Kapat

Karekod oluşturma nedir?

Uzun senelerden bu yana aktif şekilde yararlanılan barkod sisteminden yola çıkılarak tasarlanan karekod sistemi,  günümüzde “QR kod” adıyla da bilinir. İki boyuta sahip bir barkod türü olarak da kabul edilen bu özel teknoloji, hemen hemen tüm sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

14.11.2023

Karekod oluşturma nedir?

Uzun senelerden bu yana aktif şekilde yararlanılan barkod sisteminden yola çıkılarak tasarlanan karekod sistemi,  günümüzde “QR kod” adıyla da bilinir. İki boyuta sahip bir barkod türü olarak da kabul edilen bu özel teknoloji, hemen hemen tüm sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ücretsiz karekod oluşturma olanaklarının fazlalaşması, bu gelişimin en önemli gerekçesidir.

Karekod oluşturma teknolojisi ilk süreçte ilaç sektöründe aktif biçimde denendi ve belli bir başarıya ulaşıldı. İş ve organizasyon akışına büyük bir kolaylık getirdiği görülen bu ayrıcalıklı teknoloji, yavaş yavaş diğer sektörlerde de karşılık buldu.

Günümüzde özellikle bankacılık sistemlerinde, iletişim alanında ve alışveriş sektöründe verimliliği artıran bir unsur olarak kendine yer bulmaktadır. Peki tam olarak karekod nedir, karekod nasıl oluşturulur? Bu soruları detaylı şekilde yanıtlamaya çalışalım.

Temel işlevleri karşılaştırılırsa bugün kullandığımız karekod teknolojisi ve geçmişte kullanılan barkod teknolojisi teknik anlamda birbirine oldukça benzer. Bir karekodu tasarlama konusunda neredeyse hiçbir sınır bulunmaz.

QR Kod; alışveriş yapan kişilere yönelik olarak ürün/fiyat bilgisi, durakta otobüs bekleyen yolculara ulaşım bilgisi ya da kafede oturan bir müşteriye menü bilgisi sunabilir. Bu örnekleri tüm sektörlerde olabildiğince genişletmek mümkündür.

Karekodlar, pratik yapılarıyla yaşamı kolaylaştıracak, süreçleri hızlandıracak bir unsurdur.  QR Kod kavramında geçen “QR” ibaresi, “Quick Response” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kelimeleri de dilimize “hızlı yanıt” şeklinde çevirmemiz mümkündür.

Adından da anlaşılacağı üzere karekodlar, bilgiye hızlı biçimde ulaşmayı amaçlar. Bugün teknolojinin ulaştığı nokta sayesinde QR Kod, sadece bilgiye ulaşmak değil aynı zamanda bizzat işlemi oluşturmak adına da kullanılır. Örneğin bankanın ATM bölümünden para çekmek ya da para yatırmak için kartınızı kullanmanıza hiç gerek yoktur. Tüm bu bankacılık işlemlerini basit bir QR Kod oluşturma işlemi sayesinde neticelendirebilirsiniz.

Karekod sistemlerinin ortaya çıkmasında, barkodların ambalajlar üzerinde kapladıkları alanın çok büyük olması, en güçlü gerekçedir. QR Kod, yapısı itibarıyla çok küçük bir şekilde yer kaplar ve ambalajların üzerinde ciddi bir alan tasarrufu oluşturur.

Klasik barkod tasarımları ile karekodlar arasında 10 kat civarında tasarım farkı söz konusudur. Ayrıca belli oranda yıpransa ya da deforme olsa bile cihazların kodu algılama olasılığı hâlâ yüksek bir olasılıktır. İşletmeler, QR Kod teknolojisi ile beraber müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlar. Nitekim karekod kullanımının müşteri deneyimi üzerinde olumlu etkiler yarattığı kabul edilir.

Karekod teknolojisi bugün itibarıyla kartvizitlerde, afişlerde, şifre gönderme işlemlerinde, ürünlerde ya da reklam panolarında yaygın biçimde tercih edilir. İşletmeye dair pek çok bilgi, karekod teknolojisi sayesinde dijital alana kolayca aktarılır. Bu durum hedef kitlenin bilgiye pratik şekilde ulaşmasına da olanak sağlar.

Karekodun okunabilmesi için akıllı cep telefonu ya da tablet gibi mobil cihazlara ihtiyaç vardır. Bu etkili teknoloji, işletmelerin reklam/pazarlama stratejilerini de yakından etkilemiştir. Firmalar ürün, hizmet ya da dönemlik kampanyalarını tanıtma noktasında da karekodlardan yaratıcı bir şekilde yararlanmaktadır.

Karekod oluşturma nasıl yapılır?

Günümüzde hem karekod oluşturma hem de yaratılan karekodları okuma noktasında pek çok opsiyon söz konusudur. QR Kod tasarlama ihtiyacı olan firmalar, bu seçenekler arasında tercih yapabilirler. Bu süreçte işletmeler genel olarak bütçelerine ve beklentilerine uygun seçimler yapmalıdır.

Sadece QR Kod oluşturmaya yönelik olarak hizmet veren uygulamalar ve web siteleri; orta ve büyük ölçekli işletmelerin beklentilerini sorunsuzca karşılar. Bu işletmelerde yalnızca birkaç dakika içerisinde orijinal bir QR Kod yaratmak mümkün hâle gelir.

QR Kod oluşturma hizmeti veren platformlarının çoğu ücretlidir. Fakat genellikle çeşitli denemeler yapmanıza olanak tanımak adına 30 günlük ücretsiz kullanım ayrıcalığı sunulur. Hangi amaca/sektöre yönelik olursa olsun talep ettiğiniz QR Kod, sadece dakikalar içerisinde kullanıma hazır hâle gelir.

Genellikle tasarlanan karekodlar için bir kullanım limiti yoktur. Bu durum yine de hizmet veren sitelerin politikalarına göre değişebilir. Bu nedenle ücretli hizmet almadan önce sitenin bu konudaki yaklaşımlarını öğrenmenizde fayda olacaktır.

QR Kod oluşturma sitelerinde size mutlaka kodun hangi bağlantıyla entegre edileceği sorulur. “Enter Your URL” yazan kısma kod okutulduktan sonra erişilmesini istediğiniz bağlantıyı girmelisiniz. Örneğin işletmenizin resmî web sitesinde yer alan hizmetleri, restoranınızın menüsü ya da piyasaya sürülen bir ilacın prospektüsü bu alana dijital olarak işlenebilir.

Neticede QR Kod yalnızca pratik bir köprü görevi üstlenir. Bağlantı neticesinde ulaşılan bilgiler ya da içerikler, tümüyle sizin inisiyatifinizdedir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?