Kapat

Kasa defteri nedir, kasa defteri nasıl tutulur?

İşletmeler tarafından sıklıkla kullanılan kasa defterleri günlük işlemlerin tutulduğu defterler olarak tanımlanabilir.

06.10.2022

Kasa defteri nedir, kasa defteri nasıl tutulur?

İşletmeler tarafından sıklıkla kullanılan kasa defterleri günlük işlemlerin tutulduğu defterler olarak tanımlanabilir. Tüm mali girdi ve çıktılar bu defterlerde tutularak günlük tahsilat, ödeme ve gelirlerinizi görebilirsiniz. Kasa defterlerinde iki ana başlık bulunur. Birinci kısımda önceki günden devreden girdi ve çıktılar tutulurken ikinci kısımda gün içinde yapılan işlemler tutulur. Öyleyse kasa defteri nasıl tutulur, Excel tablosunda nasıl hazırlanır ve kasa defteri kullanım alanlarını bu yazıda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kasa defteri nasıl tutulur?

Kasa defteri manuel ya da dijital ortamda rahatlıkla tutulabilir. Kasa defterlerinde her gelir ve gider günlük olarak yazıldığı için yapılan her işlemin tarih belirtilerek kaydedilmesi önemlidir. Kasa defterleri işletmelerin tercihine göre tek satır ya da çift satırlı tutulabilir. Karışıklık olmaması adına genelde çift satırlı tutulması tavsiye edilir. Kasa defterinde gelir ve gider kısmında yer alması gereken bazı bilgiler mevcuttur. Kasa defterinin gelir kısmında tarih, nakit ya da kredi kartıyla alınan ödeme ve açıklama yazılır. Gider ksımında ise aynı bilgilerin harcama versiyonları yer alır. Kasa defterini bu şekilde elle yazarak tutabileceğiniz gibi excel ve kasa programları ile de tutabilirsiniz. Kasa defteri programında tüm tahsilat ve masraflar tarihleriyle birlikte girilerek kolayca takip edilebilir. Günlük kasa hareketleri bu program üzerinden takip edilerek raporlama ve gerekli işlemler rahatlıkla yapılabilir. Kasa programları sayesinde vergler, SGK ödemeleri maaş ve avans ödemeleri gibi tüm gelir ve gider kalemlerini görebilirsiniz.

Kasa defteri tutarken ödeme hangi cinsten yapılmışsa o kısma girilmelidir. Şöyle ki eğer yemek ödemeleri yemek kartıyla yapılıp nakit ödenmiş gibi girilirse kasa fazla verebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için tüm gider ve gelirler uygun sütunlara girilmelidir. Aynı şekilde kredi kartıyla alınan ödemeler nakit alınmış gibi kasa defterine girilirse kasa açık verir çünkü kredi kartıyla alınan ödemeler belirli bir ödeme  vadesiyle banka hesabına yatar. Kasa defterlerinde günlük olarak yapılan ve sonuçlanan işlemler girilmelidir. Yine excel üzerinden de hazırlayacağınız tablolarla tüm kasa işlemlerinizi kayıt altına almanız mümkün.

Kasa defteri Excel tablosu nasıl hazırlanır?

Excel'de kasa defteri hazırlamak için takip etmeniz gereken bazı adımlar var. Öncelikle Excel üzerinde bir tablo oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız tabloya sıra no, müşteri ismi,  işemin tipi (gelir mi yoksa gider mi), tutar ve kasa verileri sütunlara yazılır. Kasa sütununda yapılan işlem eğer bir gelir ise + sembolü ile gider ise - sembolü ile Excel'de tanımlanması gerekir.  Oluşan bu tabloyu hesaplayabilmek için kasa sayacı isimli bir başlık açılır. Bu kısımda yeni yazılan değerin bir önceki günden devreden işlem gelir ise bu değerle toplanması, gider ise bu değerden çıkarılması işlemleri yapılır.

Excel sayfasında yapılan kasa defteri işlemlerinde sayfa dolduktan sonra klasik defter mantığıyla diğer sayfaya geçiş yapılır. Bir önceki sayfanın alt toplamı(yani tüm gelir ve gider toplamları) aynı defterdeki bir sonraki sayfanın en üst kısmına yazılır. Yapılan bu işleme devirli kasa defteri adı verilir. Bu işlemde bir sonraki sayfanın en üst satırına bir önceki sayfadan devreden toplam giderler sol, toplam gelirler sağa yazılarak işlemlere devam edilir. 

Kasa defteri nerelerde kullanılır?

Kasa defterleri gelir ve gider durumunu günlük olarak görmek isteyen tüm işletmeler tarafından kullanılabilir. Vergi Usulü Kanunu'na göre mükelleflerin kasa defteri tutma zorunluluğu 1998 yılında kaldırıldı. Sadece esnaf odalarının kasa defteri tutması zorunlu olduğundan esnaf odalarında kasa defteri kullanılır. Ancak dileyen tüm işletmeler sektör farketmeksizin kasa defteri kullanabilir. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?