Kapat

e-Adisyon zorunluluğu ne zaman geliyor?

e-Adisyon zorunluluğu ne zaman geliyor?

e-Adisyon zorunluluğu genel bir zorunluluk değildir. GİB, adisyon düzenleme zorunluluğu olan her bir işletmeyi ayrı ayrı değerlendirerek e-Adisyon zorunluluğu getirebilir. Başkanlık, değerlendirmeyi işletmenin yıllık ve aylık satış hasılatını göz önünde bulundurarak yapar. e-Adisyon uygulaması zorunluluğu getirebilmesi için, Başkanlığın mükellefe yazılı bildirim ya da e-belge.gib.gov.tr adresinde duyuru yapması gerekir. Ayrıca geçiş süreci için en az 3 aylık süre tanınması zorunludur.

 • 30.11.2022

  e-Adisyon uygulamasına geçmek için e-Fatura kullanma zorunluluğu var mı?

  Devamını oku
 • 30.11.2022

  e-Adisyon’da hangi bilgilerin yer alması gerekiyor?

  Devamını oku
 • 30.11.2022

  e-Adisyon zorunlu mu?

  Devamını oku
 • Dijital
  02.04.2024

  e-İrsaliye uygulamaları: Karekod ve barkod yeterliliği

  İrsaliye, bir malın gönderimini gösterir durumda olan ticari belgelere verilen isim. İrsaliye belgeleri; malların sevki sürecinde kullanılır ve malın miktarı, nitelikleri gibi özellikleri gösterir. Dijital irsaliye adıyla da bilinen e-İrsaliye, lojistik faaliyetlerini belgelemek için tutulan irsaliye belgelerinin dijital ortamda düzenlenen dijital versiyonuna verilen isim. 

  Devamını oku
 • Dijital
  27.03.2024

  Konsinye ihracat nedir?

  Konsinye ihracat süreci; bir malın yurt dışında bulunan alıcılarına, ihracatçıların yurt dışı temsilciliklerine ya da temsilci olmayan komisyoncu kişilere, kesin satışı sonraki bir zamanda yapılması planlanan malın gönderilme aşamalarını belirten sürece verilen isim. Çeşitli ihracat türleri içerisinde konsinye ihracat, tek bir parça halinde satılmayan ve bölümler şeklinde satılması planlanan ürünler söz konusu olduğunda tercih edilir. 

  Devamını oku
 • Dijital
  13.03.2024

  Kağıt fatura limiti nedir?

  Kâğıt fatura limiti, bir işletmenin müşterisine verdiği kâğıt fatura miktarını ifade eder. Söz konusu limit, faturayı düzenleyen işletmenin müşterisine ne kadar kredi sağlayabileceğini belirler. Ancak bazı faktörlere dikkat edilmediği takdirde kâğıt fatura limitini aşan durumlar ortaya çıkabilir.

  Devamını oku
Size nasıl yardımcı olabiliriz? Size nasıl yardımcı olabiliriz?