Kapat

Şahıs ödemeleri nedir?

Şahıs ödemeleri genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışanlara ödediği bir destek olarak özetlenebilir. Bununla beraber şahıs ödemelerinden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. SGK şahıs ödemeleri eğitim, konut ve yol, maaş, sağlık ve diğer olmak üzere beş farklı kategoriye ayrılır. Kategorilerde belirlenen şartları sağlayan kişiler şahıs ödemeleri alabilir.

03.05.2024

Şahıs ödemeleri nedir?

Şahıs ödemeleri genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışanlara ödediği bir destek olarak özetlenebilir. Bununla beraber şahıs ödemelerinden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. SGK şahıs ödemeleri eğitim, konut ve yol, maaş, sağlık ve diğer olmak üzere beş farklı kategoriye ayrılır. Kategorilerde belirlenen şartları sağlayan kişiler şahıs ödemeleri alabilir.

Eğitim desteği, çalışanların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Konut ve yol şahıs ödemeleri ise isminden de anlaşılabileceği gibi çalışanların ulaşım ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir. Maaş desteği, şartları sağlayan çalışanların düzenli gelirlerini artırmayı amaçlar. Sağlık desteği ise çalışanların sağlık harcamalarına katkı sağlamayı hedefler. Diğer destekler ise çeşitli özel durumlarla tanımlanır.

Şahıs ödemeleri alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Örneğin, her SGK çalışanı eğitim desteğinden yararlanamaz. Genellikle şartlar gelir düzeyi, çalışma koşulları ya da aile durumu gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Ayrıca şahıs ödemeleri almak için kişilerin başvurması gerekir. SGK, başvuruda bulunmayan kişilere şahıs ödemeleri vermez. Eğer şartları sağlıyorsanız şahıs ödemeleri almak için SGK’ya başvurabilirsiniz.

Şahıs ödemelerinin tanımı ve kapsamı

“Şahıs ödemeleri nedir?” sorusuna genel olarak SGK’nın belirli kişilere yaptığı ek yardımlardır şeklinde cevap verilebilir. Şahıs ödemeleri işverenlere değil çalışanlara yapılır. Temelinde çalışanların belirli harcamaların destek olmak yatar. Ayrıca çalışanların sosyal güvencelerini artırmak amacıyla da şahıs ödemeleri gerçekleştirilir. Genel olarak çalışanların sosyal durumlarını iyileştirmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için şahıs ödemeleri yapılır.

Şahıs ödemelerinin özellikleri ve avantajları

Şahıs ödemelerinin en önemli özelliği, ihtiyaç sahibi olan çalışanlara ek destek sağlamasıdır. SGK şahıs ödemeleri işleyişi ve avantajları hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak isterseniz aşağıdaki maddeler fikir edinmenize yardımcı olabilir.

 • Şahıs ödemeleri çalışanların belirli ihtiyaçlarını karşılamak ya da yaşam standartlarını iyileştirmek amacıyla yapılır. Örneğin, şahıs ödemeleri çalışanların sağlık masraflarına destek olabilir.
 • Şahıs ödemelerinden yararlanabilmek için çalışanların sigortalı olması gerekir. Sigortasız bir şekilde çalışan kişilerin şahıs ödemesi alması söz konusu değildir. Bu kural, çalışanların da sigortasız bir şekilde çalıştırılmasının önünü geçmeyi amaçlar. Böylece çalışanlara haklarını koruma noktasında teşvikte bulunur.
 • Çalışanlar, şahıs ödemeleri sayesinde bazı giderlerinin iadesini alabilir. Örneğin, reçeteli ilaçlar alındığında yapılan ödemenin bir kısmı iade edilebilir.
 • Şahıs ödemeleri, şartları sağlayan çalışanların hayat standartlarını iyileştirebilir. Konut, eğitim ya da sağlık gibi alanlarda daha iyi şartlar elde etmelerini sağlayabilir.
 • Şahıs ödemeleri ile çalışan kişilerin alım gücü artar. Alım gücünün artması da genel olarak ekonominin canlanmasına neden olabilir.
 • Şahıs ödemeleri, düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi çalışanların yaşam standartlarını iyileştirerek sosyal eşitsizliğin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Şahıs ödemeleri şartları her yıl güncellenir. Bundan dolayı SGK’nın sayfasını takip ederek uyumluluk şartlarınızı dikkatlice incelemelisiniz.
 • SGK desteğinden yararlanabilmek için belgelerinizin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Belgeler eksik olduğunda ya da çeşitli hatalar tespit edildiğinde ödeme yapılmayacağını bilmelisiniz.

