm yasal kesintilerin ve sosyal güvenlik primlerinin düşülmesinden sonra işçinin eline geçen maaş tutarına da net ücret denir. Brütten nete maaş hesaplaması yapılmak istendiğinde şu kalemlerin bilinmesi gerekir:

 • SSK işçi payı,
 • İşsizlik sigortası işçi payı,
 • Damga vergisi,
 • Gelir vergisi,
 • Asgari geçim indirimi.

Burada bahsettiğimiz kalemler sadece asgari geçim indirimi ayrı tutularak brüt maaştan düşülür. Asgari geçim indirimi ise ekleneme yapılarak kısa bir sürede kişinin brütten nete maaş hesaplama işlemi gerçekleştirilir. İlk etapta karmaşık gibi gözükse de günümüzde kullanılan ücretsiz uygulamalar ya da web siteler aracılığıyla bu tarz hesaplamaları saniyeler içerisinde gerçekleştirmek mümkündür.

Brüt maaş ile net maaş arasındaki farklar nelerdir?

Brüt maaş ile net maaş arasındaki farkları tam kavrayabilmek için daha detaylı bir açıklama yapmak gerekebilir. Keza bazı iş yerleri çalışan ödemeleri net maaş bazıları da brüt üzerinden ödemek isteyebiliyor. İkisi arasında farkları öğrenerek brütten nete hesaplama yapabilmek için öncelikle brüt maaş odaklanılabilir. Brüt maaş alan bir çalışan düşünüldüğünde, bu çalışanın sigortalar, kesintiler, istihkakındaki tüm vergilerin de dahil edildiği ve maaş bordrosunda kolayca görülebilen toplam tutara brüt maaş denir. Brüt maaş alarak çalışan kişilerin maaş bordroları incelendiğinde yıl sonuna doğru maaşlarında azalma görülür. Bunun nedeni ise yıl sonuna doğru brüt maaş alan çalışanın kazanç toplamının artmasıyla birlikte kesilen vergilerde de artışlar yaşanmasıdır. Net maaş alan kişilerde ise sigorta, kesintiler ve tüm vergiler düşüldükten sonra elde kalan miktar maaş bordrolarına yansıtılır. Dolayısı ile net maaş alan kişilerde her ay eline geçen miktar o kişinin net maaşını gösterir. İşyeri muhasebesi ya da insan kaynaklarında maaş bordosu talep ederek daha detaylı olarak görebileceğiniz brüt maaş ile net maaş arasındaki farkları kısaca özetlemek gerekirse;

 • Net maaş her koşulda brüt maaştan daha azdır.
 • Brüt maaş söz konusu olduğunda içerisinde ödenmesi gereken bütün vergileri barındırır.
 • Net maaş ise vergi kesintileri yapılarak çalışana verilen miktarı ifade eder.
 • Net maaş brüt üzerinden belirlenir.
 • Kişilerin net maaşı o kişiye herhangi bir zam yapılmadığı sürece değişiklik göstermeden yıl sonuna kadar sabit kalır.
 • Brüt maaş alan kişilerin aylık olarak hesabına aktarılan maaşı yıl içinde kesintiler baz alındığı için yüksek alçak şeklinde bir gidişata sahiptir.

Brüt ve net maaş nasıl hesaplanır?

Brüt maaş hesaplaması yaparken SGK primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisini hesaba katarak işlem yapılır. Basit bir formüle dökmek gerekirse;

 • Brüt maaş = net maaş + SGK primi + damga vergisi + gelir vergisi + işsizlik primi şeklinde hesaplanabilir.

Brütten nete maaş hesaplama istendiğinde ise karşımıza çıkan formül şu şekildedir:

 • Net maaş= brüt maaş – tüm kesintiler toplamı (SGK primi, işsizlik primi, gelir vergisi, damga vergisi, aile geçim indirimi)

Bu noktada kesintilerin teker teker hesaplanması kafa karışıklığına sebep olduğu için genellikle maaş hesaplama uygulaması kullanmak daha garanti sonuçlar verir. Keza ücretsiz olarak kolayca akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz ve Logo’nun desteğiyle sizlere sunulan bu uygulama kalem kalem her maliyeti görebilmenizi sağlıyor. Aylık olarak brüt maaşların miktarı, grafiksel destekler ve ayrıntılı bilgilerle kolaylık sağlayan bu uygulama sayesinde brüt ve net maaş hesaplamalarını tek bir tık ile görüntüleyebiliyorsunuz.

 

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?