Kapat

Demir çelik tevkifat oranları

Vergilendirme konusunda çok sayıda farklı uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan biri KDV tevkifatı olarak karşımıza çıkar. Demir çelik ürünlerinin satışı üzerine iş yapıyorsanız demir çelik tevkifat oranları hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

19.07.2023

Demir çelik tevkifat oranları

Vergilendirme konusunda çok sayıda farklı uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan biri KDV tevkifatı olarak karşımıza çıkar. Demir çelik ürünlerinin satışı üzerine iş yapıyorsanız demir çelik tevkifat oranları hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Ticari çalışmalar gerçekleştirirken vergilendirme süreciyle ilgili kafanızda birtakım soru işaretleri bulunabilir. Örneğin, KDV tevkifatı oranları ve tevkifat hesaplama işlemleri hakkında bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızda demir çelik ürünlerinde tevkifat konusuna dair bazı temel bilgileri bulabilirsiniz.

Demir çelik ürünlerinde tevkifat ne demek?

İlk olarak, demir çelik tevkifat oranlarını incelemeden önce bu kavramın ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Ülkemizde uygulanan vergi çeşitlerinden biri “KDV” olarak da bilinen Katma Değer Vergisi’dir. Çeşitli ürünlerde KDV üzerinden belirli bir miktar hesaplanır ve düşülür.

Düşülen bu miktar alıcı tarafından vergi dairesine direkt olarak yatırılır. Bu uygulamaya tevkifat adı verilir ve belirli demir çelik ürünlerinde tevkifat uygulaması yapılır.

Tevkifat uygulanan demir çelik ürünleri listesi

Demir çelik ürünlerinde bazı ürünlere tevkifat uygulaması yapılırken bazılarında bu uygulama yapılmaz. Peki hangi demir çelik ürünleri tevkifat uygulamasına dahildir?

Tevkifat uygulanan demir çelik ürünleri ilgili düzenleme ile belirlenmiştir. Bunlar arasında demir-çelik ve alaşımlarından üretilen çubuk, inşaat demiri, tel gibi uzun ürünler yer alır. Ayrıca demir-çelik ve alaşımlarından üretilen levha gibi yassı ürünler de tevkifat uygulaması kapsamındadır.

Bunun yanı sıra demir-çelik külçelerinin teslimi de ayrı bir başlık altında incelenmektedir. Slab, ingot, billet ve kütük dahil demir-çelik külçelerinin tamamının tesliminde tevkifat uygulanır.

Tevkifat uygulanmayan demir çelik ürünleri listesi

Pek çok farklı demir çelik ürünü için tevkifat uygulaması yapılır. Ancak bunların dışında tevkifat uygulanmayan demir çelik ürünleri de mevcuttur. Şimdi gelin kısaca tevkifat uygulanmayan demir çelik ürünlerine göz atalım.

Öncelikle, cevherden üretim yapanların ve ithalatçıların ilk tesliminde demir çelik ürünlerinde tevkifat uygulanmaz.

 

Dahası, demir-çelik ve alaşımlarından üretilen kapı kolu, somun, çivi, menteşe gibi ürünler de tevkifat uygulaması kapsamında değil. Buna ek olarak bu ürünler arasında vida, kapı, rulman, flanş ve köşebent gibi örnekler de yer alır.

Demir çelik ürünlerinde tevkifat nasıl hesaplanıyor?

Bahsetmiş olduğumuz gibi birçok demir çelik ürünü için tevkifat uygulaması yapılır. Peki, demir çelik tevkifat miktarı nasıl hesaplanır?

İlk olarak, tevkifat miktarını hesaplamak için uygulanacak tevkifat oranını bilmek gerekir. Farklı ürünler için farklı oranda tevkifat uygulanır. Güncel düzenlemeler incelenerek hesapta kullanılacak oran öğrenilebilir.

Daha sonra KDV miktarı hesaplanılarak bir sonraki aşamaya geçilebilir. Tevkifat miktarı KDV üzerinden hesaplanır. Örneğin 5/10 tevkifat oranı olan bir ürün için tevkifat ödemesi KDV miktarının yarısı kadar olacaktır.

Demir çelik tevkifat tebliği

Tevkifat miktarını doğru şekilde hesaplamak için güncel tevkifat oranlarına ulaşabilmek önemlidir. Demir çelik tevkifat oranları zaman zaman yapılan düzenlemelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

25 Ekim 2022 tarihinde 31994 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile demir çelik ürünlerinde tevkifat oranlarında değişiklik yapılmıştır. Tevkifat miktarlarında hesaplama yaparken güncel bilgiler dikkate alınmalı, yapılan yeni düzenlemeler ilgili kişilerce takip edilmelidir.

Demir çelik ürünlerinde tevkifat kodu ve oranı

Bir ürün için tevkifat miktarı hesaplarken o ürünün tevkifat oranını bilmek gerekir. Demir çelik tevkifat kodları ve oranları ilgili düzenlemede belirtilmiştir.

627 koduna sahip “demir-çelik ürünlerinin teslimi” başlığı altında incelenen ürünlerde tevkifat oranı 5/10’dur. Demir çelik külçelerinin teslimi için ise kod 817, tevkifat oranı 10/10’dur. Ayrıca, isteğe bağlı tam tevkifat uygulamasında demir-çelik ürünlerinin teslimi için kod 825’tir ve tevkifat oranı 10/10’dur.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?