Kapat

Emekli maaşı hesaplama

Emekli maaşı, kişinin çalışma hayatının emeklilik dönemindeki ekonomik karşılığı olarak kabul edilebilir. Söz konusu maaş, pek çok kişinin çalışma yaşamının sonunda hak ettiği bir gelirdir. Maaşlar temel olarak emekli olan bireyin çalışma geçmişine, prim ödeme süresine ya da prim düzeyine bağlı olarak değişebilir.

12.12.2023

Emekli maaşı hesaplama

Emekli maaşı, kişinin çalışma hayatının emeklilik dönemindeki ekonomik karşılığı olarak kabul edilebilir. Söz konusu maaş, pek çok kişinin çalışma yaşamının sonunda hak ettiği bir gelirdir. Maaşlar temel olarak emekli olan bireyin çalışma geçmişine, prim ödeme süresine ya da prim düzeyine bağlı olarak değişebilir.

Emekli maaşına dair koşullar ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Ülkemizde de emekli maaşı hesaplama yöntemlerinin zaman içerisinde farklı değişkenlerden etkilendiğini söylemek mümkün. Maaş hesaplaması, yıllar boyunca ödenmiş olan tüm primlerin doğal bir sonucu olarak kabul edilir. Emeklilik döneminde alınacak maaşın hesaplanmasında aynı zamanda emeklilik planlamaları ya da çalışma türleri de belirleyici olabilir. Bu nedenle herkes için eşit ve standart bir maaş tipinden ya da hesaplamasından söz edilemez.

SSK, memur ya da 4a gibi kategoriler özelinde hesaplamalar, net çizgilerle birbirinden ayrılır. Emekli maaşlarının hesaplanması noktasında resmî kurumlar tarafından gerçekleşir. Aynı şekilde emeklilik fonları da bu hesaplama süreçleri üzerinde rol oynar. Emekli maaşlarının hesaplanma yöntemlerini; 4a, memur ve SSK başlıkları altında inceleyelim.

4a emekli maaşı hesaplama

Emekli maaşlarına dair hesaplamaları erkenden yapmaya başlamak, ilerleyen dönemlerdeki emeklilik gelirlerini anlayabilmek ya da planlayabilmek adına önemlidir. Emeklilik dönemlerinde belli bir yaşam standardını koruyabilmek adına bu hesaplamalar, hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Alınacak olan maaş; primlere, çalışma yaşamına, emeklilik yaşına, aylık bağlama oranına, taban aylığa ev vergi dilimine göre değişiklik gösterebilir.

Öte yandan en önemli belirleyici faktörlerden biri de çalışanların bağlı bulundukları kurumdur. Ülkemizde çalışan kesim; 4a, 4b, 4c gibi birbirinden farklı güvenlik statüleri kapsamında emekliliğe hak kazanır. 4a SGK çerçevesinde çalışanları, 4b eski adıyla BAĞ-KUR çerçevesinde bağımsız şekilde çalışan bireyleri, 4c ise kamuda çalışanları ve memurları tanımlayan kodlardır.

4a emekli maaşı hesaplama süreçleri, doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’nca gerçekleştirilir. 4a, en yaygın güvenlik statüsü olarak bilinir. 4a emekli maaşı hesaplamalarında temel olarak, “gösterge rakamı x aylık bağlama oranı x katsayı” formülünden yararlanılır. Bu formülde söz edilen gösterge rakamı, çalışanın emekliliği hak edeceği seneye bağlı olarak saptanan değeri ifade eder.

Aylık bağlama oranı, bireyin çalışma zamanına, prim gününe ve emekliliği hak edeceği seneye bağlı olarak hesaplanmış yüzdeyi ifade eder. Katsayıysa ocak ve temmuz dönemlerinde saptanan enflasyon değerlerine göre güncellenen sayıyı yansıtır. Üç değeri de bilmeniz durumunda pratik bir şekilde 4a emekli maaş hesaplamanızı güncel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Söz konusu işlemleri elle yapmak görece zahmetli olabilir. SGK’nın resmî web sitesinde işlemi otomatik bir şekilde neticelendirmek mümkündür. Sitede yer alan emekli maaşı hesaplama robotunda gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Fakat bu tip uygulamalardan yararlanmak adına temel kimlik bilgilerinizle birlikte SGK sicil numaranızı da sisteme doğru bir şekilde girmeniz gerekir.

SSK emekli maaşı hesaplama

Halk arasında hala zaman zaman da ola “SSK emeli maaşı” gibi ifadeler kullanılsa da esasen 2006 senesinden bu yana SSK’dan emekli olmak teknik anlamda mümkün değildir. 24 Kasım 2006 tarihinde resmi düzeyde göreve başlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm bu karmaşayı ortadan kaldırmıştır. O dönem hayatımızda kendine yer bulan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nın hukuki varlığı sona erdirilmiştir.

İlgili seneden itibaren bu 3 güvenlik statüsü tek bir çatı altında toplanmıştır. Günümüzde SSK’dan değil, doğrudan SGK’dan emekli olunabilir. SGK çalışanları için 3 temel sınıf oluşturulmuştur. Yukarıda da altını çizdiğimiz üzere 4a, 4b ve 4c adı verilen güvenlik statülerine göre emeklilik şartları oluşturulmuştur.

Bugün 4a olarak bildiğimiz statü, esasen geçmişteki ismiyle SSK çalışanlarını ifade eder. Dolayısıyla SSK emekli maaş hesaplama yöntemleri için 4a emekli maaş hesaplama yöntemlerinden yararlanılmalıdır. Aradan epeyce bir zaman geçmesine rağmen hala günümüzde güvenlik statüleri isimlerine dair karışıklıklar yaşanabilmektedir.

4a ya da sıklıkla karıştırılan adıyla SSK emeklisi olmak için prim sayısı, sigortalılık süresi ve yaş koşullarının karşılanması gerekir. SSK emekli maaşı hesaplamanız için yukarıda aktardığımız formülü ya da resmi sitede yer alan emekli maaşı hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

Memur emekli maaşı hesaplama

Geçmişte Emekli Sandığı olarak bilinen güvenlik statüsü, SGK’nın tek çatı formülünden sonra 4c adını almıştır. Bu statü, temel olarak adından da anlaşılacağı üzere devlet memurlarını, hizmet akdiyle çalışanları kapsar. Günümüzde muhtarlar da 4c kapsamında değerlendirilir. Dolayısıyla memur emekli maaşı hesaplama süreçleri için SGK tarafından oluşturulan güncel 4c koşullarının irdelenmesi gerekir.

Memur emekli maaşlarının hesaplanma aşamaları, büyük ölçüde çalışan kişinin hizmet verdiği kuruma ve dahil olduğu pozisyona göre değişir.  Görev içerisindeki kadro, yapılan işe dair özel riskler / durumlar, hizmet süresi, emeklilik yaşı, ek gösterge, emekli keseneği, emekli eklentisi ya da vergi dilimi gibi unsurlar da aynı şekilde kişisel hesaplamaları etkiler. Bugün itibarıyla 4c ya da bir başka ifadeyle memur emekli maaşı hesaplamalarında kullanılan ana formül, “aylık + taban aylık + kıdem + ek gösterge + emekli eklentisi” biçimindedir.

Kişisel verilerinizi bu formüle uygulayarak memur emekli maaşı hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer iki güvenlik statüsünde olduğu gibi 4c emekli maaşı hesaplamalarında da SGK’nın sunmuş olduğu pratik emekli maaşı hesaplama robotundan yararlanabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?