Kapat

Leasing sözleşmesi nedir?

Araç, makine, yazılım ya da gayrimenkul gibi bir varlığın belirli bir süre boyunca kiralanması işlemi leasing nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Leasing kiracının varlığı kullanma hakkını geçici olarak kiraya veren bir anlaşma olarak değerlendirilir. Kiralama süresi boyunca kiracı varlığı kullanmak kında sahip olur. Aynı zamanda kiralamaya ilişkin koşulları yerine getirmekle yükümlüdür. 

05.06.2024

Leasing sözleşmesi nedir?

Araç, makine, yazılım ya da gayrimenkul gibi bir varlığın belirli bir süre boyunca kiralanması işlemi leasing nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Leasing kiracının varlığı kullanma hakkını geçici olarak kiraya veren bir anlaşma olarak değerlendirilir. Kiralama süresi boyunca kiracı varlığı kullanmak kında sahip olur. Aynı zamanda kiralamaya ilişkin koşulları yerine getirmekle yükümlüdür. 

Leasing Nedir?

Ekonomik literatürlerde sıklıkla kullanılan bir terim olan leasing, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu terim finansal kiralama olarak ele alınabilir. Mal sahibine kararlaştırılan süre boyunca tutarlı bir ödeme güvencesi verilmesini sağlayan leasing sözleşmesi pek çok açıdan önemlidir. Malı kiralayan ve mal sahibi olmak üzere iki taraflı bir sözleşme olan leasing sözleşmesi, her iki tarafında haklarını saklı tutar. Olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi adına önemli bir rol oynar.

 

Leasing sözleşmesinden faydalanmak için dikkat etmeniz gereken bazı etkenler bulunur. Buna bağlı olarak pek çok kişi tarafından araştırılan konuların arasında leasing nedir, nasıl alınır sorusu yer aldığını söylemek mümkündür. 

Leasing Nasıl Alınır?

Leasing sözleşmesinden yararlanmak pek çok açıdan avantajlıdır. Bunun için izlemeniz gereken bir yol bulunur. Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Hangi tür varlık kiralamak istediğiniz, kiralama işleminin süresi gibi faktörler bu süreçte belirlenmelidir. Bununla birlikte ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekir. 

 

Daha sonra kiralama için firmaları araştırmalısınız. Firmalar arasından teklif alabilirsiniz. Sizin için en makul teklifi veren firmaya başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken sunmanız gereken belgeler arasında:

  • Kimlik belgesi, 
  • Şirket sicil kaydı ya da vergi numarası, 
  • Gelirinizi kanıtlamanız için gelir belgesi, 
  • Şirketinizce finansal durumunu gösteren belgeler bulunur. 

 

Belgeleri sunduktan ve başvuru yaptıktan sonra sözleşmeyi imzalamanız gerekir. Sözleşmeyi imzalarken belirtilen koşulları ve ödeme planını dikkatlice incelemelisiniz. Olası bir hata ya da kafa karışıklığı yaşarsanız mutlaka danışmalısınız. 

 

Bu aşamaları tamamladıktan sonra leasing sözleşmesine sahip olursunuz. Böylelikle varlığı alarak, kullanmaya başlayabilirsiniz!

 

Leasing Sistemi Nedir?

Belirli bir aracın kiralanması süreci leasing olarak değerlendirilir. Bu yöntem iki farklı şekilde gerçekleşebilir. İki farklı yöntem ile gerçekleşen bu süreç leasing sistemi nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. 

Makine, yazılım, gayrimenkul veya araç gibi herhangi bir varlığın kullanım hakkını belirli bir süre boyunca size geçiren sistem leasing sistemi olarak anılır. İki taraf arasında yapılan bir anlaşma olan leasing sözleşmesi, her iki tarafında herhangi bir problem ile karşılaşmasını engellemeye hedefler.

 

Finansal Leasing Nedir?