SGK şahıs ödemeleri çalışanların çeşitli durumlarda destek almasını, sosyal eşitsizliğin azaltılmasını ve çalışanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını destekler. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde doldurarak başvura yapabilir, şartları sağlarsanız şahıs ödemeleri almaya başlayabilirsiniz.

Şahıs ödemeleri türleri ve işleyişi

Şahıs ödemeleri için herkes başvuruda bulunabilse de sadece belirli şartları sağlayan kişiler ödeme kapsamına girebilir. SGK tarafından yapılan incelemeler sonucunda ödeme yapılacak kişiler belirlenir ve süreç başlatılır. Şahıs ödemeleri işleyişi nasıldır? gibi sorularınızın cevaplarına ulaşmak için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca şahıs ödemeleri türleri ve çeşitlerinin detaylarına da aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz.

 • Eğitim türündeki şahıs ödemelerinden yararlanabilmek için öğretim hayatınızın devam etmesi gerekir. Ayrıca eğitim desteği alacak olan kişinin ya da çocuklarının ilköğretim için 18, ortaöğretim için 20 ve yükseköğretim için 25 yaşını aşmamış olması gerekir. Bununla beraber bazı eğitim kurumları bu desteğin dışında kalır.
 • Konut ve yol türündeki şahıs ödemeleri de bazı şartlara bağlanır. Gündelik ya da yol ödemelerinde alacağı olan kişiler ya da işverenine emanette bulunup onun iadesini isteyen kişiler için bu şahıs ödemeleri yapılır.
 • Maaş türünde olan şahıs ödemeleri belirli şartlara tabiidir. Mahkeme kararı sonucunda emekli aylığı almaya hak kazanan kişilere şahıs ödemeleri yapılır. Ayrıca emekli maaşına bloke konulmuş ve ardından bu bloke ortadan kaldırılmışsa da ödeme yapılır.
 • Sağlık alanında şahıs ödemeleri daha geniş bir kapsama sahiptir. Emzirme parası alacak kişilerden diş ödemesi alacaklara, tıbbi malzeme/hasta bezi alacak çalışanlardan geçici iş göremezlik ödemesi alacaklara kadar geniş bir kapsama sahiptir.
 • Şahıs ödemeleri aynı zamanda Bağ-Kur tütün ödemesi alacak olanlar için de geçerlidir. Gaziler ve şehit yakınları, her yıl tütün ikramiyesi alır. Bu ikramiye, gazi maaşları kesildiği takdirde de ödenir.

Yukarıdaki türlerdeki şartları sağlayan kişiler şahıs ödemeleri almak için başvuruda bulunabilir. Böylece ek ödemeler alarak ekonomik açıdan rahatlayabilir, ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Şahıs ödemeleri nasıl yapılır ve takip edilir?

Şahıs ödemeleri nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız ilk önce başvurunuzu doğru bir şekilde yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Başvuru ve takibini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Şahıs ödemeleri alabilmek için başvuruda bulunmalısınız. Başvurularınısı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Örneğin, Genel Sağlık Sigortası için Şahıs Ödemeleri Online Başvuru sayfasına girerek T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girmeniz gerekir. Devam butonuna bastıktan sonra cep telefonunuza gelen onay kodunu girmeniz istenir. Sonrasında karşınıza gelen formdan bilgileri girmeniz gerekir. Başvuruyu kendiniz ya da başkası için yapabilirsiniz.
 • SGK’nın internet sitesi üzerinden başvurularınızı yaptıktan sonra e-Devlet’ten takibini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e-Devlet’e girdikten sonra arama bölümüne “Sosyal Güvenlik Kurumu/Şahıs Ödemeleri Sorgulama” yazmalısınız. Ardından başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra daha önce onaylanan, inceleme durumunda olan ya da reddedilen başvurularınızı görüntüleyebilirsiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?