Kapat

Ticaret sicil gazetesi (TTSG) nedir? Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama nasıl yapılır?

Ticaret Sicil Gazetesi, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından, özel gün ve tatiller dışında kalan her gün çıkarılan bir gazetedir.

24.06.2022

Ticaret sicil gazetesi (TTSG) nedir? Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama nasıl yapılır?

Ticaret ile ilgilenen ve uğraşan girişimler, resmi kurumlara bu konuda bildirimde bulunur. Bildirim yapıldığı andan itibaren o girişim, şirket kimliği kazanır. Bu vesileyle de birçok faaliyeti kayıt altında tutulur. Belirli özellikleri karşılayan işletme ve girişimlerin faaliyetlerine dair bildirimde bulunmanın haricinde bir sorumlulukları daha bulunur. O da kuruluş ya da şirketteki değişiklikleri ilgili kişilere duyurmaktır.

 

Tüm bu amaçlar için kullanılan mecra ise TTSG, yani Ticaret Sicil Gazetesi olarak bilinir. Yayın organı olarak bilinen mecra, gündelik hayatta sık duyulan gazete kelimesini barındırması sebebiyle bir takım sorunlara yol açar. Bu sorunlardan negatif açıdan etkilenmemek için Ticaret Sicil Gazetesi nedir, ne işe yarar ve sorgulama nasıl yapılır sorularına yanıt bulmak gerekir.

TTSG (Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi) nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından, özel gün ve tatiller dışında kalan her gün çıkarılan bir gazetedir. Merkezi Ankara’da bulunan gazeteye ilişkin bazı yasal düzenlemeler vardır. TOBB başkanı, bu gazetenin de sahibidir. 1957 yılından bugüne hizmet vermeye devam eden gazete, 2004 yılında bugünkü haline gelmiştir. Dijital veya matbu olarak edinilir. Abonelik sistemi bulunur. Aynı zamanda ilan veren kişilerin adresine posta yolu ile gönderilir. Ticaret sicil müdürlüklerine kaydedilmesi gereken işletmelerin kuruluşları ve yapısal değişiklikleri, ilan olarak gazete yer alır. Ayrıca kanunlar ve mahkeme kararlarına da yer verilir.

 

Ticaret Sicil Gazetesinde duyurulması için kullanılan belirli başlıklar ve konular şu şekildedir;

  • Şirket ve kuruluşların sözleşme değişiklikleri
  • Yeni şirketlerin kuruluşları ve bilgileri
  • Yönetim ve genel kurul kararları
  • Aktif çalışan şirketlerdeki yapısal değişiklikler
  • Şirketlerde isim değişikliği
  • İflas memurlarının düzenlediği ve hazırladığı iflas ve konkordato kararları
  • Diğer ticari ilanlar

TTSG’de yer alan ilanlar, ilgili kurumlar tarafından şirketlerin gerçekleştireceği belirli işlemler için talep edilir. Bu nedenle ilanlar, şirketlerin resmi durumunu belirten bir belge niteliği taşır. Kurumlar, ilanın bulunduğu gazetenin aslını veya sicil müdürlüklerinden ıslak imzalı, onaylanmış halleriyle kabul eder.

Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye Sicil Gazetesi sorgulama işlemi internet üzerinden yapılır. Ticaret Sicili gazetesi sorgulanabilir ve abone olarak görüntülenebilir. Sorgulama ve abonelik işlemleri TTSG’nin resmi sitesinden yapılabilir. Gazetenin ilk basımından başlayarak tüm veriler dijital ortamlarda muhafaza edilir. Tüm verilere ulaşmak oldukça kolaydır. Böylece elektronik ortamda istenen bilgiye ulaşım sağlanabilir. E-Devlet üzerinden Ticaret Sicil sorgulaması yaparak da istenen veriler görüntülenebilir. Elektronik gazete aboneliği de yapılabilir. Abonelik ücretleri yıllık olarak belirlenir.

Ticaret Sicil Gazetesi nasıl alınır?

Ticaret Sicil Gazetesi üyeliği abonelik sistemiyle gerçekleşir. Abonelik formunun doldurulması ve belirlenen ücretin yatırılması ile üyelik tamamlanır. Banka dekontunun bulunduğu e-posta TOBB’a iletilir ve ardından üyelik başlar. Günlük gazete ve veri aboneliği olarak iki tip üyelik ile karşılaşılır. Günlük gazete, matbu formatındadır. Her gün abone olan kişilerin adresine iletilir. Yıllık olarak bu üyeliğin ödeme bedeli değişir. Online olarak tercih edilen veri aboneliği ise kendi içinde Düzey 1 ve Düzey 2 olarak ayrılır. Her iki abonelik seçeneğinin fiyatlandırılması da farklılık gösterir. Üyelik işlemlerine dair detaylı bilgi Ticaret Sicil Gazetesinin resmi sitesinde yer alır.

Ticaret Sicil Gazetesinin geçerlilik süresi ne kadar?

Verilen ilanın aksi yönünde başka bir ilan yayınlanmadığı sürece, çıkılan ilan geçerliliğini sürdürür. Örneğin; şirket, kuruluş adresinden farklı adrese taşınıyorsa yeni merkezi duyuran bir ilan vermelidir. Yeni ilanda yer alan adres, şirketin resmi adresi olarak belirlenir. Herhangi bir ilan içerisinde konuya karşı zaman sınır yer almaz. Belirtilen sürenin dolması ilan geçerliliğin sona ermesine yol açar. Bu durumlarda TTSG geçerlilik süresi, ilanda belirtilen süreyi kapsar.

 

Belirli durumlar yeni bir şirket, önceki zamanlarda faaliyet gösteren işletmelerle aynı unvanı taşımak isteyebilir. Fakat daha önce kurulan bir şirketin sahip olduğu unvanını kaybetmesi veya silinmesi, ilan yayına girdikten sonra 5 yıl gibi bir süre sonra gerçekleşir.

Ticaret Sicil Gazetesi nasıl görüntülenir?

Resmi bir internet sitesi bulunan gazetenin görüntülenmesi, kendi web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. İlanlar, PDF formatından bilgisayar veya diğer cihazlara indirilip görüntülenebilir. Islak veya e-imzalı Ticaret Sicil Gazetesinin görüntülenmesi de belirli bir ödeme karşılığında gerçekleşir. Kayıt alma işlemi de yine belirtilen internet sitesinden yapılır. Aynı zamanda Ticaret Sicil Müdürlüklerinden de ilanların ıslak imzalı hali alınabilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?