Kapat

Ön Muhasebe nedir, nasıl yapılır?

Şirketlerin tüm mali süreçlerinde muhasebe bölümünün etkin bir rolü bulunur. Gelir-gider takibi, personel giderleri, çek ve senetler, stoklar ve cari açıklar muhasebe birimi tarafından detaylı raporlanarak ve kayıt altına alınarak şirketin mali bilançosu hesaplanır.

25.07.2022

Ön Muhasebe nedir, nasıl yapılır?

Şirketlerin tüm mali süreçlerinde muhasebe bölümünün etkin bir rolü bulunur. Gelir-gider takibi, personel giderleri, çek ve senetler, stoklar ve cari açıklar muhasebe birimi tarafından detaylı raporlanarak ve kayıt altına alınarak şirketin mali bilançosu hesaplanır. Ön muhasebe ise işletmelerin nakit paraları, banka hesapları, çekleri ve senetleri ile ilgili temel kayıtları ve burada yaşanan akışı takip eder. Ön muhasebe için kısacası muhasebeye ön hazırlık denilebilir. Öyleyse ön muhasebe ne iş yapar, ön muhasebe nasıl tutulur ve kullanım avantajları nelerdir? sorularına yanıt verilebilir. 

Ön muhasebe nasıl yapılır?

Büyük ve küçük tüm işletmeler ön muhasebeyi kullanabilirler. Daha küçük işletmeler için Excel ve bir deftere kayıt tutulabilirken büyük işletmeler için olası hataları sıfıra indirmek adına ön muhasebe programı kullanılabilir. Temel olarak bakıldığında ön muhasebe 3 şekilde yapılır:

1. Defter tutarak ön muhasebe yapmak: Çoğu zaman küçük işletmeler tarafından tutulan bu defterde tüm girdi ve çıktılar tek tek yazılır. Bu defterde hata payı yüksek olduğundan ve tüm detaylar yazılamadığından çok önerilmez.

2. Excel dosyası hazırlamak: Görece daha pratik olan Excel'de oluşturduğunuz tablolarda tüm mali süreçlerin ön hazırlıklarını yapabilirsiniz. Yine de yapacağınız hatalı rakam girişleri tüm verilen yanlış çıkmasına yol açabilir.

3. Muhasebe programı kullanmak: Günümüzde orta ve büyük ölçekli işletmelerin hemen hemen tamamı muhasebe programlarını kullanır. Böylelikle şirketlerin tüm cari hesapları, gelir ve gider durumu kayıt altına alınır. 

Ön muhasebe ne iş yapar?

Ön muhasebe şirketin mali konulardaki tüm kalemlerini takip eder ve bununla ilgili gerekli kayıtları tutar. "Ön muhasebe ne iş yapar?" sorusunun cevabı ise şöyledir;

1. İşletmelerin  sahip olduğu malların stok takibini yapar.

2. İşletme çalışanlarının aylık gelir ve gider takibini yapar.

3. Nakit paranın takibini yapar.

4. Tedarikçi ve müşterilerle ilgili alacak ve borçları yani cari kaynakları kontrol eder.

5. İşletmelerin banka hesaplarıyla ilgili işlemleri takip eder. 

6. İşletmelerin çek ya da senetle yaptığı işlemlerin kaydını tutar.

7. Alım ve satım işlemleri sırasında yapılan işlemlerin faturalandırılması, belgelenmesi ve saklanması süreçlerini yürütür.

Ön muhasebe programı kullanmanın avantajları

Ön muhasebe programı kullanmanın işletmelere zaman tasarrufu sağladığı gibi gelir ve gider dengesini kontrol ederek şirketin karlılık durumu, vergi borcu olup olmadığı ve müşteri ödemeleri ve alacaklarıyla ilgili bilgiler erişmenizi sağlar. Ön muhasebe programı kullanmanın avantajlarını şöyle açıklayabiliriz;

1. Bulut tabanlı olması sayesinde istediğiniz yerden erişim imkanı sağlar: Bulut depolama sistemi sayesinde Excel, defter ve diğer kayıtlara ihtiyaç duymadan ister mobil cihazınızdan isterseniz de bilgisayarınızdan tüm verilere erişebilirsiniz.

2. Doküman yönetimi ile istediğiniz belgeye ulaşabilirsiniz: Ön muhasebe programları ihtiyaç duyduğunuz tüm belgelere online olarak erişim ve inceleme imkanı sunar. Böylelikle belgeleri müşteri ya da ilgili kurumlara acil göndermeniz gerektiğinde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

3. CRM programı özelliği sayesinde müşterilerle iletişim güçlenir: Sanılanın aksine ön muhasebe programlarında sadece finansal süreçlere odaklanan programlar bulunmaz. CRM programı özelliği sayesinde müşterilerinizle ilgili mali kayıtları, müşteri profillerinizi  kolayca tutmanızı ve böylelikle müşterilerinizle sorunsuz bir ilişki yaşamanızı sağlar. 

4. Güvenli bir depolama sistemi sunar: Bulut sistemde depolanan belgeleriniz güvenli şifrelerle saklandığı için üçüncü kişilerin eline geçme gibi bir durum söz konusu olmaz.

5. Zamandan tasarruf ederek verimliliği artırabilirsiniz: Geleneksel yöntemlerle tutulan kayıtların aksine ön muhasebe programlarında hatasız kayıtlarla zamandan tasarruf etmenin yanında mali olarak karşılaşacağınız sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Vergi borcu yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

Şirketler özellikle ön muhasebe programları ile temel gelir ve gider dengesini rahatlıkla görebilirler. Ön muhasebeden alınan bilgiler muhasebe bölümünde detaylı incelendikten sonra tüm mali yükümlülükler ortaya çıkar. Peki şirketler ödemesi gereken vergi borçlarını nasıl yapılandırır?

Öncelikle Gelir Dairesi Başkanlığı sitesine girilir. Daha sonra İnternet Vergi Dairesi ekranından istenen tüm bilgiler girilerek vergi borcuna ait detaylara ulaşılır. Açılan ekranda vergi borcu yapılandırmak için doldurulması gerekli olan form doldurulur. Yapılandırılmak istenen borç ve bağlı olduğunuz vergi dairesindeki il seçilir. En son işlem onayı için "Evet" butonuna basılarak yapılandırma tamamlanır. Devletin ilan ettiği sürelerde yapılandırılmış verginin borçları ödenir. 

Logo muhasebe programları ile finansal işlemlerinizi güvence altına alın

Logo muhasebe programları ile sizlerde küçük ve büyük ölçekli işletmelerinizin tüm mali süreçlerini kayıt altına alabilirsiniz. Logo muhasebe programları bilgisayar destekli olup ek paketlerle zenginleştirilmiş bir içerik sunar. ERP yazılımları, mali müşavir muhasebe programları ve çeşitli modüller içeren muhasebe programları tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeter.  Siz de dijitalleşen bu dünyada mali işlemlerinizi güvenli, sorunsuz ve tek elden yürütmek için Logo muhasebe programlarını kullanabilirsiniz.  

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?