Kapat

Puantaj nedir?

Çoğunlukla işyerlerinde çalışanların çalışma saatlerini, mesai sürelerini ve izinlerini kaydetmek amacı ile kullanılan belge ya da sistem puantaj nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Puantaj sistemi çalışanların çalışma sürelerini doğru bir şekilde kayıt altında tutmak adına önemlidir. Bu sistem sayesinde ücret hesaplamalı hatasız ve daha pratik şekilde gerçekleşir. 

13.06.2024

Puantaj nedir?

Çoğunlukla işyerlerinde çalışanların çalışma saatlerini, mesai sürelerini ve izinlerini kaydetmek amacı ile kullanılan belge ya da sistem puantaj nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Puantaj sistemi çalışanların çalışma sürelerini doğru bir şekilde kayıt altında tutmak adına önemlidir. Bu sistem sayesinde ücret hesaplamalı hatasız ve daha pratik şekilde gerçekleşir. 

Puantaj Sisteminin Bileşenleri Nelerdir?

Puantaj sisteminin kendine ait farklı bileşenleri bulunur. Bunlar şu şekilde listelenebilir:

 • Çalışma saatleri: Puantaj sistemi içerisinde bulunan ilk bileşen çalışma saatleridir. Çalışanların günlük işe başlama ve işten çıkma saatleri bu sistem aracılığıyla kayıt altında tutulur. 
 • Fazla mesai: Mesailer puantaj sistemi içerisinde yer alan en önemli faktördür. Sistem çalışanların normal çalışma saatleri üzerinde çalıştıkları süreyi hesap eder ve ödemeyi buna göre gerçekleştirme sağlar. 
 • İzin günleri: İzin günleri ya da devamsızlık çalışanların iş yerinde bulunmadıkları günler ya da saatler olarak değerlendirilir. Maaş hesaplaması esnasında önemli bir rol oynayan izin günleri puantaj sisteminin önemli bir bileşenidir. 
 • Ücret hesaplaması: Puantaj sistemine dahil olan en önemli bileşenlerden biri ücret hesaplamasıdır. Çalışma saatleri ya da fazla mesai gibi verilerin kullanılması ile hesaplanan ücret, maaş olarak değerlendirilir. 

 

Puantaj sistemi hem manuel hem de dijital sistemler ile kullanılabilir. Model işletmelerin büyük bir çoğunluğu dijital sistemleri tercih eder. Dijital puantaj sistemleri veri girişi ve analizi konusunda hatasız olmaları sebebiyle ilgi görürler. Puantaj sistemleri iş verenlerin ve çalışanların haklarını korur. İşgücü verimliliği izlenmesi ve doğru ücret hesaplaması yapılması konusunda önemli bir rol oynar.  

 

Puantaj Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Puantaj cetveli nedir sorusuna çalışanın maaş hesaplaması esnasında dikkat edilen etkenleri kayıt altında tutan bir cetvel ya da sistem olduğuna dair yanıt verilebilir. Puantaj sisteminin uzun vadede sağladığı çok sayıda avantaj bulunur. Bu avantajlar şu şekilde listelenebilir:

