Kapat

Mail order nedir?

Günümüzde alışverişlerde kullanılan pek çok farklı ödeme yöntemi vardır. Bu ödeme yöntemlerinden biri olan mail order’ın ne olduğunu merak ediyorsanız “mail order nedir?” sorusunu soruyor olabilirsiniz.

14.07.2023

Mail order nedir?

Günümüzde alışverişlerde kullanılan pek çok farklı ödeme yöntemi vardır. Bu ödeme yöntemlerinden biri olan mail order’ın ne olduğunu merak ediyorsanız “mail order nedir?” sorusunu soruyor olabilirsiniz. Posta havalesi olarak da bilinen mail order adlı ödeme yönteminin ne olduğu hakkında birçok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Alışveriş yaparken alıcıların dikkat ettiği konulardan biri ödeme yöntemleridir. Kredi veya banka kartlarının yanı sıra çek, mobil ödeme ya da nakit gibi yöntemler ödeme yapmak için sıklıkla kullanılır. Bu tür ödeme yöntemlerinin yanı sıra kimi zaman mail order seçeneği de tercih edilir.

Peki, mail order nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır? Alışverişlerde bu ödeme yönteminin kullanılması ne kadar güvenlidir? Mail order’ın ödeme yaparken avantaj ve dezavantajları nelerdir? Gelin bu konuları temel hatlarıyla inceleyelim.

Mail order nedir, ne işe yarar?

Alışverişlerde diğer ödeme yöntemlerine bir alternatif olarak mail order tercih edilebilir. Alıcılara ödeme konusunda ekstra bir seçenek sunan bu metot ile ödemeler kolayca gerçekleştirilebilir. Ancak bu yöntemi kullanmadan önce “mail order nedir?” sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Temel olarak, bir diğer adı posta havalesi olan bu ödeme yöntemi, kart bilgilerinin POS cihazına elle girilmesiyle uygulanır. POS cihazı ve alışverişte kullanılacak kredi kartı aynı anda yan yana bulunmadıklarında bu yöntemden yararlanılabilir.

Bu metot bazı gerekli durumlarda alternatif bir ödeme yöntemi görevi görür. Alıcının mağazada olmaması veya alıcının kredi kartını yanında bulundurmaması bu durumlara örnektir. Ayrıca POS cihazında oluşan çeşitli arızalar durumunda da bu yöntem kullanılabilir.

“Mail order” terimi, bahsettiğimiz bu ödeme yönteminin yanı sıra, “postayla alışveriş” olarak adlandırılan alışveriş metodu için de kullanılır. Bu metotla gerçekleştirilen alışverişler mağazaya gitmeden; posta, telefon, mobil uygulama gibi aracıların kullanımıyla yapılır.

Mail order nasıl yapılır?

Kullanışlı ve pratik bir ödeme yöntemi alternatifi olması nedeniyle alışverişlerde postayla havale seçeneğinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Kredi kartınızın yanınızda olmadığı durumlarda veya mağazaya gitmek istemediğiniz zaman bu yöntem kolaylık sağlayabilir.

Öncelikle mail order ödeme yönteminden yararlanmak için alışveriş yaptığınız mağazanın bu seçeneği sunup sunmadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca postayla havale yöntemiyle alışveriş yapmak için kredi kartınızın bu ödeme yöntemine açık olması gereklidir.

Postayla havale ödeme yöntemiyle alışveriş yapmak için bu işleme yönelik bir form doldurulması gerekir. Bu formu doldururken kişinin kart bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girilir. Bunun yanı sıra formda doldurulması gereken ödeme günü ve ödemenin miktarı gibi alanlar mevcuttur. Form alıcı tarafından bizzat doldurulabileceği gibi mail order ile ödeme telefon üzerinden de yapılabilir.

Mail order ile alışveriş yapmak güvenli mi?

Bu ödeme yöntemiyle ilgili merak edilen konulardan biri güvenli olup olmadığıdır. Postayla havale yönteminde alıcının kart bilgileri satıcıya verilmektedir. Aynı zamanda satıcıya verilen kart bilgilerinin üçüncü şahıslara ulaşma ihtimali de mevcuttur.

Dolayısıyla postayla havale metodunun kullanımı güvenlik açısından riskli olabilir. Alıcı bu yöntemi kullanacağı firma konusunda güvenli bir seçeneği tercih etmelidir. Satıcı ise postayla havale yöntemi ile ödeme alırken müşteri bilgilerini dikkatlice saklamalıdır.

Mail order avantaj ve dezavantajları

Postayla havale yöntemiyle ilgili olarak “mail order nedir?” sorusunu temel hatlarıyla cevapladık. Ayrıca bu metodun nasıl kullanıldığından kısaca bahsettik. Peki bu yöntemin bazı avantaj ve dezavantajları nelerdir? Postayla havale seçeneğini kullanmadan önce bilmek isteyebileceğiniz bu kriterleri iki ayrı listede inceleyelim.

Mail order avantajları:

  • Alıcının ödeme yapmak için mağazada fiziksel olarak bulunması gerekmez.
  • Ödeme yapılacağı zaman alıcının kartını yanında bulundurmuyor olması bu yöntemle sorun teşkil etmez.
  • POS cihazındaki birtakım sorunlara bağlı olarak kart okunmadığı takdirde bu yöntem kullanılabilir.

Mail order dezavantajları:

  • Kart bilgilerinin satıcıya sağlanması güvenlik açısından risk teşkil edebilir.
  • Postayla havale formunun doldurulması zaman alıcı bir işlem olabilir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?