Kapat

KEP adresi nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta kelimelerinin baş harflerinden oluşan KEP kısaltması özellikle elektronik ortamda güvenlik konusunda önemli fonksiyonlar üstlenir. Kişi ya da kuruluşların bilinen elektronik posta adreslerinin standart fonksiyonları yanında bazı ilave bilgileri güvenli olarak sunar.

30.11.2023

KEP adresi nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta kelimelerinin baş harflerinden oluşan KEP kısaltması özellikle elektronik ortamda güvenlik konusunda önemli fonksiyonlar üstlenir. Kişi ya da kuruluşların bilinen elektronik posta adreslerinin standart fonksiyonları yanında bazı ilave bilgileri güvenli olarak sunar.

KEP kullanıldığında bir iletinin görünen isim tarafından gönderilip gönderilmediği, alıcıya ulaşıp ulaşmadığı, ulaştığı durumda ise bunun tarih ve saati kayıt altına alınmış olur. Bütün bu yararlarına ilave olarak alıcının gönderilen iletiyi okuyup okumadığı da elde edilen bilgiler arasında yer alır.

KEP kapsamında gönderilen elektronik postalara ihtiyaç duyulduğu takdirde yeniden erişmek mümkündür. Bu sayede pek çok açıdan hukuki bir delil olma özelliğini taşır. Resmi, özel ya da ticari alanda kullanılabildiği düşünüldüğünde söz konusu fonksiyonun önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.

KEP girişi nasıl yapılır?

KEP kaydını tamamlamış olan kullanıcılar sisteme şifre, e-imza veya mobil imza seçeneklerini kullanarak girebilir. Şifre ile girmek isteyen bireysel kullanıcılar T.C. Kimlik No ile şifrelerini sisteme girer. Kayıtlı telefon numarasına gönderilen tek kullanımlık şifre yardımı ile giriş işlemi tamamlanır. Sisteme ilk kez gireceklerden genel bir güvenlik adımı olarak mevcut şifrenin değiştirilmesi talep edilir.

Bu durumda eski şifre ile iki kez yeniden belirlenecek 8 haneli şifrenin girilmesi ve böylelikle yeni şifrenin oluşturulması gerekir. Şifrenin unutulması halinde yine kayıtlı telefon numarası üzerinden alınacak SMS ile şifre yenileme işlemi benzer adımlarla gerçekleştirilebilir.

KEP kaydı sonrasında e-imza ile sisteme girilmek istendiğinde T.C. Kimlik No yazıldıktan sonra e-imza butonu üzerinden ilerlemek gerekir. Bu şekilde devam edebilmek için e-imza uygulaması bilgisayarda kurulmuş durumda olmalıdır. Yapılan işlemin kodu girildikten sonra e-imza için kullanılan PIN kodu ile işlem tamamlanır.

Mobil imza ile giriş yapmak için işleme başlarken bu seçenek aktif edilir ve T.C Kimlik No ve sisteme kayıtlı cep telefonu numarası girilir. Operatör seçiminin ardından cep telefonuna gelen ve çoğu durumda üç aşamalı olan mobil imza adımları doğrulanır ve işlem bu şekilde tamamlanır.

KEP ne işe yarar?

Kayıtlı Elektronik Posta yani kısaca KEP bir elektronik iletinin pek çok açıdan doğrulanmasını ve ilave bilgiler ile desteklenmesini sağlayan bir sistemdir. Bu çerçevede standart elektronik posta ile verilen hizmetlere ilave olarak aşağıdaki özellikleri taşır. Bunlar:

  • Elektronik iletinin alıcıya ulaşıp ulaşmadığı bilgisi bulunur.
  • Söz konusu iletinin alıcı tarafından okunup okunmadığı bilgisi mevcuttur.
  • İletiyi gönderdiği görünen göndericinin gerçekten o kişi olup olmadığı bilgisi standart iletilerde olmadığı halde KEP iletilerinde vardır.
  • Sistemin tarih ve saat damgası tüm iletilerde ortak olarak bulunduğundan zamanlama konusunda olması muhtemel ihtilaflar KEP gönderilerinde yaşanmaz.
  • İçeriklere yeniden erişip okumak mümkündür ancak üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmez.

KEP hesabı nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta yani KEP hesabı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcıları üzerinden alınabilen bir kullanıcı kaydıdır.  Kişi ya da kurum adına söz konusu hesaba sahip olunabilir ve her birinin kendine özgü prosedürleri olabilir. Bahse konu hizmet sağlayıcı kurum ve kuruluşlara ait bilgilere BTK internet sayfası üzerinden erişmek mümkündür.

KEP adresi nasıl alınır?

KEP adresi almak ve kayıtlı e-posta sistemine dahil olmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcı kuruluşa müracaat etmek gerekir. Buradan alınacak ve sisteme özel olan elektronik posta hesabı kayıtlı e-posta olarak kişi veya kuruma özel olarak hizmet verir. Diğer e posta uygulamalarından alınmış elektronik posta adresleri kayıtlı e posta adresi olarak kullanılamaz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?