 • Doğru ücret hesaplaması: Çalışan bağlılığı ve verimliliği için dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri ücret hesaplamalarının doğru şekilde yapılmasıdır. Ücret hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken farklı etkenler bulunur. Bu etkenler hakkında bilgi sahibi olmak dolayısıyla ücret hesaplaması yaparken herhangi bir yanlışlık gerçekleştirmemek puantaj sisteminin sağladığı en önemli avantajıdır. 
 • Performans takibi ve verimlilik: İşletmenin daha yüksek kazançlar elde etmesi için performans takibi yapılması önemlidir. Performans takibi verimliliğin artması konusunda önemli bir rol oynar. Bu açıdan değerlendirildiğinde puantaj sisteminin en önemli avantajlarından birinin verimlilik konusunda maksimizasyon sağlaması olduğu söylenebilir. Verimlilik analizleri puantaj sistemi sayesinde kolaylıkla gerçekleşir. 
 • Yasal uyum: Puantaj usulü çalışma nedir sorusuna çalışma hayatı boyunca dikkat edilmesi gereken etkenlerin kayıt altında tutulduğu bir sistem olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. Buna bağlı olarak bu sistemin getirdiği çok sayıda avantaj olduğunu söylemek gerekir. En önemli avantajlarından biri ise yasal uyum sağlamasıdır. Kayıtlar iş Kanunu ve diğer ilgili mevzuatlar gereğince tutulur. İşverenin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi adına en önemli rollerden birini puantaj sisteminin oynadığını söylemek mümkündür. 
 • İzin takibi ve yönetimi: Puantaj sisteminin sağladığı en önemli avantajlardan biri izin takibi yapabilmektir. Çalışanların izin talepleri ve izin durumlarını daha başarılı bir şekilde yönetmek dolayısıyla iş planlaması konusunda etkili olmak adına puantaj sisteminin önemli bir rol oynadığını söylemek gerekir. 
 • Mesai kontrolü: Çalışanların fazla mesai durumlarını takip edilmesi ve kontrol altında tutulması ücret hesabı yapılırken en önemli etkenlerden biridir. Puantaj sisteminin sağladığı önemli bir avantaj olan mesai kontrolü, mesai saatlerinin başarılı bir şekilde analiz edilmesini sağlar.
 • Hataların minimize edilmesi: Çalışan puantaj cetveli dijital şekilde gerçekleştirebilen bir yöntemdir. Bu durum olası hataların önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Manuel hatalar ya da yanlış hesaplamalar puantaj sayesinde giderilebilir. 
 • İş gücü planlaması: İşletmelerin yaşadıkları en büyük problemlerden biri iş gücü planlaması esnasında zorlanmalarıdır. İlerleyen süreçte meydana gelebilecek işgücü ihtiyaçlarının tahmin edilmesi ve planlanması verimi arttırır. Bu durum ise yalnızca puantaj sistemi ile mümkündür. 
 • Analiz ve raporlama: Personel puantaj nedir sorusuna bir çalışanın verimini çeşitli şekillerde ele alan bir sistem olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. Bu sistem analizi ve raporlama gibi farklı yöntemleri içerir. Dolayısıyla işverenin işçileri hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmalarını sağlar. Bu durumda sistemi sana da önemli bir avantaj olarak ele alınır.
 • Otomasyon ve entegrasyon: Puantaj sistemi sayesinde otomasyon sağlanır. Aylık puantaj nedir gibi sorulara yanıt olarak verilebilecek bu sistem, kontrol altında tutulması gereken belgelerin otomasyona sahip olmasını sağlar. Bordo yazılımları ile entegre edilen sistemler, veri girişini bir işlem süreçlerini pratik ve otomatik hale getirir. Bu gibi durumların sağladığı sayısız avantaj olduğu söylenebilir. 

Aylık ve Haftalık Puantaj ile İtibarınızı Arttırın

Dolayısıyla aylık veya haftalık puantaj gibi farklı şekillerde ele alınan bu sistem oldukça avantajlıdır. Puantaj sisteminin kullanılması işletmelerin itibarının da artmasını sağlar. Gününde yapılan ödemeler işçi verimliliği adına önemlidir. Puantaj sisteminin sağladığı en önemli avantajlardan biri ödemeler konusunda herhangi bir problemle karşılaşılmıyor olmaktır. Böylelikle işçiler daha büyük bir bağlılık duyarlar. Bununla birlikte verimli ve yetenekli işçi nüfusunu artırmak konusunda da bu durumun önemli bir avantaj sağladığını söylemek mümkündür. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda puantaj sisteminin hem işçiler hem de iş verenler adına etkili daha avantajlı bir yöntem olduğu söylenmelidir. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?