Kapat

Gelir belgesi nereden alınır?

Gelir belgesi, bir kişinin aylık kazancını gösteren bir belgedir. Gelir belgesi, maaş bordrosu olarak kabul edilmektedir. Kişi bu belge ile devlete aylık kazancını bildirmiş olur. Gelir belgesi bir kurum için alınmıyorsa şahsa özel olarak hazırlanan bir belgedir.

23.05.2022

Gelir belgesi nereden alınır?

Gelir belgesi nedir?

Gelir belgesi, bir kişinin aylık kazancını gösteren bir belgedir. Gelir belgesi, maaş bordrosu olarak kabul edilmektedir. Kişi bu belge ile devlete aylık kazancını bildirmiş olur. Gelir belgesi bir kurum için alınmıyorsa şahsa özel olarak hazırlanan bir belgedir. Devlet onaylı resmi bir gelire sahip her çalışanın gelir belgesi vardır ve bu belgeyi talep etme hakkına sahiptir. Çalıştığınız süreç içerisinde kazancınızın sekteye uğradığını düşündüğünüz her durum için gelir belgenizi talep edip inceleyebilirsiniz. Gelir belgesi genellikle bankacılık işlemleri için talep edilir. Bir bankaya kredi başvurusunda bulunurken, yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunurken ya da yurtdışına gitmek için vize başvurusu sürecinde kurumlar sizden gelir belgenizi talep edebilir. Vergi muafiyetinde bulunmak istediğinizde ilgili kurumlar yine sizden gelir belgenizi talep etme hakkına sahiptir.

 

Gelir belgesi nasıl alınır?

Gelir belgesi veya aile gelir belgesi almak isteyen kişiler birkaç farklı yol izleyebilir. Gelir belgesinin alınma süreci çalışma durumunuza göre farklılık göstermektedir. Gelir belgesi nereden alınır ve izlenmesi gereken yol nedir? sorusunu yanıtlayalım. Gelir belgesi almak için çalışma durumunuza göre izlemeniz gereken yollar şu şekildedir:

 • Kamu kurumlarında çalışan kişiler için gelir belgesi, e-Devlet üzerinden kolayca alınabilir.
 • SGK çalışanları gelir belgesini çalıştıkları kurumdan talep edebilir.
 • BAĞ-KUR'a bağlı çalışanlar, vergi levhaları sayesinde gelir belgelerine ulaşabilir. 
 • Emekliler ise kamu çalışanları ile aynı şekilde e-Devlet üzerinden maaş bordrolarına ulaşabilir.

 

e-Devlet gelir belgesi veriyor mu?

e-Devlet diğer pek çok resmi evrakı verdiği gibi gelir belgesini de veriyor. Gelir belgesine e-Devlet üzerinden birkaç dakika içinde ulaşmanız mümkün. e-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız yeni şifre talebinde bulunabilir ya da internet bankacılığı üzerinden de kolayca giriş yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden adım adım gelir belgesi alma yolları:

 • e-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra seçenekler bölümünden "Kurumlar"a tıklamanız gerekir. 
 • "Kurumlar" bölümünden "Hazine ve Maliye Bakanlığı"nı seçmeniz gerekir.
 • "Hazine ve Maliye Bakanlığı"nı seçtikten sonra "e-Bordro Hizmeti"ne giriş yapmalısınız.
 • "e-Bordro Hizmeti" sayfası açıldıktan sonra sayfada yıl ve ay seçerek maaş bordrosunun çıktısını alarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne direkt olarak "Hazine ve Maliye Bakanlığı e-bordro hizmeti" yazarak da ulaşabilirsiniz. 

 

Aile gelir belgesi nasıl alınır?

Aile gelir belgesi almak da tıpkı gelir belgesi almak kadar kolay. Aile gelir belgesi almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • e-Devlet üzerinden "Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti" bölümünden aile gelir belgenize de ulaşabilirsiniz.
 • Bunun için gelir belgesi alırken izlediğiniz adımları birebir izlemelisiniz.
 • e-Bordro hizmeti için hangi ay ve yıldaki dökümü istiyorsanız tarih girişi yapmalısınız. Bu şekilde aile gelir belgesine dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

 

Gelir belgesi muafiyeti nedir?

Gelir belgesi muafiyeti diğer tüm vergi muafiyetlerinde olduğu gibi mükelleflerin vergi ödemesinin dışında kalması durumudur. Kanunda yer alan maddelere göre vergi muafiyetiniz bulunuyor olabilir. Bu durumda tam muafiyet veya kısmi muafiyet durumlarından yararlanabilirsiniz. Kimler gelir belgesinden muaf olabilir?

 • Gezici perakende ticareti ile uğraşanlar bir iş yeri açmamak kaydıyla vergiden muaf olabilirler.
 • Kendi şahsına çalışarak sokaklarda dolaşıp hurda toplayanlar vergiden muaf olabilirler. 
 • Kanunun 47. maddesinde yazılan şartları yerine getirerek köylerde gezici olarak sanat faaliyetleri yürüten kişiler vergiden muaf olabilirler. 
 • Yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik enerjisi üretimi yapanlar vergiden muaf olabilirler. Ancak bunun için Elektrik Piyasası Kanunu'nda yer alan lisanssız yürütülebilecek faaliyetler kapsamında bir iş yürütüyor olmanız gerekir. 
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?