Kapat

Patent nedir? Patent sorgulama nasıl yapılır?

Patent, buluş sahibinin belirli bir zaman sürecinde üretme, kullanma, satma, pazarlama ya da ithal etme gibi belirli hakların sahip olduğunu gösteren resmi bir belge olarak bilinir.

23.06.2022

Patent nedir? Patent sorgulama nasıl yapılır?

Tasarlanan özgün ve yaratıcı fikri hayata geçirmeden önce, o fikrin veya buluşun patentini almak oldukça önemlidir. Bu şekilde patenti alınan herhangi bir buluş ya da fikri istenen şekilde kullanma hakkına sahip olunur. Fakat patent alınırken de dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunur. Uygulanması gereken bir takım prosedürler vardır. Bu noktada öncelikle patent nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir.

 

Patent, buluş sahibinin belirli bir zaman sürecinde üretme, kullanma, satma, pazarlama ya da ithal etme gibi belirli hakların sahip olduğunu gösteren resmi bir belge olarak bilinir. Aynı zamanda hem teknik hem de bilimsel bir buluşu kullanma hakkına sahip olan kişiyi de gösteren bir belgedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınır. Patent vermeye yetkili olan bu kurumlardan alınan patent belgesinin belirli bir geçerlilik süresi bulunur. Ancak belgeyi almak için fikir veya buluşun da bazı kriterlere uygun olması gerekir.

Patent sorgulama nasıl yapılır?

Patent için başvuru yaparken bir uzmandan yardım alınması önerilir. Başvuru dilekçesi ile birlikte bir patent uzmanına başvuru yapılabilir. Sonrasında patent sorgulama işlemi yapılır. Patent almak için başvurusu yapılan buluşun benzerlerinin olmaması en önemli faktördür. Bunun için de Türk Patent Enstitüsü resmi kayıtlarına öncelikli olarak bakılır. Aynı şekilde uluslararası patent platformlarından alınan veriler de incelenir. Ön inceleme sayesinde patenti alınacak buluş veya fikir, dünya çapında değerlendirilir ve yeni olup olmadığı tespit edilir.

 

Kişiler de patent başvurusu yapmadan önce buluş veya fikirlerinin patent için uygunluğunu araştırabilir. Buna dair belirli tespitlerde bulunabilir. Bu durum yine uzmanlar tarafından önerilir. Aynı zamanda başvuru sonucunda alınan patent belgesinin de belirli bir geçerlilik süresi bulunur. Patent belgesi, buluşun yer aldığı kategoriye ve alana göre 7 - 20 yıl boyunca geçerliliğini sürdürür. Bu süre dolduğu zaman patent belgesi için tekrar başvuru yapılabilir. Patent hakkının süresi böylece uzatılabilir.

Türk patent ile uluslararası patent sorgulama nereden yapılır?

Patent tescili yapılmadan önce uluslararası patent sorgulama işleminin yapılması gerekir. Uluslararası, patent veya faydalı bir model başvurusu, hangi ülke için yapılırsa o ülkeye ait olarak sayılır ve koruma altına alınır. Türkiye’de yapılan patent başvuruları, istendiği zaman Paris Sözleşmesi kapsamında değerlendirilerek taraf ülkelerde de geçerlilik kazanır. Böylece istenen ülkede yapılacak patent başvurusu, Türkiye’deki ilk başvuru tarihinden başlayarak geçerlilik kazanır.

 

Teknik buluş veya fikirlerle ilgili olarak Türk Patent; patent veri tabanında veya uluslararası portalların veri tabanında yapılan sorgulamaya denir. Ticari faaliyetlerin, ürünlerin ve hizmetlerin adı olarak belirlenen marka sorgulama ise ilgili sayfadan yapılır. Ek olarak ürünlerin yalnızca estetik görünümünü koruyan endüstriyel tasarım tescilleri de tasarım sorgulama sayfalarından yapılır. Genel olarak marka patent sorgulama, teknik buluşlar için patent sorgulama, dış estetik görünümler için de endüstriyel tasarım sorgulamaları yapılır.

Patent nasıl alınır?

Herhangi bir fikir veya buluş için patent almak hem maddi açıdan hem de zaman açısından tasarruf edilmesini sağlar. Aynı zamanda buluş için patent almak, hak kaybına maruz kalmamak açısından da büyük önem arz eder. Patent alırken öncelikle yeni olduğu öne sürülen fikir veya buluş hakkında uzman birine müracaat etmek gerekir. Patent vekili tarafından yapılan araştırma ve inceleme sonrasında buluşun yeni olduğu tespit edilirse, ürün ile ilgili detaylı görseller ve belgeler teslim etmek gerekir.

 

Patent vekili tarafından buluş hakkında detaylı bir tarifname yazılır. Ardından buluş hakkında ihtiyaç duyulan bir ekleme, çıkarma veya değiştirilmesi gereken detaylar olursa, talep olarak iletilir. Bir sonraki aşamada patent tarifnamesine, patent vekili tarafından son şekiller verilir. Türk Patent Enstitüsüne patent başvurusu yapılır.

 

Patent başvurusu için hazırlanan patent tarifnamesine ek olarak başvuru ücreti dekontu ve dilekçe yazılması şarttır. Verilen başvuru numarası ile birlikte 15 ay içinde araştırma ücretinin ödenmesi istenir. Araştırma bitiminden sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvuru sahibine araştırma sonucuna dair rapor iletilir. Raporun olumlu olması durumunda gerekli ücretler ödenir ve patent alınır. Olumsuz değerlendirilmesi durumunda talep edilen düzeltmeler yapılır, ardından tekrar başvuru yapılabilir. Böylece tekrar patent alma ihtimali yükselir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?