Kapat

İade faturası nedir, iade faturası nasıl kesilir?

Hizmet ya da ürün iadesi yapıldığında bu iadeyi gösterir faturanın kesilmesi gerekir. Hizmet iadesinde hizmete dair fatura düzenlenmiş ve faturadaki bedel tahsil edilmişse iade faturası düzenlenebilir.

27.07.2022

İade faturası nedir, iade faturası nasıl kesilir?

İade faturası, ister fiziki mağazalardan ister e-ticaret platformları üzerinden alınan herhangi bir ürün ya da hizmetin müşteri tarafından iade edilmesiyle kesilen faturaya denir. Kişi aldığı ürün ya da hizmetin bir kısmını iade edebileceği gibi  tamamını da iade etme hakkına sahiptir. Eğer ürün tüketiciye yanlış ulaştırılmışsa da iade faturası kesilebilir. Bu durumda ürün iade edilmeden iade faturası düzenlenir, iade işlemi gerçekleştikten sonra doğru faturayla tekrar satış yapılabilir. Vergi Usulü Kanunu'na göre iade faturası ile matbu fatura aynı yasal değere sahiptir.  Öyleyse iade faturası nasıl kesilir, e-Arşiv iade faturası nasıl kesilir ve iade faturasında ne gibi bilgiler yer alır? sorularının cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

İade faturası nasıl kesilir?

Hizmet ya da ürün iadesi yapıldığında bu iadeyi gösterir faturanın kesilmesi gerekir. Hizmet iadesinde hizmete dair fatura düzenlenmiş ve faturadaki bedel tahsil edilmişse iade faturası düzenlenebilir. Peki iade faturası nasıl kesilir? Öncelikle iade faturası kesilebilmesi için fatura koçanı ya da e-fatura uygulaması kullanılır. Kullanılan iade faturasının Maliye Bakanlığı ve noter onaylı olması gerekir. Daha sonra fatura üzerine "İade faturasıdır." şeklinde bir ibare yazılır. Ürün hangi fiyattan satılmışsa iade tutarı da o miktarda olur. Eğer iade edilen ürünün bir kısmı için iade faturası düzenlenecekse iade edilen kısmın fiyatı dikkate alınır. Faturanın açık ya da kapalı kesilmesi tamamen alıcı ve satıcı arasındaki ticari  ilişkiye göre şekillenir. Faturayı kesecek kişi hem e-Arşiv hem e-Fatura olarak GİB Portal üzerinden işlemleri gerçekleştirebilir. Bazı kişiler iade faturası için özel entegrasyona sahip yazılım programlarını da kullanabilir. İade etmek istediğiniz fatura üzerinde gerekli düzenlemeleri yapıp iade oluşturarak hızlıca bir fatura hazırlayabilirsiniz.

Satıcılar dilerlerse faturayı elden de kesebilirler. İade faturası satıcı tarafından kesilebileceği gibi alıcı tarafından da kesilebilir. Satıcı tarafından kesilen iade faturasına satıştan iade faturası denilirken alıcı tarafından kesilen iade faturasına alıştan iade faturası denir.

e-Arşiv iade faturası nasıl kesilir?

e-Arşiv iade faturasında müşteri bireysel ya da bir şirket olabilir. Bu durumda kesilen e-Arşiv iade faturaları da farklılaşır. Alıcının bireysel müşteri olduğu durumlarda ürünü iade edip iade faturası kesme gibi bir imkanı yoktur. Böyle bir koşulda müşteri aldığı ürünü 30 gün içinde iade edebilir. Müşteri ürünü alırken firma tarafından belirlenen iade ve ibraz şartlarına göre ürünü iade eder. Eğer ürün elektronik ortamda alınmışsa fatura örneği çıktı alınarak ürünle birlikte satıcıya geri gönderilir. Bu 30 günlük süreci dikkate alarak satıcıların kendilerine bir gider pusulası oluşturması gerekir. 

Ürünün alıcısının bir şirket ya da tüzel kişilik olduğu durumlarda ise süreç biraz daha farklı işler. Ürünü alan şirket e-Arşiv iade faturasını 7 gün içinde reddetme hakkına sahiptir. Eğer bu işlemi 7 günlük süre içerisinde yapmazsa yeni bir e-Arşiv iade faturası oluşturarak satıcıya ürünü geri gönderir. Bazı e-Arşiv iade faturalarında iade işlemini kolaylaştırıcı bölümler yer alır. Gerekli bilgileri dolduranlar ürünü kolayca iade edebilir.

e-Arşiv iade faturası ile faturaların takibi hızlı ve kolay bir şekilde takip edilir. Yazdırma ve kargolama süreçleri ortadan kalktığından zamandan ve paradan tasarruf edilir.  E-Arşiv faturalar ay sonunda toplu bir şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı'na rapor olarak gönderildiğinden oldukça kullanışlı bir faturalandırma türüdür. 

İade faturası örneği

İade faturası asıl fatura gibi düzenlenebilir ancak üzerinde muhakkak  "İade alımıdır." ya da "İade faturasıdır." şeklinde ibare yer alır. İade faturası örneğinde yer alması gereken bazı bilgiler ise şunlardır;

1. İade edilen malın miktarı

2. İade edilen malın toplam fiyatı

3. İade edilen malın birim fiyatı

4. Satıcının asıl kesiği faturasındaki seri numarası ve tarihi gibi bilgiler yer alır. 

Bunun haricinde Maliye Bakanlığı mührü ya da noter tasdiki, satıcı ve alıcının bilgileri, ürünün temel bilgileri ve işlem tarihi gibi bilgiler de iade faturası örneğinde yer alır. 

İade faturasında muhasebe kaydı

İade faturasında muhasebe kaydı tutulurken alıcı ve satıcı tarafından farklı prosedürler uygulanır. Alış iadesi muhasebe kaydı yapılırken  ürün alımları, tüketim malları ve hizmet alımları için tek tek muhasebe kaydı yapılması gerekir. Satıcıların muhasebe kaydı yaparken dikkat ettikleri noktalar ise ürünün bozuk ya da sağlam iade edilmesi, iade sonrası geçici vergi döneminden geçmiş olmak ve bir önceki yıl satışı yapılıp cari yılda iade edilen ürünler için ayrı ayrı muhasebe kaydı tutulur.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?