Kapat

e-Beyanname nedir, e-Beyanname güncelleme nasıl yapılır?

Ticari anlamda faaliyetlerini sürdüren firmalar için beyanname vermek sorumlu tutuldukları bir konudur.

15.03.2022

e-Beyanname nedir, e-Beyanname güncelleme nasıl yapılır?

e-Beyanname nedir?

 

Ticari anlamda faaliyetlerini sürdüren firmalar için beyanname vermek sorumlu tutuldukları bir konudur. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak elektronik sistemlerin sağladığı avantajlarla tüm resmi işlemler dijital ortama taşınmış durumdadır. Halk arasında "beyanname" diye bilinen uygulamanın e-Beyannameye dönüşmesi de bu sürecin parçası olarak dikkat çeker. Fiziki ortamda hızlı beyanname verilebiliyor olsa da e Beyanname uygulaması çalışanlara ve iş sahiplerine sağladığı kolaylıklar sayesinde daha fazla tercih edilen bir yöntem olma özelliği taşır.

 

e-Beyanname diğer adıyla elektronik beyanname, dijital ortamlarda yapılabilen işlemlerden biridir. Kişi ya da kurumların bağlı bulundukları vergi dairelerine bildirmeleri gereken evraklar vardır. Evrakların vaktinde doğru bir biçimde bildirilmesi, gerekli takiplerin yapılması ile birlikte vergi kaçakçılığı gibi olumsuz durumların önüne geçilmesini sağlar. Bu işleme “fiziki beyanname” adı verilir. Kişi veya işletmelerin vergi dairelerine bildirmeleri gereken tüm evrakların elektronik ortamlarda dijital olarak gönderilmesini sağlayan yenilikçi uygulama olarak tercih edilir. Fiziksel beyanname ve elektronik beyanname aynı bilgi ve evraklara sahiptir. Bundan dolayı her ikisi de hukuki bakımdan eşit oranda geçerliliklerini korur.

 

e-Beyanname nasıl verilir?

"e beyanneme nasıl verilir?" sorusu, "işlem öncesinde dosyaların paket haline getirilmesi" şeklinde yanıtlanabilir. Sadece tek bir beyanname gönderilecekse de aynı şart geçerlidir. Bu noktada aklınızda paket içerisinde farklı dönemlere ait vergilerin bulunup bulunmayacağı sorusu belirebilir. Herhangi bir kısıtlama olmaması sebebiyle, aynı zamanlarda farklı vergilere ait farklı dönemlerin beyannamelerinin gönderilmesinde sakınca bulunmaz. Sadece beyanname gönderme işleminde dikkat edilmesi gereken tek husus paket dosyasının 1 MB boyutunu geçmemesidir. Çünkü sistem tarafınca daha büyük dosyalar kabul edilmez.

 

Başvuruda bulunmak için ise öncelikle tüzel ve gerçek kişilerin Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Formunu doldurması gerekir. Vergi dairesine başvuru gerçekleştirdikten sonra da sıra ilgili programların indirilmesine gelir. Beyanname düzenleme programı olarak ifade edilen uygulamalar Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin web sitesinden kolayca bulunabilir. Bu programlar son derece işlevsel olmasıyla birlikte, kullanım için de aşırı fazla bir bilgisayar yükü gerektirmezler. Dolayısıyla her bilgisayarda işlevsel şekilde rahatlıkla çalışabilme özelliği gösterirler. Program kurulumlarının yapılma yöntemi de web sitesinde yer alan kılavuzlarda ayrıntılı olarak anlatılmış durumdadır.

 

e-Beyanname güncelleme nasıl yapılır?

 

Beyannamelerin gönderiminden sonra, meydana gelen değişiklikler üzerinde güncellemeler yapılabilir. e Beyanname güncelleme için gerekli olan bazı programlar mevcuttur. Bunlar JRE (Java Runtime Environment) , BDP ( Beyanname Düzenleme Programı), BDP Yardım ( Beyanname Düzenleme Programı Yardım) ve Adobe Acrobat Reader programlarıdır. Sıraladığımız programlar bilgisayara indirildikten sonra e-beyanname hazırlama aşamasına geçilebilir. Aşamanın tamamı bilgisayar üstünde gerçekleşeceği için de internete gerek duyulmaz.

 

Kurulan programlar aracılığı ile e-beyanname kolaylıkla oluşturulabilir. JRE (Java Runtime Environment), beyanname düzenleme programı öncesi mutlaka bilgisayarda yüklü bulunmalıdır. BDP ( Beyanname Düzenleme Programı) ise beyannamelerin hazır hale getirileceği program olarak öne çıkar. Belirli zamanlarda eksikliklerin giderilebilmesi adına, daha yüksek performans sağlayabilmesi için sürekli güncellenen bir programdır. BDP Yardım ( Beyanname Düzenleme Programı Yardım) isminden de anlaşılabileceği üzere BDP programına yardım sunan bir kılavuz olma özelliği taşır. Son program olan Adobe Acrobat Reader, PDF formatında yer alan dosyaların görüntülenmesini sağlar. Bu program hem beyanname hem de tahakkuk fişlerinin görüntülenebilmesi için gereklidir.

 

Belirttiğimiz programların zaman zaman yeni versiyonları çıktığı için, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinin ilgili bölümündeki gerekli kontroller sağlanarak güncellemelerin vaktinde yapılması önem teşkil eder. Böylelikle işlemler hem hızlı hem de sorunsuz şekilde tamamlanır. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?