Leasing sistemlerinden ilki finansal leasingdir. Bu tür leasing sistemlerinde genellikle mülkiyet kiracıya aittir. Finansal leasing varlığı uzun vadeli olarak kiralamayı hedefler. Kiracının varlığını kullanarak gelir elde etmek için uygun veriyorum tamamdır. Kiracı leasing süresi kapsamında varlığın tamamını ya da büyük bir kısmına sahip olduğu için süre sonunda varlığı nominal değeri üzerinden satın alma şansı yakalar. Bu durum finansal leasing nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Araç (Operasyonel) Leasing Nedir?

Araç leasing nedir sorusuna sistemin bir başka türü olduğuna dair yanıt verilebilir. Bu tür operasyonel leasing olarak da değerlendirilebilir. 

Operasyonel kiralama olarak değerlendirilen bu yöntemde varlığın mülkiyeti varlığın sahibinde kalır. Kiracı varlığın yalnızca belirli bir süre boyunca kiralanmasını sağlar. Operasyonel bir yöntem olarak değerlendirilen çoğunlukla kısa ya da orta vadeli anlaşmalar için tercih edilen bu seçenek, işletmelerin kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça başarılıdır. Teknolojiyi güncellemek ya da belirli bir proje gereksinimlerini karşılamak adına ideal bir seçenek olduğu söylenebilir. 

 

Hem kiracılar hem de kiralayanlar için avantajlar sunan bir sistem olan leasing, varlığın satın almaktan daha sermaye gerektirir. Nakit akışını etkili bir şekilde yönetmeye yardımcıdır. Kiralama süresi boyunca varlığın bakımı ya da işletimi için kiralayan tarafından karşılanması gereken bir ödeme bulunmaz. Tüm bu etkenler kiracılar için önemli avantajlardır. Kiralayanlar için ise varlıklarını kiraya vererek düzenli gelir elde etme avantajı yaratır. Böylelikle varlıklar sürekli olarak yenilenir, güncel kalır. 

 

Leasing Sözleşmesi Neden Önemlidir?

Leasing sözleşmesinin önemli olmasını sağlayan birden fazla özelliği bulunur. Her iki tarafın haklarını, yükümlülüklerini ve koşullarını belirliyor. Leasing sözleşmesinin sağladığı avantajlar şu şekilde de listelenebilir:

  • Hukuki açıdan güvence sağlar. Kiralama süreci boyunca meydana gelebilecek problemlerin giderilmesi adına etkilidir. 
  • Finansal yükümlülüklerin başarılı ve usulüne uygun şekilde düzenlenmesini sağlar. Kiracı süre boyunca ödemesi gereken kira bedeli ve diğer finansal yükümlülükler hakkında bilgi edinmiş olur. 
  • Varlığın kullanımı konusunda belirleyicidir. Kurallar ve kısıtlamalar leasing sözleşmesi sayesinde resmi hale gelir. 
  • Leasing sözleşmesi taraflar arasındaki ilişkinin daha başarılı ve resmi şekilde tanımlanmasını sağlar. Bu durum taraflar arası hak kaybı ya da istenmeyen durumların meydana gelmesini engeller. 

 

Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda leasing sözleşmesinin önemli olmasını sağlayan pek çok özelliğe sahip olduğunu söylemek gerekir. 

 

Leasing Şirketi Nedir?

Son yılların finansal kiralama konusunda en çok araştırılan konular arasında leasing şirketi nedir sorusu geliyor. Leasing sözleşmeleri gerçekleştirmek üzerine faaliyet gösteren faaliyet gösteren şirketler leasing şirketi olarak anılıyor. Bu şirketler çoğunlukla çeşitli varlıkları kiralamak suretiyle gelir elde etme amacı güderler. Temel iş modeli varlıkları satın almak ve kiralamaktır. Bu sayede kiralama süresi boyunca kiracıdan gelir elde ederler. Farklı sistemler ile çalışan leasing şirketleri, herhangi bir varlık kiralamak isteyenler adına avantajlı bir hizmet sunarlar. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?