Kapat

Gömülü finans nedir?

Teknoloji günlük hayatımızda ve iş dünyasında kuşkusuz pek çok değişim yarattı, yaratmaya da devam ediyor. Bu değişimlerin en yoğun olarak yaşandığı alanlardan birinin ise bankacılık ve finans olduğu muhakkak.

12.12.2023

Gömülü finans nedir?

Teknoloji günlük hayatımızda ve iş dünyasında kuşkusuz pek çok değişim yarattı, yaratmaya da devam ediyor. Bu değişimlerin en yoğun olarak yaşandığı alanlardan birinin ise bankacılık ve finans olduğu muhakkak.

Bankacılık sistemlerinde otomasyon, mobil çözümler, makine öğrenmesi ve yapay zeka kullanımı gibi pek çok teknolojik gelişme yaşandı. Bu gelişmeler, bankacılık sisteminin çok ötesine geçerek “gömülü finans” (embedded finance) dediğimiz konsepti hayata geçirdi. Diğer bir deyişle geleneksel bankacılık sadece fiziksel şubelerin sayısının azalmasıyla değil, finans hizmetlerinin el değiştirmesiyle de büyük bir değişimin eşiğinde.

eLogo’nun gömülü finans konusundaki girişimlerinin ve sunduğu avantajların yer aldığı dokümanı buradan indirebilir, geleceğin finans teknolojilerini bugünden hayata geçirmek için eLogo uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

Finans hizmetlerinin el değiştirmesi derken neyi kastediyoruz? Bu sorunun cevabı, aynı zamanda “Gömülü finans nedir?” sorusunun da cevabını oluşturuyor. Eskiden sadece bankalar aracılığıyla yapılan işlemler bugün gömülü finans teknolojileri sayesinde farklı sektörlerdeki firmalar tarafından da yapılabiliyor.

E-ticaret siteleri üzerinden yaptığımız alışverişlerde kullandığımız finansal platformun bankaya ait olmaması, bir alışveriş merkezinde banka haricindeki bir kurumun ödeme kartı kullanılarak işlem yapılabilmesi, akıllı telefonlardaki dijital cüzdan gibi uygulamalar gömülü finansın örnekleridir.

Gömülü finans neden önemli?

Fintech’teki gelişmeler, değişen demografi, tüketici ve müşteri kitlelerinin sürekli artan beklentileri, iş dünyasındaki dönüşümün hızı gibi faktörler göz önüne alındığında bu alanda büyük değişimlerin yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan bugün sigorta, ödemeler, kredi ve yatırım gibi kategorilerde yaygın kullanılan gömülü finansın zamanla çok daha geniş bir hizmet seçeneği sunması bekleniyor.

Dolayısıyla bu alanda yapılacak yatırımlar aynı zamanda geleceğin teknolojilerine yatırım anlamına geliyor. Her yenilikte olduğu gibi, bu alanda da erken harekete geçenlerin avantajlı olacağını unutmamak gerekiyor.

Gömülü finansın sağladığı avantajlar nelerdir?

Gömülü finansın hem ürün/hizmet sunan şirketler hem de tüketiciler/müşteriler açısından pek çok avantajı bulunuyor.

Tüketiciler/müşteriler tüm ürün ve hizmet alımlarında finansal işlemleri ayrı bir platforma geçmeye gerek kalmadan, alışveriş yaptıkları şirketin sistemi üzerinden gerçekleştirmenin kolaylığını yaşıyor. Böylece hız ve verimlilik, dolayısıyla da müşteri memnuniyeti artıyor.

Ürün/hizmet sunan şirketler ise gömülü finans sayesinde güvenilir bir ortamda finansal hizmetler sağlamanın yanı sıra, yapılan işlemler üzerinde tam denetim sahibi oluyor. Ayrıca tüketiciler/müşterilerle olan tüm iletişim ve etkileşim tek noktadan yapıldığı için merkezi kontrol ve esneklik sağlanıyor. Yine aynı sebeple müşteriye/tüketiciye göre kişiselleştirilmiş ürün/hizmet sunmak kolaylaşıyor.

Gömülü finansın bir başka önemli avantajı ise şirketlerin ölçeğinden ve iş hacminden bağımsız olarak uygulanabilmesi. Büyük ölçekli şirketler de KOBİ’ler de gömülü finanstan aynı şekilde faydalanabiliyor.

Gömülü finansı ilk aşamalarından itibaren yakından takip eden eLogo, bu çerçevedeki fintech çözümlerini ERP çözümlerine entegre etmenin ötesinde, yenilikçi projeler ve girişimlerle de öncü markalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?