Kapat

Proforma fatura nedir, nasıl kesilir?

Proforma fatura, ticari hayatta yaygın olarak kullanılan fatura türlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu fatura, geleceğe yönelik kesilir. Yani bir nevi ön faturadır. Bu faturanın kanunlar önünde herhangi bir geçerliliği yoktur.

25.05.2022

Proforma fatura nedir, nasıl kesilir?

Proforma fatura, ticari hayatta yaygın olarak kullanılan fatura türlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu fatura, geleceğe yönelik kesilir. Yani bir nevi ön faturadır. Bu faturanın kanunlar önünde herhangi bir geçerliliği yoktur. Proforma fatura kesildiğinde, karşılığında herhangi bir mal ya da hizmet verilmez ya da alınmaz. Bahse konu fatura, daha çok ihracat-ithalat süreçlerinde takip edilen dış ticaret işlemlerinde kullanılır.

 

Proforma fatura, normal faturalar gibi olmazsa olmaz bir fatura türü olmamasına rağmen, alıcı ve satıcının işini çok daha hızlı ve profesyonel şekilde yürütmesini sağlar. Bu fatura türünün ne olduğu ve nasıl kesildiği ile ilgili ayrıntılı bilgiyi, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Proforma fatura nasıl kesilir?

 

Proforma fatura, maliye açısından herhangi bir hüküm doğurmayan bir fatura türüdür. Bu fatura, alıcı ve satıcının ticari işlem yapmadan önce ön hazırlık kapsamında yapılan bir teklif niteliğindedir. Alıcı, bu faturada yazan bedeli baz alarak yapacağı ticari faaliyete yön verir. Faturada birçok detay yer alır. Bu kapsamda faturada bulunan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Faturanın kesildiği tarih
  • Faturanın kesildiği malın türü
  • Malın hacim bazında tutarı
  • Malın fiyatı
  • Talep edilmesi halinde malın döviz cinsinden fiyatı
  • Bedelin ödenme şekli
  • Yüklenme tarihi
  • Malın nakliye özellikleri

 

Yukarıdaki bilgilere ek olarak proforma faturanın üzerinde alıcı ve satıcı bilgileri de yer almalıdır. Kesilen bu fatura baz alınarak alıcı, ticari faaliyetini satıcı ile gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine karar verir. Alıcı tarafından satıcının belirttiği hususların cazip gelmesi durumunda mal ve hizmet alımına başlanabilir.

 

Proforma fatura örneği

Ticaret hayatında faaliyet gösteren kişiler, birçok satış yöntemi ile karşı karşıya kalırlar. Alıcı ve satıcılar, yapacakları ticari faaliyetlerde işin çok daha hızlı şekilde yürümesini sağlamak maksadıyla bir kısım belgeler düzenlemek durumunda kalabilirler. Proforma fatura da özellikle ithalat ve ihracat süreçlerinde kesilen bir fatura örneğidir. Bahse konu fatura, bir ürün ya da hizmetin hangi bedelle ve ne şartlarla satılacağının karşı tarafa teklif edildiği bir mektup niteliğindedir.

 

Proforma faturanın normal fatura türlerinden ayrılması için üzerinde mutlaka "proforma faturadır" ibaresinin bulunması gerekir. Bu fatura türü için özel olarak fatura belgesi baskısı yapılabileceği gibi direkt olarak antetli kağıt üzerine de fatura işlemi yapılabilir. Klasik bir proforma fatura örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Excelde proforma fatura nasıl hazırlanır?

Yukarıda da değindiğimiz gibi proforma fatura hazırlamanın herhangi bir formatı yoktur. Matbu fatura evrakları bastırılarak bu işlem yapılabileceği gibi sıradan bir kağıt ya da bilgisayar ortamında da fatura hazırlanabilir. Bu işlemin yapılacağı en pratik yöntem, office excel programını kullanmaktır. Çizelge oluşturmak ve tablo yapmak için özel olarak hazırlanmış olan bu programda proforma faturanızı kısa süre içerisinde hazırlayabilirsiniz.

 

Excel programında proforma fatura hazırlanırken faturada bulunması gereken bilgiler satır satır yazılmalıdır. Bunun yanında programın formül yazma imkânından da istifade ile KDV ve toplam bedel hesaplama gibi işlemleri çok daha pratik şekilde yapabilirsiniz. Tablonun belli satırlarına veri girişini gerçekleştirdiğinizde vergi ya da toplam değer gibi tüm detaylar program tarafından otomatik olarak doldurulacaktır. Hazırlanan proforma fatura, çıktısı alınarak taraflara imzalatılmalıdır. Aksi durumda bilgisayar ortamında gönderilen faturalar bir anlam ifade etmez.

 

Proforma fatura, resmi kurumlarda planlanan gezi ya da işlemler için alınacak ön ödeme için de hazırlanır. Bu şekilde ihtiyaç duyulan faturalar için de klasik proforma fatura ya da excel programından istifade edilebilir. GİB e-Arşiv fatura konusunda da detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?